Putyin nem tudja a végtelenségig finanszírozni a háborút, ezért állhat rá az alkura

2025. február 27. 07:10

Az orosz tárgyalási hajlandóság mögött európai elemzők az orosz gazdaság gyengélkedését látják.

2025. február 27. 07:10

Miért ment bele a tárgyalásokba Vlagyimr Putyin? Erre a kérdésre keresi a választ a Politico számára írt véleménycikkében  az Európai Külkapcsolatok Tanácsának (ECFR) vezető politikai elemzője.

Agathe Demarais szerint a válasz jól megragadható: 

Moszkva egyre nehezebben tudja finanszírozni a háborút. 

A cikkíró megállapítja, hogy Putyin három évig nem kímélte a haderejét, vállalt minden vérontást, mégis, a nagy célt nem sikerült elérnie: Kijevben ma sem oroszbarát kormányzat ül. Az elnök ennek ellenére a jelek szerint kifejezetten hajlik már az ukrajnai háború lezárására. Mint ismeretes, Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök minden jel szerint heteken belül találkozni fognak, hogy a tűzszünet feltételeiről egyezkedjenek. 

Az orosz narratíva az, hogy a gazdaság állapota rendben van, emiatt nincs nyomás a Kremlen. És valóban a költségvetés hiánya kicsi, az orosz államadósság szintén (a GDP 20 százaléka), mégis, van egy tényező, amely jól megmagyarázza a helyzet tarthatatlanságát: 

az orosz gazdaság a nyugati szankciók miatt nem tud a nemzetközi hitelpiacokról kölcsönt felvenni, így hiába kicsi a hiánya, azt nehezen tudja finanszírozni.

A szerző megállapítja: Moszkva emiatt elővette a B tervet, megpróbálta rávenni az orosz bankokat, hogy vásárolják ki az államadósságot. Ez a stratégia viszonylag jól működött 2022-ben és 2023-ban, de tavaly már „elkezdtek megjelenni a repedések": miközben a bankok hatalmas mennyiségben vásárolták az államkötvényeket, a Kreml arra presszúrázta őket, hogy ezzel párhuzamosan több százmilliárdos olcsó kölcsönt nyújtsanak a védelmi cégeknek. Ebben a terhelésben 

az orosz bankok kivéreztek, pénzszűkében vannak, és már nem hajlandóak újabb adósságot vásárolni.

Ezt a kifáradást mutatja hogy tavaly év végén a Kremlnek több államkötvény-kibocsátást is el kellett halasztania, mert nem volt vevő.

Ekkor be kellett vetniük a C tervet: a kormányzat hozzányúlt az Orosz Jóléti Alap tartalékaihoz. Eleinte ez járható útnak tűnt a költségvetési hiány pótlására, de a háború harmadik évének végén már látszott a gyengeség: az Alap likvid tartalékai 60 százalékkal lecsökkentek.

A következtetés: 

a 2025-ös év már nehéz évnek látszik az orosz költségvetés számára, 

a januári adatok azt mutatták, hogy a deficit elszabadult, és ha így folytatódik, akkor nyárra a Jóléti Alap tartalékait is felélik.

A szerző ezen a ponton leszögezi: ha a költségvetési hiány finanszírozhatatlanná válik, az orosz bankok képtelenek megbirkózni az adóssággal, akkor 

a fizetésképtelenség egy masszív pénzügyi válságot eredményezhet. Ezzel az orosz gazdaság megrendülne.

Emiatt Oroszország versenyt fut az idővel. „A Kremlnek nincs D-terve a költségvetési hiány finanszírozására" – írja a Politico vendégszerzője, majd hozzáteszi: ekképp nagyon kérdőjeles, hogy meddig tudná finanszírozni a háborút. A Kremlnek „fiskális lélegzetvételre" van szüksége: vagy a szankciók enyhítésére, vagy egy szünetre a harcokban, hogy spórolni tudjon a hadi kiadások visszafogásával.

A szerző emlékeztet, hogy Kyrylo Budanov, az ukrán védelmi hírszerzés vezetője 2024 szeptemberében ugyanezt jósolta, vagyis, hogy a gazdasági bajok miatt Moszkva 2025-ben megpróbálja majd lezárni a háborút. Agathe Demarais szerint Putyin azért fog leülni a tárgyalóasztalhoz, mert „el akarja kerülni a megalázó államcsődöt".

 

fotó: A Szputnyik hírügynökség fotója Vlagyimir Putyinról, ahogy orosz újságírókkal beszélget a moszkvai elnöki rezidencián 2025. február 24-én  /  Mikhail METZEL / POOL / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

--
 

Összesen 296 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
letsgobrandon-2
2025. február 28. 06:31
ezek hülyék.. a ruszki gazdaság jobb állapotban van most mint a háború előtt
Bunyevac1964
2025. február 27. 15:18
Persze ! És haldoklik is !
Akitlosz
2025. február 27. 14:56
A szerző esetleg tudna arról is cikket írni, hogy Ukrajna miből finanszírozza a háborút? Nem reális, hogy Oroszország előbb menjen csődbe, mint Ukrajna. Ráadásul a költségvetési hiányt nem csak hitelből lehet finanszírozni. Hanem inflációból is. Az egész nyugati világ is ezt is csinálja. Magyarország is.
Akitlosz
2025. február 27. 14:49
"Az orosz tárgyalási hajlandóság mögött európai elemzők az orosz gazdaság gyengélkedését látják." Az elemzők azt is látják, hogy amíg az orosz politikusok tárgyalnak, addig az orosz katonák tovább haladnak előre? Még sok orosz terület van ukrán kézen. Pár napja egy orosz felderítő drón bement Kupjanszkba, ember magasságban repkedett. A civilek többsége integetett neki. De volt, aki elfutott, amikor meglátta. Na ő a kisebbség, nem az oroszok. https:// s5.cdnstatic.space/wp-content/uploads/2025/02/civ.mp4
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!