Negyedik gondolat, amikor a kormány a Eurázsia keretében gondolkodik az, hogy ebben a térségben él az emberiség népességének hetvenes százaléka.
A méret számít a piacon is, a gazdaságban is, a kereskedelemben is. Óriási előny, hogy egy térség foglalja magában a teljes emberiség hetven százalékát
– mondta a miniszterelnök.
Ráadásul, ha Eurázsiával – és nem kelettel és nyugattal – számolunk, akkor ennek a térségnek a részesedése a világgazdaságból hetven százalék – világított rá a kormányfő. Hozzátette, itt található világ vezető tudományos klasztereinek háromnegyede. Itt található a világ húsz legnagyobb pénzügyi központjából tizenöt. És az új technológiákhoz szükséges nyersanyagok birtoklásában és feldolgozásában is ez a térség jár az élen.
Európában hiányzik az intellektuális erő
Európa az izgalmak kontinense”
– jegyezte meg – ennek összes kívánatos és balszerencsés következményével együtt. Ha igaz, hogy a következő időszak, évszázad az Eurázsia évszázada lesz, akkor a Orbán Viktor szerint szemet kell, hogy szúrjon, hogy Európa mégsem képes megtalálni a maga helyét ebben a gondolati kontextusban. A mai politikai vitákban ez sikertelen – jelentette ki.
Egy része a nyugati vezetőknek nem látja be Eurázsia lehetőségét, egy másik része belátja, de nem tetszik neki”
– fogalmazott a miniszterelnök. Ezek a politikai vezetők ezért a nyilvánvaló tények ellenére nem tudja, nem akarja elhelyezni magát ebben a kontextusban.
A miniszterelnök szerint emögött valószínűleg pszichológiai tényezők is vannak. „Nehéz lemondani a nyugati vezetőknek arról a pszichológiailag érthető, szinte hozzájuk nőtt felsőbbrendűségi tudatról, ahogyan ők szemlélik a világot. Hiszen mégiscsak több száz év óta a nyugati ember ahhoz szokott hozzá, hogy mi vagyunk a legszebbek, a legokosabbak, a legfejlettebbek és a leggazdagabbak és egyszer csak azt látni, hogy nem mi vagyunk a legszebbek, nem mi vagyunk a legokosabbak, nem mi vagyunk a legfejlettebbek, nem mi vagyunk a leggazdagabbak. Ezt látni és beismerni nem egyszerű feladat” – magyarázta.
Előbb vagy utóbb viszont le kell küzdeni ezt a problémát, ellenkező esetben Európa a világban zajló változások vesztese lesz – figyelmeztetett. Európa ma a világban zajló változások vesztese.
Az Európai Unió, ha az Egyesült Államok tagállama lenne, akkor az Egyesült Államokon belül harmadik legszegényebb tagállam lenne vásárló-erő paritáson számolva. A világ öt legnagyobb gazdasága között egyetlen európai sincs, és az előrejelzések szerint 10 a legnagyobb gazdaságok közül is kifognak szorulni az európaiak, feltéve, ha Oroszországot nem soroljuk az európai országok közé. Európa a technológiai versenyben is lemaradt, a világ húsz legnagyobb technológiai központja között nincs európai. „Az európai innováció, amelyre oly büszkék voltunk, elpárolgott” – fogalmazott Orbán Viktor.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy az elmúlt években ötszörösére drágult a gáz, és másfélszeresére a kőolaj Európában.
A miniszterelnök szerint ebben a helyzetben az európai elit jól láthatóan a régi dicsőség status quo-jának védelmére rendezkedett be. Amikor évekkel ezelőtt az Európai Tanács egyik ülésén Angela Merkel akkor német kancellár részéről felmerült, hogy Kínát, mint szisztematikus versenytársat tartsák számon, akkor megkérdezte, hogy „lehet-e tudni, hogy Magyarországot ki nevezte be ebbe a versenybe?” Mivel „nem tud róla”, hogy Magyarországnak szisztematikus riválisa lenne Kína, és egyáltalán nem gondolunk arra, hogy a világot úgy kellene elképzelni, hogy versenyt akarunk futni egy tőlünk teljesen különböző civilizációval. „Tudunk beszélni az együttműködésről, az érdekegybeesésről, a konfliktusokról, de hogy jön ide az, hogy mi úgy döntünk, hogy egy felemelkedőben lévő civilizációt a mi versenytársunknak minősítünk?”
A kormányfő szerint még, ha egyesek így is gondolják,
nekünk Magyaroknak miért kellene ebben a versenyben részt venni, hiszen nem nevezetünk be ebbe a versenybe.
A gondolkodásmód az európai elitben még mindig „a régi vágányon mozog”, miközben az európai gazdaság nem tud növekedni. A kormányfő meggyőződése, ha a Európa ebből a status quo védő logikából, amely egy kereskedelmi, politikai blokkosodáshoz fog vezetni, nem tud kitörni, és a blokkosodás helyett nem tud átállnia konnektivitás gondolkodási sémájára, akkor az a folyamat, hogy Európa a ma zajló változások vesztese, akkor ez hosszabb távon is fönnmarad.
Van magyar stratégia
„Kellene egy jó európai stratégia” – jelentette ki. „Magyarországnak viszont csak ahhoz van politikai ereje, hogy a saját maga számára kigondolt stratégiát hajtsa végre. Mi részt tudunk venni egy európai diskurzusban, amely arról szól, hogy Európának milyen stratégiára lenne szüksége, de ez a nagypályás játékosoknak a terepe, amikor a döntést is meg kell hozni.”
A miniszterelnök jelenleg viszont nem látja azt az intellektuális erőt az európai elitben, amely a saját maga által felépített buborékból kitudna törni, és rövid időn belül megtudná határozni a viszonyát az eurázsiai valósághoz.
És mit csináljunk akkor mi”
– tette fel a kérdést. „Semmiképpen ne várakozzunk” – mondta. Magyarországnak nem szabad arra várnia, hogy Európa egy olyan stratégiát alakít, amelybe majd mi megkeressük a helyünket, mert ilyet Európa nem fog kialakítani. Az egyetlen „halvány” kezdeményezés a francia elnökhöz kapcsolódik a miniszterelnök szerint, aki az Európai Politikai Közösség nevű formációt hozta létre, és amely nagyon sok hasonlóságot mutat azzal, amiről a a jegybank elnöke is beszél. De ez még egy kezdetleges, kidolgozatlan gondolat, és sok idő, amíg abból stratégia lesz – tette hozzá.
„Magyarországnak ezért saját stratégiát kell kialakítania,
készen kell állnia, hogy az előttünk álló évszázad Eurázsia évszázada lesz.
És ebben nekünk magunknak kell kijelölni a helyünket, nem egy európai stratégiából kell származtatni” – jelentette ki. „A jó hír az, hogy van ilyen stratégiánk – tette hozzá. Az összes vita, amely Magyarország és Brüsszel között fennáll, abból fakad, hogy van egy önálló stratégiája, amely az új realitásokból indul ki. Függetlenül attól, hogy mi a brüsszeli doktrína.
„Magyarország nem aknamező sétál, amikor az európia kapcsolatairól van szó, hanem végrehajt egy nagyon tudatos nemzetpolitikai és nemzetgazdasági stratégiát, amelynek markáns eleme, de nem kizárólagos, hogy Magyarország Eurázsiában van” – fogalmazott.
Ezt természetesen nem teszi zárójelbe, hogy Magyarország a NATO tagja, hogy létezik Egyesült Államok, hogy
a magyar stratégiának nem csak Eurázsiában, Eurázsiához, hanem az Egyesült Államokhoz képest is meg kell határoznia magát
és ki kell alakítania a kapcsolat rendszerét, amely reményei szerint könnyebb lesz a következő adminisztrációval – mondta a miniszterelnök.
A magyar stratégia abból indul ki, hogy Magyarország kedvező helyet foglal el Eurázsiában. „Ezért mi mindenkivel kereskedünk” – tett hozzá. Az elmúlt tíz évben a magyar export értéke úgy nőtt a kétszeresére, hogy egyszerre dupláztuk meg nyugati irányú kivitelünket és a keleti kivitelünket. „Vagyis ez a stratégia működőképes” – jegyezte meg.
Beruházások területén pedig Magyarország talán a legszínesebb képet mutatja. Németországból olyan 25-26 milliárd dollárnyi működőtőke érkezett, az Egyesült Államokból 9 milliárd, Kínából 10 milliárd, ami az év végére már 13 lesz, jövőre pedig tovább fog nőni, Kínát Dél-Korea követi, és utána következik minden más ország.
Ez jól mutatja, hogy Magyarországnak van egy stratégiája, amely a kereskedelemben és a beruházások területén is testet ölt. Magyarország sikeresen diverzifikálja a kereskedelmét, igaz lassabban a kelleténél, de sikeres, és sikeresen és gyorsan diverzifikálta a befektetéspolitikáját. Ezekhez hasonlóan a magyar stratégiának fontos része, hogy diverzifikálni kell az energiabeszerzéseket is. És természetesen Magyarországnak részt kell vennie, minden fontos eurázsiai fórumon is.
A miniszterelnök szerint az, hogy jövőre világszinten is jelentős beruházások fogna elkészülni Magyarországon, az igazolni fogja ennek a stratégiának a helyességét.
Ez jól mutatja, hogy nemcsak van egy stratégiánk fejben és papíron, hanem ennek a végrehajtásában is jó ütemben haladunk előre
– jelentette ki Orbán Viktor. Hozzátette, hogy jövőre további 300 kormányzat által támogatott beruházás is elindul.
Kevés olyan ország van Európában, ahol ilyen szabadon lehet beszélni ezekről a kérdésekről, mint ahogy Magyarországon, véli a miniszterelnök.
Mi ennek az oka? Mi vagyunk az élő eurázsiai gondolat”
– mondta. „Hiszen mi egy Ázsiából érkező nép vagyunk, és közben ízig-vérig nyugati, európai néppé váltunk” – jegyezte meg. Ezért szerencsés időszak előtt áll Magyarország – zárta gondolatait Orbán Viktor.