Orbán Viktor: A siker évszázada előtt állunk!

2024. november 21. 09:42

A miniszterelnök szerint a modernitás ma már nem nyugati kategória.

2024. november 21. 09:42

Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A mai világban nem maradhatunk távol a nagy gondolatoktól – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Magyar Nemzeti Bank által szervezett Eurasia Forumon tartott nyitóbeszédében.

A miniszterelnök szerint a 2008-as pénzügyi válság választóvonalat jelentett a történelemben, mivel a 2008-as válság nem a korábbi ciklikus válságok sorába illeszkedett, hanem „egészen másról volt szó”. 

Keleti modernitás

A 2008-as válság valójában logikus következménye volt annak az egész világgazdaságban zajló mélyreható átalakulásnak, amely az addigi geopolitikai erőviszonyokat radikálisan átalakította. 

„És olyan új centrumokat emel föl a világban, elsősorban Ázsiában, amelyek azt az új helyzetet idézi elő, hogy

a modernitás többé nem nyugati kategória, modernnek lehet lenni nemcsak nyugaton, nyugati módra, hanem keleten, keleti módon is lehet”

– fogalmazott.   

A miniszterelnök szerint ezen folyamatok miatt emelkednek fel azok a hatalmas, Európánál jóval versenyképesebb erők, amit Európa nem vesz észre, nem akar tudomásul venni. 

„Inkább a válságának magyarázataként inkább bezárja magát egy idejét múlt válságmagyarázati elméletbe” – tette hozzá. 

A kormányfő visszaemlékezett, hogy 2009-ben Matolcsy György kíséretében ellátogatott Kínába. 

Magyarország nem várhat 

„A változások gyorsak, a politika lényege az ütemérzék” – mondta a kormányfő. A tudást a mai világban szinte korlátlanul beszerezhetik a politikusok, „azonban a politika nem tudás birodalma, a politika az alkalmazásnak a birodalma, az alkalmazás lényege pedig az ütem” – fogalmazott a kormányfő. „Minél kisebb egy ország, ez annál jobban igaz. A nagy országok megengedhetik maguknak, hogy egy-egy jelentős pillanatos elmulaszthatnak, mert elég nagy a méretük ahhoz, hogy később korrigálni tudják a mulasztásukat. 

Egy akkora méretű ország esetében, mint Magyarország, az ütemtévesztés halálos”

– mondta. A miniszterelnök szerint Magyarország elmúlt 150 éve is ezt támasztja alá. Példaként a második világháborúból való kiugrási kísérletet említette, ami a következő 60-70 évre behozhatatlan hátrányt okozott számunkra azokkal a versenytársainkkal szemben, akiknek jobb volt az ütemérzéke. 

Egy olyan méretű ország, mint Magyarország nem lehet buta, nem lehet lassú, nem lehet unalmas, nem lehet követő, és nem hagyatkozhat mások megértésére, interpretációjára, egy ilyen méretű országnak, mint Magyarország, ha olyan színvonalon akar élni, mint amilyenen mi akarunk, olyan történelmi hagyományokhoz akar méltó lenni, mint amilyen a mi ezeréves történelmünk,

akkor élesnek, gyorsnak, okosnak kell lennie, nyitottnak a világra és folyamatosan gondolkodnia kell,

hogy ne mulassza el a megfelelő pillanatot a szükséges döntéseknél” – fogalmazott a kormányfő. 

A miniszterelnök szerin nincs abban semmi túlzás, hogy a jegybank meghívta ma azt a nemzetközi közösséget, hogy együtt gondolkodjon a világ jövőjéről.

„Sőt azt gondolom, hogy éppen Magyarország az a hely, ahol leginkább mód van, és talán a magyar jegybank az, akinek a leginkább dolga, hogy ezt érzékelje, és ilyen fórumokat rendezzen” – jelentette ki.

A miniszterelnök kiemelte, hogy

azok a változások, amelyeket napjainkban látunk, nem egy átrendeződést jelentenek, hanem egy visszarendeződést”.

