Biden előre szabotálja Trump energiapolitikáját

2025. január 06. 20:32

A jelenlegi elnök utolsó napjait arra használhatja, hogy hatalmas területen betiltsa a tengeri olaj- és gázfúrást.

2025. január 06. 20:32
null

Nyitókép: SAUL LOEB / AFP

Joe Biden még Donald Trump beiktatása előtt betiltaná a tengeri olaj- és gázkitermelést a legtöbb amerikai partvonal mentén – írta a Reuters.

Biden elmondta, hogy a lépés összhangban van mind az éghajlatváltozás elleni küzdelemre irányuló erőfeszítéseivel, mind pedig azzal a céljával, hogy 2030-ra az Egyesült Államok földjeinek és vizeinek 30 százaléka védelem alá essen.

Döntésem azt tükrözi, amit a part menti közösségek, vállalkozások és strandolók már régóta tudnak: a partoknál végzett fúrások visszafordíthatatlan károkat okozhatnak az általunk kedvesnek tartott helyeken, és szükségtelenek nemzetünk energiaszükségleteinek kielégítéséhez”

– mondta Biden nyilatkozatában. 

Az Amerikai Energia Információs Hivatal adatai szerint az Egyesült Államok olajtermelésének mintegy 15 százaléka tengeri területekről származik, főként a Mexikói-öbölből, és ez az arány az elmúlt évtizedben meredeken csökkent, mivel a szárazföldi fúrások fellendültek. Az Egyesült Államok jelenleg a világ első számú olaj- és gáztermelője, köszönhetően a termelés nagymértékű növekedésének olyan helyeken, mint Texas és Új-Mexikó.

Az Amerikai Kőolaj Intézet szerint a döntés ártana az amerikai energiabiztonságnak, és vissza kellene vonni. „Sürgetjük a politikai döntéshozókat, hogy minden rendelkezésükre álló eszközt használjanak fel ennek a politikailag motivált döntésnek a visszavonására, és állítsák vissza az Amerika-barát energetikai megközelítést a szövetségi lízingben” – mondta Mike Sommers, az intézet elnöke egy nyilatkozatban.

Az Oceana környezetvédelmi csoport viszont amerikaiak győzelmének nevezte a döntést. „Kincset érő tengerparti közösségeinket mostantól megóvjuk a jövő generációi számára” – mondta Joseph Gordon, az Oceana kampányigazgatója egy nyilatkozatban.

Ez nevetséges. Azonnal feloldom a tiltást. Jogom van azonnal feloldani a tiltást”

– jelentette ki Donald Trump az elnök döntésére reagálva. 

De a földtörvény, amely lehetővé teszi az elnök számára, hogy területeket vonjanak ki az ásványkincsek kitermelése alól, egy 2019-es bírósági döntés szerint nem ad nekik jogi felhatalmazást a korábbi tilalmak feloldására. A bíróság azután döntött így, hogy megakadályozza Trumpot abban, hogy visszafordítsa a Barack Obama által elnöksége végén hozott sarkvidéki és atlanti-óceáni tiltásokat. Ez azt jelenti, hogy a feloldáshoz valószínűleg a kongresszus törvényére lenne szükség. A Reuters szerint egyelőre nem világos, hogy a törvényhozók támogatnák-e Biden döntésének visszavonását.

A lépés egyébként leginkább szimbolikusnak tekinthető, mivel nem érinti azokat a területeket, ahol jelenleg is folyik olaj- és gázkitermelés, és főként olyan övezetekre vonatkozik, ahol nincsenek jelentős kilátás arra, hogy jelentő gáz- vagy olajmezőt fedezzenek fel, többek között az Atlanti- és a Csendes-óceánon. A tilalom 253 millió hektár óceánt érint.

Ezt is ajánljuk a témában

Trumpnak Grönlandra fáj a foga – és meg is szerezheti

Grönland a jelenleg uralkodó geopolitikai káosz és az Egyesült Államok célkeresztjébe került. Nemcsak katonailag kiemelten fontos terület, de a kritikus ásványokból hatalmas készleteket is rejt, amikre az Egyesült Államoknak igen nagy szüksége van. Izgalmas diplomáciai játszma veszi kezdetét, amelyben Trump elnök könnyedén győzhet.

***

 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
robogo72
2025. január 07. 18:20
"...és szükségtelenek nemzetünk energiaszükségleteinek kielégítéséhez” Ez így van. De az energiahordozókon keresztül fenntartott világhatalomhoz már nagyon is.
julius68-2
2025. január 07. 00:50
"Az Amerikai Energia Információs Hivatal adatai szerint az Egyesült Államok olajtermelésének mintegy 15 százaléka tengeri területekről származik," Érdekes, hogy ez csak most, az utolsó pillanatban lett fontos.
Nasi12
2025. január 06. 23:54
Nehéz ügy. Amerika eddig háborúval oldotta meg azt, hogy ami neki van otthon az megmaradjon ill. olcsóbban szerezze be máshonnan. Venezuela amerikai partmenti víznek számít?:)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!