Összeomlott a szíriai rezsim, Aszad Libanon felé menekül, Oroszországba tart
Elfoglalták a lázadók Szíria fővárosát.
Európa sírva fog térdelni Erdogan elnök előtt Damaszkusz eleste után.
Nyitókép: Vael Hamzeh, MTI/MTVA
„A mai hajnal híre, hogy Damaszkuszt bevették a dzsihadisták, Aszad elnök elmenekült. Ezzel gyakorlatilag újrarendelt nevekkel, de az Iszlám Állam ideológiájával teljes mértékben egyező fundemantailsta szunnita csoport(ok) uralja Szíria jelentős részét, beleértve a fővárost is. Hamarosan elkezdődnek majd az etnikai tisztogatások, beröfennek a rabszolgapiacok, a keresztények házra fel lesz fújva a nún, mint annak idején a kalifátusban. A nún az első betűje a nazarinnek(نازارين), ami názáretiánust jelent. Jézus Názáretben született, innen ered a szó.
A nemzetközi újságírócsoportokban már hívja a Hajat Tahrír Asz-Shamsz a külföldi újságírókat. Szeretnék bemutatni, hogy milyen aranyosak, hogy a demokrácia felkent papjai, és jönnek elvinni a szabadságot az országba. Vicces, de Törökörszágban egy határmelletti kisvárosban kell jelentkezni. Az egész dzsihádi banda hamarosan ráfordul a kurdokra az észak-szíriai Rozsavában. Ők az utolsó emberig harcolni fognak, mi meg végignézzük majd a népirtást.
Arra, hogy hogyan történhetett meg, hogy az Iszlám Állam születésének tizedik évfordulójára feltámadt a halálszekta van pár magyarázatom. Először is, Izrael és az Egyesült Államok hadat visel a libanoni Hezbollah-hal és Iránnal. A szíriai rezsim mindkettőnek a lekötelezettje volt, minden fegyver Iránból Szírián keresztül érkezett mind a hezbollahnnak, de a palesztin ellenállásnak is. A szunnita hatalomátvétellel ennek vége van.
𝐌𝐢𝐞́𝐫𝐭 𝐦𝐨𝐬𝐭?
A Hezbollah hatalmas veszteségeket szenvedett az elmúlt hónapokban (Libanoni bombázások), gyakorlatilag lefejezték a szervzetet. Mivel a központi irányítás megszünt, jól felmérhető volt, hogy nem tudnak fegyvereseket küldeni Aszád védelmére.
Irán sem engedheti meg magának, hogy komolyabb csapatokat küldjön az Aszád rezsimnek, mert egy teljes háborúra készül Izrael ellen. A teokrácia vezetői felmérték, hogy nem tudják megmenteni Aszádot, mert Aszádnak nincs hadserege, amit támogathatnának.
Oroszország, bár elveszítheti a bejáratát a Közel-Keletre és Afrikára szintén nem engedheti meg magának, hogy erőket vonjon el az ukrajnai frontról a végjáték idején.
𝗞𝗶𝗸 𝗻𝘆𝗲𝗿𝗻𝗲𝗸 𝘃𝗲𝗹𝗲?
A dzsihadisták hatalomátvételének legnagyobb nyertese Törökország. Erdogan elnöknek tulajdoképpen a saját proxi hadseregét látjuk akcióban. Nyertes még Katar, mely már az Iszlám Államnak, de a legtöbb politikai iszlamista szervezetnek is elsőszámú szponzora volt az arab tavasz alatt. Az emírség változatlanul folytatja befolyásszerző politikáját a közel-keleten.
Izrael és az Egyesült Államok is nyer. Izrael be tudja fejezni a gyarmatosítását Ciszjordániában, és anélkül tudja szétverni a palesztin ellenállást, hogy konkrét hadseregek fenyegessék északi határait. A dzsihadisták persze majd égetnek pár amerikai/izraeli zászlót, de sosem lesznek a közelében sem annak a fenyegetésnek, ami Irán volt Libanonban és Szíriában.
𝗞𝗶 𝘃𝗲𝘀𝘇𝗶́𝘁?
Szíriában olyan etnikai tisztogatás következik, amire eddig nem nagyon volt példa. Jaj a keresztényeknek, kurdoknak, drúzoknak, alavitáknak és siítáknak, jaj mindenkinek, aki nem szunnita muszlim. Menekültek millió próbálják majd meg elhagyni az országot.
Európa sírva fog térdelni Erdogan elnök előtt és lenyeli. Ha kinyítjuk a szánkat és nyomjuk a szokásos emberjogi dumáinkat vagy megpróbálunk szankciókkal fenyegetőzni, másnap arra ébredünk, hogy ötmillióan állnak a határon. Nincs az a kerítés, ami meg tudná fogni ezt a tömeget.
A Közel-Kelet lángba fog borulni ismét. Amint egyértelmű lesz, hogy győzött a forradalom Szíriában, a zavargások és akár a fegyveres ellenállás is futótűzként fog végigszaladni a térségen, csakúgy, mint a forradalmak. Tíz év telt el az arab tavasz óta. A visszálló autókráciák tűzzel-vassal és terrorral nyomták el az iszlamista ellenzékeket, miközben a gazdasági, szociális helyzet elképesztően romlott mindenhol. Óriási a feszültség, egy szikra elég, hogy megint felrobbanjon minden. A forradalmak mindig hullámban söpörnek végig a kontinensen, nem izolált esetek.
Ez simán lehet a szikra. Szóval kérjük kapcsolják be az öveiket, mert szerintem kezdődik az arab tavasz második felvonása. Őszintén remélem, hogy tévedek. Ha nem, az a vér és zűrzavar ami az elmúlt évtized első részét jellemezte, babazsúrnak fog tűnni.”
***
Ezt is ajánljuk a témában
Elfoglalták a lázadók Szíria fővárosát.
Ezt is ajánljuk a témában
Alsó-Ausztria a sarkára áll: kereszteket a falra, szentek ünnepeit az óvodákba! Francesca Rivafinoli írása.