Kibújt a szög a zsákból: ezért veszélyeztetheti Ukrajna Magyarország és Szlovákia biztonságát
Drasztikus változások következhetnek Európában.
Miután az ukrán elnök leállította a gáztranzitot, Robert Fico úgy döntött, Brüsszelbe megy.
A szlovák kormánykoalíció és kormány a jövő héten tárgyalja meg, hogy milyen válaszintézkedéseket hozzon az ukrajnai gáztranzit leállítására – jelentette be Robert Fico szlovák miniszterelnök a közösségi média-profilján közzétett videóbejegyzésében.
A szlovák kormány küldöttsége a jövő hét kedden Brüsszelben készül tárgyalni az ukrajnai gáztranzit leállítását követően kialakult helyzetről,
majd ezt követően Pozsonyban egyeztetni fog a hárompárti szlovák kormánykoalíció és összeül a kabinet is, hogy döntést hozzon arról, hogy milyen adekvát válaszintézkedéseket hoz majd Volodimir Zelenszkij ukrán elnök »szabotázsakciójára«, arra, hogy az ukrán elnök leállította a gáztranzitot Szlovákiába” – közölte Robert Fico.
Ezt is ajánljuk a témában
Drasztikus változások következhetnek Európában.
Január elsején leállt az Ukrajna irányából érkező gáz szállítása a szlovák-ukrán határon lévő nagykaposi (Velké Kapusany) belépőpontnál, miután Kijev korábban közölte: nem hosszabbítja meg az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely december 31-én éjfélkor lejárt.
Ezt is ajánljuk a témában
Gázhiánytól tart az állami hálózat kezelője.
A szlovák miniszterelnök bejelentése szerint Pozsony válaszintézkedései – a gáztranzit leállítására – az Ukrajnába történő áramexport leállítását, valamint a Szlovákia területén tartózkodó ukrán állampolgárok támogatásának korlátozását érinthetik.
„Szlovákia számára az egyetlen alternatíva a tranzit megújítása vagy olyan kompenzációs mechanizmusok keresése, amelyek helyettesítik a költségvetésben keletkező közel 500 millió eurós bevételi hiányt” – mondta Robert Fico, akinek szavait a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte.
Robert Fico hangsúlyozta: Volodimir Zelenszkij döntése a tranzitbevételek kiesése miatt évente 500 millió eurós közvetlen veszteséget okoz Szlovákiának, az Európai Unió tagállamainak pedig csak a gázárak növekedése következtében 60-70 milliárd eurós többletkiadást eredményez, miközben a döntés Oroszországnak gyakorlatilag semmilyen kárt nem okoz.
Zelenszkij döntéséből csak az Amerikai Egyesült Államok profitál majd az Európába irányuló gázexport növekedése miatt.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat