Ugyan mi lehet az európai kultúra megújulásának felhajtóereje?

2024. november 26. 19:18

Az európai politikai elit sokkal korruptabb és professzionálisabban meg van szervezve, irányba van állítva, mint azt a földi halandó gondolta volna.

2024. november 26. 19:18
Európai Unió
Pogrányi Lovas Miklós
Pogrányi Lovas Miklós
Index

Nyitókép: Martin Bertrand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

„Az újkor technikai fejleményei (a tűzfegyverek, a könyvnyomtatás, az optika és ezzel együtt a csillagászat fejlődése) átalakították az európai tudományos gondolkodást, és idővel a társadalmakat is. A reformáció nyomán az európai öntudat nemzeti jellege is megerősödött.

A felvilágosult, szekuláris gondolkodás követői mindezek nyomán a modernitás vívmányait tekintik az európai kultúra fő ismérveinek, különösen az egyetemes emberi jogok eszméjét; míg a katolicizmus visszaszorulására és a vallási türelem térnyerésére értékként tekintenek.

Ez a liberális történelemszemlélet meghatározó vonása.

A szekularizáció a XX. századra az értékpluralizmus kialakulását, valamint az egyház és az állam szétválasztását eredményezte, ami a vallásos jelleget öltő politikai ideológiák térhódításához vezetett. E folyamat a nemzeti és internacionalista szocialista diktatúrákban csúcsosodott ki, melyek egyaránt semmibe vették mind a keresztény erényeket, mind a liberalizmus »értékeit«. Az európai egységesülés gondolata ebből a tapasztalatból nőtt ki – és az kezdettől fogva föderalista tendenciájú.

A II. világháború után az Európai Közösségek létrehozása egyszerre volt válasz a kommunizmusra, a szovjet imperializmusra és a globalizáció akkori kihívásaira.

Kontinensünkön a világtörténelemben egyedülálló módon egy kvázi alulról szerveződő gazdasági és politikai egység formálódik, mely az alapítók szándékai szerint a biztonság garantálásán és az egységes piac jelentette versenyképességen túlmenően eredetileg »értékközösség« is lett volna.

Ezen értékek azonban már kezdetben is valamiféle liberális kereszténységre hasonlítottak a leginkább – és meg sem próbálták kifejezésre juttatni a keresztény társadalmi tanítást (XIII. Leó: Rerum novarum, 1891; XI. Pius: Quadragesimo anno, 1931.) – noha arra vonatkozóan voltak pozitív történelmi példák (Engelbert Dolfuss, Antonio Salazar vagy a vitatottabb megítélésű Francisco Franco irányítása alatt).

Ehelyett az »alapító atyák« (Alcide De Gasperi, Altiero Spinelli, Jean Monnet, Konrad Adenauer, Paul-Henri Spaak, Robert Schuman és az Európai Egyesült Államok létrehozását szorgalmazó Winston Churchill) elkötelezték magukat a demokrácia, a vallásszabadság és az értékpluralizmus mellett.

Tehát az alapító atyák pontosan azon ideológiai előfeltételeket fogadták el, melyek a korábbi problémákat is előidézték – és premodern történelmünk a tapasztalataiból nem merítettek. E kultúrkeresztény díszletek között zajló liberális megalapozás szükségszerűen ugyanazon fejleményekhez vezet mint a liberalizmus 1.0 verziója: a zsarnoksághoz. Ez jelenleg a legnagyobb kihívás Magyarország számára is. Az európai liberális politikai rend a Böckenförde-paradoxonnak megfelelően nem tudja megvédeni magát.

Az indokolatlanul sokat hivatkozott alapító atyák munkássága után alig egy emberöltőnek kellett eltelnie, hogy 2004-re megszülessen az Európai Unió alkotmányának tervezete, melyben már meg sincs említve a kereszténység.

Ez nem egyszerűen a többségi lakosság önazonosságának semmibevételét jelenti, hanem szakítást a kétezer éves hagyománnyal is.

Az áttekinthetetlen mennyiségű joganyagot termelő brüsszeli bürokrácia valóban soha nem látott méretű korrupciót intézményesít, mint azt Molnár Tamás filozófus (1921–2010) kifejtette – még a kilencvenes évek elején.

Az uniós adminisztráció nem rendelkezik a megfelelő visszacsatolási lehetőségekkel, ami demokratikus deficitet okoz, mint arra Roger Scruton is rámutatott. E nagyhatalmú bürokrácia létét a közvélemény sokáig elfogadta, mert úgy gondolta, hogy a háború megelőzésének garanciája – ám ezt az illúziót Ukrajna oroszok általi lerohanása szertefoszlatta.

A háborúnak eddig két fontos tanulsága van: Európa gyenge: nem képes garantálni saját biztonságát, és nem tud kiállni saját érdekei mellett. Az európai politikai elit sokkal korruptabb és professzionálisabban meg van szervezve, irányba van állítva, mint azt a földi halandó gondolta volna.”

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
billysparks
2024. november 26. 20:28
Ez az írás az Indexen jelent meg? Értelmes írás a komcsi médiában? Hihetetlen! Elvtársak, ez hihetetlen!
Kristály
2024. november 26. 20:26
Soros befészkelte beszőte magát a liberalizmusba bele hozta a sátánizmust és tönkre tette mire felébredtek az emberek már uralja az EU és az országokat és az emberek napról napra jobban jobban utálják őket.
Hillary Clinton bázisdemokrata
2024. november 26. 20:25
"az Európai Egyesült Államok létrehozását szorgalmazó Winston Churchill" A zsidók írták elő ezt is a fasszopónak, meg azt, hogy nem köthetett békét Németországgal. "az Európai Unió alkotmányának tervezete, melyben már meg sincs említve a kereszténység" Hagyjuk már a kereszténységet, Orbán épp most hívta meg a népirtásért elítélt Netanjahut vendégségbe. A fideszes látszatkeresztényeknek Orbánnal meg Bese atyával együtt a kurva anyját. A képmutatásért is, meg hogy lejáratják Jézus vallását, a férgek, de a Szabadság szoborra keresztet vésnének a hülyék.
Hillary Clinton bázisdemokrata
2024. november 26. 20:17 Szerkesztve
Ki a francot érdekel Európa? Ott rohadjon meg, ahol van. Nekünk Európa múltja volt értékes, és nem a jelene, de Magyarország az első.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!