Bonyolult, de eléggé arányos: így választ Németország

2025. február 23. 07:08

A német szellemiség jó és rossz oldala egyaránt tükröződik a németországi választási rendszerben: túlbonyolított, mégis megközelíti a valós választói akaratot.

2025. február 23. 07:08
View of the Reichstag building with a waving German flag. The Reichstag building on Platz der Republik in Berlin is the seat of the German Bundestag.
Rajcsányi Gellért
Rajcsányi Gellért

Sokat láttak és sokat bírtak el az elmúlt évszázadban berlini Reichstag falai, amik most készülhetnek az újabb szövetségi parlamenti ciklus képviselőinek befogadására.

Németországban február 23-án tartanak előrehozott szövetségi parlamenti választásokat. Miután Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelme után egy nappal összeomlott a német baloldali-liberális kormány, Olaf Scholz kancellár az új választás kiírása mellett döntött.

Volt miről és volt miért kampányolni: 

az elmúlt néhány év durván hektikus időszakot hozott az egykor stabilitásáról ismert és irigyelt Németország közéletében. 

A tíz éve kezdődött migrációs válság és bevándorlási hullám következményei, a fokozódó közbiztonsági problémák, a túlzott bürokrácia, a német ipar versenyképességének és jövőképességének hanyatlása, párosulva a Covid-lezárások miatti társadalmi elégedetlenséggel, az ukrajnai háborúhoz kapcsolódó szankciós politikák miatti energiadrágulással és még sok minden más: Németország az egykori céltudatos, pragmatikus, büszke és iparkodó önképe árnyékában keresi magát.

Az irányról pedig a német választók döntenek most.

A német választási rendszer távolról nézve, leegyszerűsítve hasonlít a magyarhoz, 

nem véletlenül ebben (is) a nyugatnémet mintákat követtük az 1989 utáni rendszerváltó alkotmányozás és jogalkotás során.

Németországban is vegyes választási rendszer van, egyéni körzetekkel és pártlistákkal. A helyzetet rögtön bonyolítja, hogy szövetségi államról van szó, a tartományi szint minden területen fontos eleme a közigazgatásnak és az ország működésének.

A Bundestagnak eddig 735 tagja volt, ezzel a világ legnépesebb törvényhozó testületei közé tartozott. A törvény szerint a parlamentnek 598 fős létszámúnak kellene lennie, ezen belül 299 egyéni választókörzeti képviselő és elméletileg ugyanennyi listás képviselő – 

de már régóta jóval több listás képviselő ült a parlamentben a további bonyolult választórendszeri szabályozás miatt.

A német választóknak a magyarhoz hasonlóan két voksuk van: az első szavazattal az egyéni körzeti képviselőre voksolhatnak, a másodikkal pedig a pártlistákra.

Németországban is 5 százalékos küszöb van a bejutásra, de ez alól is van kivétel: amennyiben egy párt nem éri el listán az 5 százalékot, ámde legalább három választókörzetben nyerni tudnak a jelöltjei, akkor mégis bejutnak pártlistás eredményeikkel is a Bundestagba.

Ugyan a német választási rendszerben a többségi elem is jelen van az egyéni választókörzetekkel, 

a pártlistás rendszer viszont ennek hatásait gyakorlatilag teljesen kiegyenlíti, semlegesíti.

A Bundestag teljes létszámát ugyanis kizárólag a pártlistás eredmények határozzák meg. Mint Bauer Bence írta erről szóló korábbi tanulmányában:

„Gyakorlatilag az történik, hogy minden egyes tartományban megállapítják a pártlistás eredményt, ebből kivonják az egyénileg abban a tartományban az adott párt által már megnyert mandátumokat, s a fennmaradó szám jelöli a listáról kiosztható mandátumok számát. Ha viszont nincsen fennmaradó, akkor egy újabb problémakör tárul elénk. A jelenséget túllógó mandátumnak (Überhangmandat) hívják, s a német választási rendszer talán legbonyolultabb eleme.”

A korábbi, kiegyenlítettebb német politikában nem fordultak elő extrémebb választási eredmények, ezért eléggé arányos és kiegyenlített erőviszonyok jöttek létre a szövetségi parlamentben. A mostani, immár sokpárti erőtérben tartott választásokon viszont már speciálisabb helyzetek alakultak ki – aminek nyomán a kiegyenlítődések érdekében már majdnem másfél száz plusz képviselői helyet osztottak ki a pártok között, amivel egyre nagyobbra hízott a Bundestag létszáma, egyenes arányban gyarapodva a német pártpolitika összetettségének növekedésével.

A probléma odáig növekedett, hogy végül az elmúlt években reformokra került sor a német választási rendszerben.

A Scholz-kormányzat reformjai nyomán a német parlament 630 fős létszámra csökkent vissza. 

