Az utóbbi években Kína felzárkózása látványos lett más területeken is. Laptopjai, telefonjai és okosórái nemcsak árban, hanem minőségben is versenyképesek. Az informatikai szektorban és a csipgyártásban azonban eddig az amerikai és más távol-keleti gyártók mögött ballagtak a kínaiak. Az SMIC, az ország egyik legnagyobb csipgyártója 2024-ben ugyan bejelentette a 7 nanométeres csipek gyártását, és már 5 nanométeresek fejlesztésén is dolgozik, évekkel le van maradva olyan cégektől, mint a Samsung, az Intel vagy a TSMC, amelyek 3 nanométereseket gyártanak. Ám a jelen tendencia alapján technikai szinten Kína hamarosan felzárkózhat az élvonalba.
Tajvanon jelentős gyártósorok üzemelnek, az alapkutatások pedig nyugaton, elsősorban az USA-ban zajlanak – mekkora a kínai lemaradás? Lehet, hogy két-három év, lehet, még annyi sem. A kínai felzárkózás a mesterséges intelligencia területén is úgy jött, mint derült égből a villámcsapás. Előállítottak egy versenyképes terméket töredék áron, gyengébb csipek felhasználásával, és az Egyesült Államok piaci hegemóniája néhány nap alatt megrendült.
Kína sohasem látott gazdasági kihívást jelent a nyugati világnak, olyat, amilyet a Szovjetunió egy pillanatig sem. Ha a kínai csipek technológiailag elérik a versenytársak szintjét, a tömegtermelés terén vajon ki lesz a sikeres? Az, akinek eleve van egy 1,4 milliárdos piaca, és árban alá tud ígérni a versenytársaknak. A kínaiak nem egyszerűen utolérhetik az amerikai, illetve a hozzájuk kapcsolt európai és távol-keleti versenytársakat, hanem világpiaci dominanciát szerezhetnek. Ma már az a valószínű forgatókönyv, hogy Kína előbb az autóiparban, majd a csipgyártásban ugyanúgy megkerülhetetlen tényezővé válik, mint megannyi más területen a hajógyártástól a ritkaföldfémek bányászatáig. Amerika esetleg még tud védekezni, de Európa, különösen az exportorientált német ipar hihetetlen bajban van már ma is, a helyzet pedig tovább romolhat.
A kínai stratégia okos, és működik. Azt gondoljuk, az agyelszívást csak a Nyugat tudja megoldani? Az a sok millió kínai, aki Amerikában és Európában tanult az eltelt évtizedekben, rengeteg tapasztalatot vitt haza, és most a kínai vállalatok próbálják magukhoz csábítani a szakembereket. Ez elsősorban persze a térségben működik, öt-tízszeres fizetésért akár Tajpejből is átköltözhetnek a Kínai Népköztársaság területére. Ha ennyire kicsi a lemaradás, kérdés, hogy többek között a fejlett csipekre 2022 óta érvényben lévő embargók, a technológiai blokád ér-e még valamit. Minden szankciót meg lehet kerülni, ki lehet játszani, legföljebb felárat kell fizetni. Ráadásul minden szigorítás a gyorsabb innovációra sarkallja Kínát, ami kontraproduktív lehet a nyugati dominancia szempontjából, ezért az inkább előbb, mint később érhet véget. Mert Kína elkerülhetetlenül fel fog zárkózni. Ez történhet fokozatosan, de úgy is, mint a DeepSeek esetében, amikor alig néhány nap alatt döbbent rá a nyugati világ, hogy oda az előny. A globális folyamatok nem lineárisak, a kínai szorgalom és innováció eredményei pedig még csak most fognak berobbanni.
A Mandiner-elődlap Utolsó Figyelmeztetés (UFi) szerzőinek rovata
Nyitókép: A 32 milliós lakosságú Csungking az ország közepén
Fotó: Shutterstock