Óriási a tétje az amerikai-iráni tárgyalásoknak: megállapodás vagy katonai akció

Trump a közel-keleti tárgyalóját küldte az irániakhoz.

Donald Trump nyitott az iráni elnökkel, vagy a legfelsőbb vallási vezetővel való találkozóra, de ha a nukleáris tárgyalások kudarcba fulladnak, kész katonai akciót is vezetni Irán ellen.
Donald Trump amerikai elnök egy pénteken megjelent interjúban kijelentette: nyitott arra, hogy találkozzon Irán legfőbb vallási vezetőjével vagy elnökével, amennyiben előrelépés történik a két ország közötti nukleáris tárgyalásokon. Ugyanakkor figyelmeztetett: ha a diplomáciai megoldás kudarcot vall, kész katonai akciót indítani az Iráni Iszlám Köztársaság nukleáris létesítményei ellen – és akár ő maga vezetné a támadást – adta hírül az i24news.tv.
Ha nem születik megállapodás – örömmel csatlakozom. Én fogom vezetni”
– jelentette ki Trump a Time magazinnak adott interjújában. „Remélem, meg tudjuk oldani támadás nélkül – de lehet, hogy muszáj lesz” – tette hozzá.
Az elnök nyilatkozata egy héttel azután látott napvilágot, hogy amerikai és iráni tisztviselők egy lehetséges új nukleáris megállapodás keretfeltételeiről tárgyaltak. Egy magas rangú amerikai tisztségviselő akkor „nagyon jó előrehaladásnak” nevezte a találkozót. Trump most úgy fogalmazott: „Szerintem meg fogunk egyezni Iránnal.”
Amikor a lap újságírója arról kérdezte, nyitott lenne-e egy találkozóra Irán legfőbb vallási vezetőjével, Ali Hamenei ajatollahhal vagy Maszúd Pezeskian elnökkel, Trump egyértelműen felelt:
Persze.
Trump – aki 2018-ban egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat a 2015-ös iráni atomalkuból – többször is figyelmeztetett, hogy ha nem sikerül új megállapodást kötni, katonai lépéseket fog szorgalmazni annak megakadályozására, hogy Irán nukleáris fegyverekhez jusson.
Irán 2019 óta többször megszegte a 2015-ös megállapodás előírásait, és azóta is olyan mennyiségű és tisztaságú dúsított uránt halmozott fel, amely jóval meghaladja azt, ami egy békés célú, polgári energiaprogramhoz szükséges – legalábbis az ENSZ nukleáris ellenőrei szerint.
Izrael – amely régóta aggodalommal figyeli az iráni atomprogram alakulását – úgy látja: az antiszemita teheráni rezsim esetleges atomfegyverhez jutása létét fenyegető veszélyt jelent. Az izraeli vezetés rendszeresen sürgeti az iráni nukleáris program megfékezését, és nem zárja ki az egyoldalú katonai beavatkozás lehetőségét sem.
Ezt is ajánljuk a témában
Trump a közel-keleti tárgyalóját küldte az irániakhoz.
Nyitókép: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP