a Hamásznak tehát sikerült félrevezetnie az izraeli hadsereget.
Mégis, 2018-től gyűlni kezdtek a bizonyítékok, hogy a Hamász valami nagyszabású tervre készül, de az izraeli értékelések szerint az inkább csak vízió és nem konkrét haditerv. Az új jelentés szerint nem vitatták meg kellő mélységében és kellően magas szinten a Hamaszról szerzett újabb információkat, nem tették fel a kérdést, hogy mi van, ha tévednek a Hamász megítélésével kapcsolatban.
Miután a Hamász terrorhadjárata elkezdődött, zavar keletkezett az izraeli védelmi erőknél, a gázai erőiket, kapcsolataikat elvesztették, a támadások helyszínén nehezen tudták megkülönböztetni az IDF katonáit a civilektől és a terrorista ellenségektől.
Herzi Halevi, az izraeli hadsereg távozó vezérkari főnöke azt mondta: felelősséget vállal mindezekért.
„Én voltam a hadsereg parancsnoka október 7-én, enyém és csak az enyém a felelősség. Minden parancsomban, ami rosszul sikerült, benne voltam én.” Halevi tábornok a terrortámadások után kapott kritikák miatt döntött a távozás mellett, és részletesebb vizsgálatot szorgalmaz, hogy elkerüljék a jövőbeli hasonló támadásokat.