A McDonald’s a legújabb azon cégek sorában, akik felhagynak a sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás (diversity, equity, inclusion, vagyis DEI) iránti elkötelezettséggel, mivel a konzervatív körök ellenállása a DEI-politikákkal szemben – amelyeket kritikusai gyakran „woke”-nak neveznek – tovább erősödik.
Történik ez most azzal a hullámmal szemben, amely 2020-ban az amerikai vállalatok körében az akkori BLM-es, antirasszista tüntetések nyomán számos „sokszínűségi vállalást” eredményezett.
Mint a Forbes hasznos kronológiai felsorolásából kiderül, a hónap elején a McDonald’s bejelentette, hogy megszünteti a sokszínűségi célkitűzéseket, továbbá felhagy a vállalati demográfiai adatokat mérő külső felméréseken való részvétellel, és átnevezi sokszínűségi csapatát. A vállalat döntését az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának határozatával indokolta, amely megszüntette az egyetemi pozitív diszkriminációt, valamint hivatkozott más nagyvállalatok hasonló DEI terén való visszalépéseire.
Ezt megelőzően a Walmart is bejelentette, hogy felhagy DEI-re vonatkozó kötelezettségvállalásaival.
Ez magában foglalja egy antirasszista nonprofit szervezetben való részvételét, valamint bizonyos LGBTQ-tematikájú termékek harmadik féltől származó értékesítésének megszüntetését a weboldalukon, továbbá a Human Rights Campaign külső felméréseiben való részvétel megszüntetését és a „sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás” kifejezés fokozatos eltávolítását a vállalati dokumentumokból.
A Boeing hasonló lépése mögött álló indoklás különösen figyelemre méltó. A Boeing megszüntette globális sokszínűségi, esélyegyenlőségi és befogadási osztályát, és annak munkatársait az emberi erőforrások osztályára irányította át, hogy a tehetség alapján történő felvételre és a munkavállalói tapasztalatokra (!) koncentráljanak – számolt be róla a Bloomberg. Ezek szerint tehát a repülőgépeket gyártó vállalat eddig nem a tehetséges és a tapasztalatra koncentrált – ennek logikus következményeit mindenki levonhatja.
De mi az a DEI?
A sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás (DEI) politikái – amelyek magukban foglalhatják a munkáltató által előírt sokszínűségi képzéseket, a kisebbségi csoportok számára létrehozott erőforrás-csoportokat, valamint az igazságosságra irányuló kötelezettségvállalásokat a munkaerő-felvételben (értsd: pozitív diszkrimináció) – 2020-ban, az afro-amerikai George Floyd rendőrségi meggyilkolása után terjedtek el széles körben az amerikai vállalati szférában.
Az utóbbi időben azonban ezek a programok jogi és politikai kihívásokkal,
valamint a konzervatív kritikusok és a szólásszabadság-pártiak ellenállásával szembesültek, akik szerint a DEI-politikák rasszisták és „woke”-nak minősíthetők. A DEI-ellenes kampány legszókimondóbb támogatói között van Bill Ackman és Elon Musk milliárdos.