Hozzátette, „tehát valami olyasmi történik, amely nem ismeretlen az emberiség gazdaságtörténetében”.

Eurázsia évszázada

A miniszterelnök elmesélte, hogy három térképet tart irodájának a falán, az első, amelyet mindenki ismer, amelyiken Európa esik a térképközepére, a másik térképen az Egyesült Államok van a középpontban, hogy tudja, ha ránéznek a térképre Washingtonban, akkor mit látnak. Óriási a különbség – mondta. A harmadik térképen pedig Ázsia van a középpontban, ahonnan azt látja, az ázsiaiak hogyan látják a világot.

A miniszterelnök szerint olyan európai változások történnek, amelyek globális megközelítés nélkül nem értelmezhetők. 

„Ha az ember ránéz arra a térképre, amelynek középpontjában Ázsia van, és amelyen jól látszik, hogy Európa valóban egy félsziget. Méghozzá egy kiterjedését tekintve nem túl jelentős félsziget, akkor rögtön látja, hogy 

Európa és Ázsia valóban egy szerves egységet alkot

Ez Európából nézve, ennek a félszigetnek a csücskéről nézve nem evidens, de amint fókuszt váltunk, és Ázsia felől nézünk a világra, egy más kép rajzolódik ki, egy teljesen fizikai korlátoktól mentes szerves földrajzi egység rajzolódik ki a szemünk előtt, mert valójában Európa és Ázsia között nincsenek természeti, földrajzi határok. Ez egy egység” – jegyezte meg. 

A kormányfő szerint lehet politikai vitákat nyitni arról, hogy ebből mi következik, de

a földrajz tényeit nem érdemes megkérdőjelezni”.

Ez a természetes földrajzi egység értelemszerűen a gazdaság történet tanulságai alapján egy természetes gazdasági egységet is mutatott. Ebben a térségben az emberi civilizáció, kultúra és gazdaság legvirágzóbb térségei éltek egymás mellett. 

„Ha innen nézzük a mögöttünk hagyott évszázadok történetét, akkor azt a kérdést kell feltenni, hogyha ez így volt, és ez tűnik földrajzilag természetesnek, akkor ez a szerves egység miért nem működött az elmúlt évszázadokban?” –  tette fel a kérdést a miniszterelnök. 

A kormányfő szerint három tényező hátráltatta, hogy Eurázsia egy természetes gazdasági egységként létezni tudjon. 

Az első, hogy a világkereskedelem súlypontja a tengerekre helyeződött át. Ez egy teljesen más orientációt idézett elő, ennek az Eurázsiai térség különböző pontjain. 

A második oka, hogy ez a szerves egység évszázadokig nem működött az, hogy az átrendeződés következtében a nyugati civilizáció domináns státuszt ért el, és valójában az eurázsiai térségben a civilizációk közötti egyensúlyt megbontotta, és nyugat felé elbillentette. 

A harmadik akadály, amely már a modern kor jelensége, amiért nem működik a szerves eurázsiai térség, hogy a hidegháború után a nyugati elit úgy döntött, hogy nem ezt a szerves egységet akarja helyreállítani, hanem nyugatosítani akarja az egésze világot. Tehát a kommunizmus összeomlása után, a Szovjetunió összeomlása utáni gondolata a nyugati elitnek az volt, hogy a világot a saját képére kell formálni.

Ez persze az amerikai excepcionalizmusnak a gondolata, az európai felvilágosodás óta meglévő európai gőg és nagyképűség, a valós vagy vélt civilizációs fölénytudat mind hozzájárultak és ennek eredményeképpen 1990 után nem Eurázsia restaurációja volt a feladat, nem ez volt a globális menetrend, hanem a világ nyugatosítása, azon elvek mentén, amelyekre egyébként az addig sikeres nyugati világ épült – fejtette ki. 

Véget ért a liberális dominancia

Orbán Viktor szerint ennek a legdurvább példája, kudarcélménye, az arab tavasz volt. 

