Szinte az egész világon tiltott fegyver – most az amerikaiak adnak belőle az ukránoknak egy adagot
„Sajnos ez a fegyver kifejezetten az élőerő ellen van, illetve a civil lakosság ellen” – kommentálta a biztonságpolitikai szakértő.
A BBC szerint versenyfutás zajlik Trump beiktatása előtt.
Nyitókép: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Néhány nap különbséggel Joe Biden amerikai elnök kormánya és Oroszország különálló – de jelentős – lépéseket tett az ukrajnai háború kimenetelének befolyásolására, két hónappal Donald Trump Fehér Házba való visszatérése előtt – írta a BBC.
A portál szerint Moszkva maximalizálni akarja előnyeit, Biden pedig átlépi Oroszország maradék „vörös vonalait”, mielőtt Trump megpróbálja teljesíteni azt az ígéretét, hogy 24 órán belül véget vet a háborúnak.
Biden engedélyezte Kijevnek a nagy hatótávolságú ATACMS rakéták kilövését mélyen orosz területre, de az elnök arra is ígéretet tett, hogy a közel 300 millió dollár értékű új katonai támogatás részeként gyalogsági taposóaknákat is küld Ukrajnának.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azzal válaszolt, hogy lazította az orosz atomfegyverek használatának feltételeit. Ez Moszkva állítása szerint „gyakorlatilag kiküszöböli” a vereséget a csatatéren. Valamint hónapok óta nem látott méretű légi támadást indított Ukrajna ellen.
Oroszország reakciója lehet üres fenyegetés, de lehet, hogy nem.
Moszkva felülvizsgált nukleáris doktrínája értelmében ezentúl nukleáris fegyvereket bevethet nukleáris hatalmak által támogatott nem nukleáris országok ellen is, valamint ha súlyos légi támadás éri, akkor is.
Alekszandr Jermakov, az Orosz Nemzetközi Ügyek Tanácsának képviselője szerint a változtatás „elsősorban üzenetként szolgál a potenciális ellenfeleknek, felvázolva azokat a forgatókönyveket, amelyekben ilyen intézkedések megfontolhatók”.
Hogy mi történik január után, senki sem tudja.
A Kreml bennfentesei már elkezdték csepegtetni a minimális követeléseiket, és Volodimir Zelenszkij is elkezdte tisztázni álláspontját bizonyos kérdésekben.
Putyin ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna semleges maradjon, annak ellenére, hogy Ukrajna alkotmányában szerepel, hogy mind a NATO-hoz, mind az Európai Unióhoz csatlakozik valamikor.
A Reuters hírügynökség szerint Putyin nyitott lehet viszonylag kis területrészekből való kivonulásra, de semmi többre.
Mykhaylo Samus, szerint az ukránok nem egyeznének bele, hogy feladják a Krímet vagy bármely más, orosz megszállás alatt álló területet. Szerinte Zelenszkij legfeljebb egy kötelezettségvállalások nélküli tűzszünetet lenne hajlandó aláírni. Bármi más belső konfliktushoz vezetne, mivel sokan árulásnak tekintenék.
Ezt is ajánljuk a témában
„Sajnos ez a fegyver kifejezetten az élőerő ellen van, illetve a civil lakosság ellen” – kommentálta a biztonságpolitikai szakértő.
***