Az Egyesült Államok éppen megszűnik Európa kiszámítható partnere és szövetségese lenni

2025. március 02. 13:50

Siránkozás helyett tehát Európának alkalmazkodnia kell – aki pedig ezt akadályozza, annak nem lesz helye az európai biztonsági rendszerben.

2025. március 02. 13:50
Rácz András
Rácz András
Facebook

„Az Egyesült Államok éppen megszűnik Európa kiszámítható partnere és szövetségese lenni. Ez a helyzet rövid távon nem is fog változni. Siránkozás helyett tehát Európának alkalmazkodnia kell – aki pedig ezt akadályozza, annak nem lesz helye az európai biztonsági rendszerben.

1)Érdemes kicsit lehiggadni. Nem azért, mert a helyzet jó volna, hanem azért, mert a pánikszerű rohangálás és fűhöz-fához kapkodás jellemzően nem segít. Tényleg. Amire most szükség van - és lesz is a következő években – az a higgadt, nyugodt, alapos tervezés és koherens cselekvés. 

2)Ami a rövid távot illeti, a nagyhatalmi politikát, ideértve a katonai műveleteket is, jellemzően hosszú kifutású, komplex, stratégiai érdekek határozzák meg. Nem nagyon van olyan, hogy egyetlen, csúcsvezetői találkozón dőlnének el véglegesen dolgok, főleg nem negatív irányba. Olyan néha van, hogy két vezető között nagyon jól működik a kémia, így a vártnál gyorsabban lehet haladni – de a tartós »földbe álláshoz« több kell, mint egyetlen, felsővezetői találkozó. 

3) A történelem tele van nagyon rosszul sikerült diplomáciai találkozókkal. Tényleg. Hogy a közelmúltból mondjak egyet, ilyen volt például Grósz Károly és Nicolae Ceausescu utolsó, 1988-as aradi találkozója, ahol a román diktátor porig alázta a magyar vezetőt. Borisz Jelcin egykori orosz elnöknek volt olyan, tervezett találkozója (Dublinban), amit meg sem lehetett tartani, mert Jelcin olyan részeg volt, hogy nem tudott kiszállni a kormánygépből.
A mostani, washingtoni találkozó csak abban különbözött, hogy mindez élő, egyenes adásban történt – de tartalmilag valójában nem volt rendkívüli. Néha sajnos előfordul ilyesmi állami vezetők között is.

4) Az amerikai és ukrán stratégiai érdekek nem változnak attól, hogy a pénteki találkozó rosszul sikerült. Ukrajnának ugyanúgy szüksége van az amerikai támogatásra, mint előtte, az Egyesült Államok ugyanúgy hozzáférést akar kapni az ukrajnai stratégiai nyersanyagokhoz és infrastruktúrához, mint előtte. Az Egyesült Államoknak továbbra is érdeke, hogy Oroszország ne győzhessen ebben a háborúban és hogy Európa nagyobb szerepet vállaljon a konfliktus kezelésében, hogy az USA Kínára tudjon koncentrálni.

Igen valószínű tehát, hogy lesz megoldás. Péntek óta azon dolgozik az amerikai, az ukrán, a kanadai, a NATO, az EU és a legtöbb európai diplomáciai szolgálat is, hogy ezt a konkrét problémát meg lehessen oldani.”

Nyitókép: SAUL LOEB / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

***

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 153 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dupree
2025. március 03. 20:22
Rácz de hülye vagy. Európa is évtizedek hosszú munkájával kiszervezte az iparát Kínába. Kína acéltermelése 1000 mtonna, India 125 mt, Japán 90, USA 80, Oo. 70, Németország 37 millió tonnát állít elő. A lőszerekhez szükséges alapanyagok piacát Kína uralja. Európa nyugati felén fokozott lakosságcsere van folyamatban különösen igaz ez Angliára, Németországra, Franciaországra, a Benelux államokra. Na ebből a katyvaszból fogsz te európai katonai erőt mutatni. Hát persze.
Élő Éva
2025. március 03. 19:15
Amikor a farok csóválja...
Élő Éva
2025. március 03. 19:14
Amikor a farok csóválja...
letsgobrandon-2
2025. március 03. 13:41
rác ....te atlantista csicska
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!