Megvonhatja az észt parlament az orosz kisebbség egy részének választójogát

Radikális döntést hozhat Észtország parlamentje szerdán: elvehetik az ország jelentős orosz kisebbségétől a helyi választásokon való szavazás jogát.

83 ezer ember veszíti így el a szavazati jogát.
Az észt parlament március végén megszavazta az alkotmánymódosítást, amelynek értelmében kizárják a nem EU-s állampolgárokat a helyi szintű választásokból. A kezdeményezés egyértelműen az ország orosz kisebbsége ellen szól, és a lakosság hat százalékát érinti – számolt be a The Guardian.
Az 1992-ben érvényben lévő alkotmányon most először módosítanak. Arra hivatkozva kezdeményezték a módosítást, hogy Oroszország Ukrajna elleni invázióját egyre növekvő aggodalommal figyelik a Balti államból, és egyre nagyobb fenyegetésnek érzik az orosz kisebbség jelenlétét.
Alar Karis elnök szerint, bár komoly következményei lesznek a módosításnak, az minden kétséget kizáróan „legitim módon történt”. Hozzátette:
„Ugyanakkor fontos, hogy azok, akik most elvesztik szavazati jogukat, ne érezzék úgy, hogy az állam ki akarja szorítani őket a társadalomból, vagy hogy bármelyiküket is személy szerint biztonsági kockázatnak tekintenénk.”
Kijelentette, a parlament ki fogja találni, hogyan tudja „garantálni, hogy a hosszú ideje Észtországban élő és az országhoz lojális emberek számára továbbra is nyitva álljon az észt állampolgársághoz vezető út, még akkor is, ha más országok megakadályozták őket abban, hogy szabadon válasszák meg állampolgárságukat.”
Az észt média szerint az alkotmánymódosítás 83 ezer oroszt fog érinteni, ami csak egy kis százaléka az országban élő 370 ezer fős oroszajkú kisebbségnek.
A következő helyi szintű választásokat októberben rendezik meg Észtországban.
Ezt is ajánljuk a témában
Radikális döntést hozhat Észtország parlamentje szerdán: elvehetik az ország jelentős orosz kisebbségétől a helyi választásokon való szavazás jogát.