Orbán kemény feltételeket szabott az Oroszországgal szembeni szankcióknak
Világos a miniszterelnök álláspontja.
Egy elemzés szerint Európa nagy árat fizethet, amiért az ellenségeskedést választotta Kínával.
Donald Trump visszatérése a Fehér Házba látványosan leleplezte az Európai Unió stratégiai bénultságát, az Egyesült Államok és Kína között évtizedekig fenntartott hídépítő szerepének feladásával – írja elemzésében az Asia Times. A lap emlékeztetett, hogy Brüsszel az elmúlt években mindenben eleget tett a Joe Biden vezette demokrata adminisztráció elvárásainak.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök pedig Washington korábbi Kína-politikáját követve gyakorlatilag figyelmen kívül hagyta az európai vállalkozások gazdasági, illetve a kontinens geopolitikai érdekeit. Noha az európai gazdaság gyakorlatilag integrálódott a kínai ellátási láncokba, az EU vezetői úgy viselkedik, mintha nem érdekelné őket a valóság:
hiába hirdette meg Brüsszel az „Európa az első politikát”, Washington és Peking uralja a globális teret, miközben a korábbi stratégiáját feladó Európa Amerika leglelkesebb pomponlányának szerepét töltötte be
– hangsúlyozza a lap, kiemelve, hogy az EU és Kína közötti pragmatikus kapcsolat helyreállítására kellene törekedniük von der Leyenéknek, ezzel szemben a két világhatalom kereszttüzébe került a kontinens.
Ráadásul az Eurostat legfrissebb adatai azt mutatják, hogy az unió képtelen volt betartani azokat az elképzeléseket, amelyek a kínai technológia elterjedését akarták meggátolni. Noha a legtöbbet az autóiparról esik szó, a Kína és EU közti áruforgalomnak csak kisebb részét adja az ágazat. A Kínából érkező import legnagyobb részét
A Kínával szembeni, egyre ellenségesebb európai hozzáállás ellenére szerény mértékben nőtt a kereskedelmi forgalom a felek között. A kínai állami tulajdonú Global Times weboldal január 13-i jelentése szerint tavaly
Kína uniós exportja összesen 3675,1 milliárd jüan volt, ami 4,3 százalékos éves növekedést jelent, ami a kínai áruk és szolgáltatások iránti erős európai keresletet tükrözi. Kína uniós importja ezzel szemben mérsékelten, 3,3 százalékkal csökkent, 1916,4 milliárd jüant ért el.
A cikk szerzője megjegyzi, a rossz taktika komoly gazdasági károkat okoz az európai cégeknek, miközben tovább csökken a kontinens globális politikai súlya. Ráadásul Trump beiktatása sem hozott változást, az uniós döntéshozók és tanácsadóik egyre keményebb álláspontot javasolnak Pekinggel szemben Ursula von der Leyennek.
Nyitókép: Xinhua via AFP