Új háború fenyeget Afrikában – menekültek százezrei indulhatnak Európa felé
Az ENSZ főhadiszállásának otthont adó Goma városa veszélyben van, miközben a világ figyelme más válságövezetekre irányul.
Az Ukrajnában és a Gázai-övezetben zajló háborúk mellett innen, Európából jelentéktelennek tűnhetnek az Afrika szívében újra és újra fellángoló fegyveres konfliktusok. Ám a Kongói Demokratikus Köztársságban olyan mértéket öltött az évtizedek óta húzódó belső háború, hogy az hatással van már a környező országokra, és közvetve Európára is.
Mintegy harminc éve áll fenn a belső konfliktus a Kongói Demokratikus Köztársaságban, ami 2021 óta rendszeres fegyveres ütközetek formájában is megmutatkozik. A mostani év elején pedig még jobban felerősödött, miután az M23-as fegyveres lázadókból álló csoport lerohanta az ország keleti részén található Észak-Kivu tartományt, és elfoglalta annak fővárosát, Gomát. A lázadók bejelentették, hogy nem állnak meg egészen a fővárosig, Kinshasáig, amely az ország legnyugatibb részén, vagyis épp a túlsó felén található – számolt be róla a BBC. A fegyveres összecsapásnak a lázadócsoport és a kongói erők között eddig 700 halálos áldozata van, és milliók kényszerültek elmenekülni az otthonaikból.
Olvasóink már sejthetik: utóbbiak okozhatnak óriási gondot az úgynevezett fejlett világnak.
Mi az az M23?
Az M23, vagyis Március 23. Mozgalom egy kongói fegyveres szervezet, amely több mint 8000 harcossal bír, és többnyire a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén, a Ruandával és Ugandával közös határokon tevékenykedik. A csoport 2012-ben alakult, nevét onnan kapta, hogy 2009. március 23-án írt alá a Népvédelmi Nemzeti Kongresszus (CNDP) nevű tuszi lázadócsoport és a kongói kormány egy megállapodást. A lázadók a tuszi törzs jogaiért harcolnak, akik szerintük el vannak nyomva az országban.
A szomszédos Ruanda támogatja a lázadócsoportot, míg a legtöbb afrikai ország – ahogy az ENSZ is – elítéli a felkelést, és támogatásáról biztosította a Kongói Demokratikus Köztársaság kormányát. Az ENSZ békefenntartó erői továbbra is az ország területén állomásoznak, csakúgy, mint a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség (SDAC) békefenntartói, akik 2023 decembere óta tartózkodnak Kongóban.
A Kongói Demokratikus Köztársaság területén jelenleg több mint 260 különböző fegyveres szervezet működik, amelyek között már-már hétköznapinak nevezhető a konfrontáció. A néhány hete kiújult konfliktus azonban elkülöníthetően a Március 23. Mozgalom és a Kongói Demokratikus Köztársaság fegyveres erői (FARDC) között zajlik.
Az M23-asok támadása mögötti motiváció többek között az 1994-es ruandai népirtásra vezethető vissza.
A mozgalom tagjai ahhoz a tuszi törzshöz tartoznak, amelyhez a jelenlegi ruandai vezetés is, és amely ellen 1994-ben, az akkor hatalmon lévő hutu törzs tagjai népirtást követtek el Ruandában.
Amikor a hutuk elveszítették vezető szerepüket Ruandában, sokuk a szomszédos Kongói Demokratikus Köztársaságba menekült, annak is a határmenti, Észak-Kivu tartományába. A ruandai kormány által támogatott M23-as szervezet azért indított idén év elején véres támadást a keleti régióban, hogy jogokat szerezzen a tuszi törzs tagjainak, akiket szerintük Kongóban elnyomnak, és bosszút álljanak azokon a hutukon, akik felelősek a népirtásért.
Coralie Pierret, a svájci RTS helyi tudósítója szerint a tusziknak abban részben igazuk van, hogy a népírtás felelősei valóban Kongóban húzták meg magukat, de velük együtt rengeteg civil is elmenekült Ruandából, akiknek semmi közük nem volt a vérengzéshez, és az M23 most rajtuk is bosszút állt. Hozzátették: az utóbbi időben rendszeresek voltak a fegyveres összecsapások a két törzs tagjai között, amik jócskán átnyúltak az országhatáron is, innentől kezdve nem lehet belső háborúról beszélni. Már csak azért sem, mert Ruanda is támogatja a lázadókat.
És nem Ruanda az egyetlen külső szereplő, aki részt vesz a konfliktusban. Az ENSZ tagországai elítélik a lázadócsoport, és a mögötte álló Ruanda akcióit, a Dél-Afrikai Köztársaság elnöke pedig már nyíltan hadat is üzent nekik.
A néhány hete tartó fegyveres összecsapásban eddig tizenhárom dél-afrikai katona vesztette életét, akik a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség békefenntartó csapat tagjaként állomásoztak Kongóban. A dél-afrikai kormány Ruandát tette felelőssé a halálukért, és az elnök figyelmeztette a ruandai államfőt, hogy amennyiben újabb támadást intéznek a csapataik ellen, hadüzenetre számíthatnak.
