Véget ér Amerikában a „woke” őrület? A McDonald's törheti meg a jeget

2025. január 19. 06:16

Egyre több nagy amerikai cég kezd kifarolni a woke utcából, és már nem származás alapján osztogatják az állásokat.

2025. január 19. 06:16
null
Veszprémy László Bernát
Veszprémy László Bernát

A McDonald’s a legújabb azon cégek sorában, akik felhagynak a sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás (diversity, equity, inclusion, vagyis DEI) iránti elkötelezettséggel, mivel a konzervatív körök ellenállása a DEI-politikákkal szemben – amelyeket kritikusai gyakran „woke”-nak neveznek – tovább erősödik. 

Történik ez most azzal a hullámmal szemben, amely 2020-ban az amerikai vállalatok körében az akkori BLM-es, antirasszista tüntetések nyomán számos „sokszínűségi vállalást” eredményezett.

Mint a Forbes hasznos kronológiai felsorolásából kiderül, a hónap elején a McDonald’s bejelentette, hogy megszünteti a sokszínűségi célkitűzéseket, továbbá felhagy a vállalati demográfiai adatokat mérő külső felméréseken való részvétellel, és átnevezi sokszínűségi csapatát. A vállalat döntését az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának határozatával indokolta, amely megszüntette az egyetemi pozitív diszkriminációt, valamint hivatkozott más nagyvállalatok hasonló DEI terén való visszalépéseire.

Ezt megelőzően a Walmart is bejelentette, hogy felhagy DEI-re vonatkozó kötelezettségvállalásaival. 

Ez magában foglalja egy antirasszista nonprofit szervezetben való részvételét, valamint bizonyos LGBTQ-tematikájú termékek harmadik féltől származó értékesítésének megszüntetését a weboldalukon, továbbá a Human Rights Campaign külső felméréseiben való részvétel megszüntetését és a „sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás” kifejezés fokozatos eltávolítását a vállalati dokumentumokból.

A Boeing hasonló lépése mögött álló indoklás különösen figyelemre méltó. A Boeing megszüntette globális sokszínűségi, esélyegyenlőségi és befogadási osztályát, és annak munkatársait az emberi erőforrások osztályára irányította át, hogy a tehetség alapján történő felvételre és a munkavállalói tapasztalatokra (!) koncentráljanak – számolt be róla a Bloomberg. Ezek szerint tehát a repülőgépeket gyártó vállalat eddig nem a tehetséges és a tapasztalatra koncentrált – ennek logikus következményeit mindenki levonhatja.

De mi az a DEI?

A sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás (DEI) politikái – amelyek magukban foglalhatják a munkáltató által előírt sokszínűségi képzéseket, a kisebbségi csoportok számára létrehozott erőforrás-csoportokat, valamint az igazságosságra irányuló kötelezettségvállalásokat a munkaerő-felvételben (értsd: pozitív diszkrimináció) – 2020-ban, az afro-amerikai George Floyd rendőrségi meggyilkolása után terjedtek el széles körben az amerikai vállalati szférában. 

Az utóbbi időben azonban ezek a programok jogi és politikai kihívásokkal, 

valamint a konzervatív kritikusok és a szólásszabadság-pártiak ellenállásával szembesültek, akik szerint a DEI-politikák rasszisták és „woke”-nak minősíthetők. A DEI-ellenes kampány legszókimondóbb támogatói között van Bill Ackman és Elon Musk milliárdos.

Mint lapunk is megírta, ennek egy különösen fontos területe egyébként az egyetemi élet.

Ezt is ajánljuk a témában

Hajdú Tímea kiváló cikke szerint az egyetemek intézményesítették az identitáspolitikát, és létrehozták az úgynevezett DEI osztályokat, amelyek a rövidítésnek (diversity, equity, and inclusion) megfelelően a sokszínűség, az egyenlőség és a befogadás elvét vannak hivatva szolgálni a kampuszon. Sok esetben azonban csak arra jók, hogy vizsgálatokat folytassanak olyan személyekkel szemben, akiket rasszistának nyilvánítottak. Az olyan elit egyetemek, mint a Harvard, még kurzusokat is tartanak, hogy saját sokszínűség-tisztviselőket neveljenek ki.

Az elit egyetemek, hogy növeljék a „sokszínűséget”, olyan szakokat hoztak létre, mint a gender-, queer-, feminizmus-, zöld- és egyéb tanulmányok, 

amelyek valódi tudás átadása helyett gyakorlatilag aktivizmusra nevelik a diákokat. Mivel nem igényelnek valódi tudást – mutat rá Victor Davis Hanson amerikai történész az American Greatness oldalon –,  bárkit felvehetnek rájuk.

Az egyik emlékezetes példa volt, amikor tavaly ilyenkor lemondott a neves Harvard Egyetem rektora, Claudie Gay. Ez azt követően történt, hogy Gay nem volt hajlandó elítélni az antiszemitizmust, majd kiderült, hogy plagizált a doktorijában, ám ezt követően sem akart lemondani, míg nem az egyetem finanszírozói nyomást gyakoroltak rá. Sok megszólaló úgy látta, Gay a DEI elvei alapján került pozíciójába még 2023 nyarán, és nem teljesítménye alapján, mely egyébként objektíve igen kevés.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Nyitókép: Wikimedia Commons

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dictator
2025. január 19. 08:54
Kezdhet fellélegezni a szivárvány: többet nem lesz ciki.
Chekke-Faint
2025. január 19. 08:42
Bár egyes cégeket kötelezni kéne a tönkremenésig, hogy wokézzanak.
Kormánypárti2
2025. január 19. 08:40 Szerkesztve
Ezek a cégek nem románok, hanem egy másik népség, de ha a helyzet nem hoz hasznot, ugyanazt csinálják. Pár nap, és már a feketéket, buzikat fogják diszlriminálni. Vagy ha többet hoz, akár saját magukat.
Orange79
2025. január 19. 08:37
Ennyit az egész genderhülyeség mögött lévő tudományosságról. Mihelyst a normalitás felé fordul a világ hirtelen már nem is annyira fontos a sokszínűség meg a többi maszlag. A genderszakos diplomával kitörölhetik a seggüket. A kék hajfestéket meg az orrkarikát legfeljebb kibasszák a kukába de kamaszok millióit tették tönkre a degenerált ideológiájukkal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!