A túllógó mandátumok és az azokat kiegyenlítő mandátumok megszűntek. Most, ha egy párt több egyéni körzetben győz, mint amennyi hely a listás eredményei alapján járna neki, akkor nem küldheti összes egyéni győztesét a parlamentbe, csak annyit, amennyi a listás helyek alapján neki kiosztható. Azon győztesei pedig, akik a leggyengébb eredménnyel győztek, nem mehetnek a parlamentbe.

Egy példa: ha egy párt 40 körzetből 30-ban nyer, ámde a listás eredményei alapján csak 20 hely járna neki, akkor csak 20 legjobb egyéni körzeti nyertesét küldheti a törvényhozásba. Azon 10 győztese viszont, akik a leggyengébb eredményekkel győztek, nem ülhetnek be a parlamentbe.

Ez viszont azzal jár, hogy egyes választókörzeteknek hiába lesznek megválasztott egyéni képviselői, mégsem képviseltetik majd magukat a parlamentben. Ezt a problémás szabályozást megtámadta több ezer magánszemély, valamint a CSU és a baloldali Linke párt is az alkotmánybíróságnál, 

azonban a testület nagyrészt alkotmányosnak találta a választójogi reformot.

Szakértők szerint az új rendszer arra fogja ösztönözni a választókat, hogy ne osszák meg többé a szavazataikat két párt között, hanem mindkét voksukat ugyanarra a pártra adják.

A legújabb felmérések szerint a CDU 30, az Afd 21, az SPD 15, a Zöldek 13 százalékon állnak, bejuthat ismét a szélsőbalos Linke; továbbá Sahra Wagenknecht új baloldali mozgalma és a liberális FDP a megugrandó 5 százalékos küszöbön billeg. A választási eredmények arányai pedig nagyjából a Bundestag összetételében is tükröződni fognak.

Kövesse február 23-án, vasárnap 15:30-tól a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján a német előrehozott választások eredményét élő műsorunkon keresztül! Stúdiónkban Mráz Ágoston Sámuel és Kiszelly Zoltán szolgáltatják a szakértői véleményeket, de elemzi az eseményeket többek között Nógrádi György, Kálnoky Boris, Bauer Bence és Prőhle Gergely is, Pócza István műsorvezetésével. A Mathias Corvinus Collegiumból Maráczi Tamás, a Mandiner munkatársa jelentkezik.  Kövesse a Mandiner Facebook-oldalát vagy YouTube-csatornáját!

YouTube-csatornánk elérhetősége: https://www.youtube.com/@MandinerTV
Facebook-oldalunk elérhetősége: https://www.facebook.com/mandiner.hu

***

Fotó: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP

 

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Silcon
2025. február 23. 11:25
"Azon 10 (körzet) győztese viszont, akik a leggyengébb eredményekkel győztek, nem ülhetnek be a parlamentbe." Amikor a jog és az észszerűség külön utakon jár, akkor megette a fene az egészet.
neszteklipschik
2025. február 23. 11:17
survivor 2025. február 23. 10:07 Szóval: megnyerte az egyéni körzetet, MÉGSE jut a Bundestagba.... Demokrácia, b+... ---- Így nincs értelme az egyéni képviselői választásnak, nem igazságos. El kéne törölni a faszba és csak listára szavazni. "Szakértők szerint az új rendszer arra fogja ösztönözni a választókat, hogy ne osszák meg többé a szavazataikat két párt között, hanem mindkét voksukat ugyanarra a pártra adják." Nem az államnak meg a szabályzóknak kell eldönteni, b+, hogy én hogy szavazzak! Az államnak viszont KÖTELESSÉGE (lenne) biztosítani, hogy minden szavazat ugyanannyit érjen!
totumfaktum-2
2025. február 23. 11:14 Szerkesztve
Massimiliano Prospero dArco NINCS olyan, hogy "győzteskompenzáció". Nem létezik. Az ALAPELV az, hogy MINDEN egyes szavazat érvényesül valamilyen módon, amelyet olyan jelöltre adtak le, amelynek jelölő szervezete elérte a parlamenti bejutási küszöböt. Ha a jelölt egyéniben nem nyert, akkor MINDEN rá leadott szavazat. Ha elnyerte a mandátumot, akkor ezt azért érte el, mert a rá leadott szavazatok száma meghaladta a soron következő jelöltre leadottakat. Az efölötti számú szavazatok nem eredményeznek már egyéni mandátumot, ezért kerülnek kompenzációs listára. Ez MINDEN egyéni győztesre leadott szavazatra igaz, megkapták a ti baloldali egyéniben győztes jelöltjeitek listái is. Talán a TE szavazatod is éppen így érvényesült. Egy alapelvet tagadtok és hogy ezt elfedjétek, kitaláltatok rá egy valóságot palástoló nevet. Játék a szavakkal, hogy leplezzétek az állítás hamis voltát.
survivor
2025. február 23. 10:07
Szóval: megnyerte az egyéni körzetet, MÉGSE jut a Bundestagba.... Demokrácia, b+...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!