Amerikai kutató: Ha Trump komolyan gondolja a nemzeti átalakulást, akkor Budapestről kellene inspirációt merítenie
A magyar miniszterelnök politikai pályája ugyanis egyértelműen előrevetítette Trumpét, véli Michael O'Shea.
Úgysem fog elérni semmit, írják.
Nyitókép: KAY NIETFELD / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Meg sem választották, de igazából már hagyhatja is az egészet: nem sok sikert jósol a brüsszeli POLITICO Friedrich Merznek, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökének és kancellárjelöltjének, aki szerintük Németország „leggyengébb” kancellárja lesz, hiszen országának
„minden belföldi vezető fennhatóságán kívül eső globális kockázatokkal”
kell megküzdenie.
Úgy fogalmaznak: bár Merz a trumpi Make America Great Again egy sajátos változatával kampányol – „egy olyan Németországot építeni, amelyre ismét büszkék lehetünk” –, kancellárként így is hatalmas globális kihívásokkal kell majd megküzdenie, legyen az bár az ipar hanyatlása vagy az ukrajnai háború. Így aztán „Merz azt tapasztalhatja, hogy
lényegében nincs hatalma megvalósítani nosztalgikus vízióját a gazdasági növekedés és a biztonságérzet helyreállításáról”.
Azt a POLITICO már szinte készpénznek veszi, hogy Merzet megválasztják február végén – szerintük pártja 32 százalékos, országosan legnagyobb támogatottságából ez egyenesen következik. Ám „az ország bosszantó gazdasági és politikai bajokkal küzd, miközben az EU is egy sor nehézséggel néz szembe”, például Franciaországból kiinduló új adósságválsággal, „feltörekvő szélsőjobboldallal”, „orosz szabotázs- és titkosszolgálati akciókkal”, valamint az ukrajnai háború eszkalálódásával. Németország pedig, melynek „gazdasági motorja köhög, politikája pedig egyre fragmentáltabb a radikális pártok előretörésével”, egyszerűen „nem bír azzal az erővel, mellyel kivezethetné a mocsárból Európát”, s Berlin globális események túsza.
A lap emlékeztet:
Németország biztonsága és jóléte évtizedeken át az amerikai biztonsági garancián, az akadálytalan világkereskedelmen és az olcsó orosz energián alapult, s most „nincs átfogó víziója eme ódivatú pillérek leváltására”.
Merz terve szerintük az, hogy visszavágja a szociális juttatásokat, érdemben csökkenti a Németországba érkező menedékkérők számát, ösztönzi a magánbefektetéseket, és növeli a védelmi költségvetést, miközben a büdzsé egyensúlyát is fenntartja. Azonban „nem világos, hogy ezek a politikák megvalósulásuk esetén elegendőek lennének-e ahhoz, hogy Németország megbirkózzon a monumentális kihívásokkal, melyekkel jelenleg küzd.” Azt is vélelmezik, hogy Merz küldetésének lényege visszacsinálni Angela Merkel exkancellár politikai örökségét, aki 2002-ben egy hatalmi harc után kiszorította őt a CDU vezetéséből.
A CDU POLITICO-nak nyilatkozó politikusai szerint emellett Merz konzervativizmusa és „durva stílusa” révén a jelenleg még hivatalban lévő Olaf Scholznál jobban szót tud majd érteni Donald Trumppal, aki első elnöksége alatt
különös antipátiával viseltetett Merkel és Németország iránt”.
Ez már csak azért is fontos a lap szerint, mert „Trump visszatérte mind gazdasági, mind biztonsági szempontból különleges egzisztenciális fenyegetést jelent Németországra”, és mind a szabadkereskedelem előnyeit visszavágó vámok, mind a katonai költések tekintetében „Németország ki van szolgáltatva Trump döntéseinek”.