A Global Studies Institute kutatója, Stéphanie Perazzone szerint Ruanda évtizedek óta kifogásként használja a tuszik védelmének fontosságát arra, hogy erősítse a haderejét. A szakértő szerint Paul Kagame elnök aggodalma a tuszikért részben jogos, de ennek a tudatos kommunikációnak köszönheti azt is, hogy lassan három évtizede hatalmon van.
A szakértők szerint Ruandának ugyanakkor az is célja, hogy a törzsi kisebbségekre hivatkozva megszerezze az irányítást a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti része felett, amely ásványkincsek tekintetében a világ egyik leggazdagabb területe.
Bár az itt élők szegények, a kongói föld ásványkincsekben gazdag. A Kongói Demokratikus Köztársaság területén található meg a világon kitermelt kobalt készletek 70 százaléka, ami nélkülözhetetlen az akkumulátorok gyártásához, és ezáltal központi szerepet játszik az energetikai átmenet szempontjából is. Emellett fellelhető még a területen nikkel-, ón-, kaszit- és gyémánt is. Ráadásul a legtöbb nyersanyagot az ország keleti részén bányásszák, éppen ott, ahol a fegyveres konfliktusok is zajlanak. A fegyveres csoportok a nyersanyagokból tartják fenn magukat, a lakossághoz azonban nem jut el az azokból folyó bevétel. Az illegálisan kibányászott nyersanyagokat többnyire arab országokba szállítják, és onnan értékesítik tovább. Ilyenkor az eredeti származási helyüket a kereskedők elhallgatják.
Nem csak a nyersanyagok eredetével, de a kongói emberek szenvedésével sem foglalkoznak sokat a világ többi pontján, pedig Afrika problémái – a tömeges menekültáradatok miatt – a fejlett világnak is problémát jelentenek. A 2024-es Afrikai Nemzetek Kupáján a kongói labdarúgó válogatott összes tagja a himnusz éneklése közben fél kezét a szája elé téve, másik kezével pisztolyt formálva a halántékához emelve tiltakozott az ellen, hogy a világ szemet huny a Kongót érintő súlyos humanitárius válság fölött.
Az, hogy ilyen kis felületet kap a nemzetközi sajtóban a kongóiak több évtizede húzódó kálváriája, Stéphanie Perazzone szerint három okra vezethető vissza. Az első és legfontosabb, a konfliktus elhúzódása. Az, hogy már harminc éve folyamatosak az összecsapások, érdektelenséget szült, hiszen a nyugati világ már megszokta a harcokat, és azt, hogy talán soha nem lesz ennek az egésznek vége. A média pedig már nem tartja fontosnak mindig minden részletről beszámolni.
A második ok a kutató szerint, hogy az emberek elfogadták, hogy
Afrikában mindennapos az erőszak, és afrikai sajátosságként tekintenek az „elvakult, könyörtelen törzsi, vagy akár családok közötti vérengzésre”.
Ezért az ilyen jellegű konfliktusok sokkal kisebb figyelmet kapnak, ha Afrikában történnek, mint a világ bármely másik pontján. És ezzel el is jutottunk a harmadik indokhoz, az ukrajnai és a Gázai-övezetben zajló háborúkhoz, amelyek most magukra vonják a média figyelmét.
Bár a földrajzi közelség sokkal fenyegetőbbnek festi le az ukrajnai és az izraeli háborút, valójában az afrikai konfliktusok is komoly veszélyt jelenthetnek az európai lakosságra nézve.
Az elmúlt években már több mint 6 millió embernek el kellett hagynia az otthonát a vérengzések miatt a Kongói Demokratikus Köztársaságban, csak idén eddig mintegy 400 ezren kényszerültek elmenekülni.
Az érintett területek környékén már megteltek a menekült táborok, és a Világélelmezési Program arra figyelmeztetett, hogy a helyzet hamarosan világszintű humanitárius krízishez vezethet.
Tárik Meszár, a Migrációkutató Intézet vezető kutatója a Mandinernek egy korábbi interjúban elmondta,
„A régióban bármilyen destabilizáció nemcsak helyi, hanem globális következményekkel is járhat, különösen az afrikai térségbe és az Európába irányuló migráció tekintetében”.
A szakértő szerint a Ruandára helyezett nemzetközi nyomás segíthet a konfliktus megfékezésében.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ENSZ főhadiszállásának otthont adó Goma városa veszélyben van, miközben a világ figyelme más válságövezetekre irányul.
A nemzetközi közösség elutasítja Ruanda tevékenységét. Szijjártó Péter külügyminiszter nemrég megosztotta a magyar álláspontot a kérdésben: „Mi határozottan elítéljük a Kongói Demokratikus Köztársaságot ért támadást, a civilek és békefenntartók legyilkolását, és felszólítjuk a ruandaiakat, hogy vonják vissza csapataikat a Kongói Demokratikus Köztársaság területéről.”
A Kongói Demokratikus Köztársaságban zajló konfliktust éppen ezért nem szabad félvállról venni, és fejlett országok érdeke is – nem csak humanitárius szempontból –, hogy minél hamarabb véget érjen a vérengzés.
Nyitókép: ALEXIS HUGUET