Ma azért vagyunk itt, mert ez a korszak véget ért”

 – jelentette ki. „Mert mindannyian érezzük, hogy ez a gondolkodásmód, ez a nyugati stratégia, benne Európa stratégiája sikertelen, érvénytelen és valami véget ért” – fűzte hozzá. 

Véget ért a nyugati világon belüli liberális progresszív dominancia. 

Az a gondolat, hogy az egész világot nyugati mintára kell megszervezni, és hogy az erre kiszemelt népek gazdasági előnyökért hajlandóak lesznek erre megbukott. 

Ázsia államai megerősödtek és bebizonyították, hogy képesek önálló gazdasági és politikai erőcentrumként felemelkedni, létezni és tartósan fennmaradni.

Ennek következtében a világgazdaság központja keletre tolódott.  

A keleti gazdaságok négyszer olyan gyorsan növekednek, mint a nyugatiak” – mondta a miniszterelnök. A kormányfő hozzáette, a nyugati ipar hozzáadott értéke 40 százalékot tesz ki a világban a keletieké pedig 50 százalékot. „Ez az új realitás” – fogalmazott. 

Orbán Viktor szerint a nyugati világ nemcsak a világ újraszervezési elgondolásában, stratégiájában vallott kudarcot, hanem saját közegében, a nyugati világon belül is kifulladt. Olyan ügyek kerültek napirendre, amelyeket nem tudott a liberális-progresszív dominanciájú gondolkodásmód megválaszolni. Ilyen a migráció, ilyen a genderideológia, vagy éppen a most zajló háború. 

Saját maga kormányzására is egyre képtelenebbnek bizonyul a liberális-progresszív dominanciára épülő európai politikai rendszer”

 – mondta. Ennek következében véget is ért a nyugat civilizációs dominanciájának 500 éve – tette hozzá a miniszterelnök. A világgazdaság teljesítményének a felét a hidegháború végén a nyugat adta, ma ez 30  százalék, a keleti erőközpontok pedig 34 százalékot. „Aki nem hisz a gondolatoknak, az higgyen a számoknak”  – tette hozzá Orbán Viktor.

Magyarország otthon van Eurázsiában 

Amikor a magyar kormányzat arról gondolkodik, hogy miért az eurázsiai együttműködésé a jövő, akkor a következő megállapítások teszi:

Azért tér vissza Eurázsia reneszánsza a politikai naprendre, mert először is ez a legnagyobb egybefüggő szárazföld a bolygón. Itt ez kilencezer kilométer mérsékelt éghajlati sáv húzódik a Csendes-óceántól az Atlanti-óceánig. „Ez egy olyan előny, amelyet nem szoktunk értékelni a geopolitikai gondolkodásban, pedig érdemes lenne – tett hozzá a kormányfő. 

Második érv, amely Eurázsia  felemelkedése mellett szól, az az állandóság. A lényeget tekintve igaz, hogy ebben a térségben a politika és a kereskedelem szereplői állandóak. „Ugyanazokról a népekről olvasunk ezer évvel ezelőtti feljegyzésekben, mint manapság. 

Ismerjük egymást”.

A miniszterelnök elmesélte, hogy előző nap a kazah elnököt fogadta. Aki Eurázsiának egy kiemelkedő fontosságú szereplője. Olyan volt, mintha ezer éve ismernénk egymást. Amikor beszéltünk a világról, az új helyzetről, az átalakuló körülményekről, mi várható, akkor olyan volt mintha egy néhány száz évvel abbamaradt beszélgetést folytattunk volna. Mert ez az állandóság, a népek törzsek álladóssága egy

óriási előny, amikor egy új korszakban kell új kihívásokra válaszokat találni. 

Harmadik fontos előnye ennek a térségnek, – véli a miniszterelnök – hogy ez nem egy civilizáció volt, hanem mindig is több civilizációt foglalt magába. Benne van ebben a távol-keleti, az indiai és a nyugati civilizáció is. Ez komoly versenyelőny, mert ezek a civilizációk a történelem szerencsésebb időszakaiban megtermékenyítően hatottak egymásra.

Negyedik gondolat, amikor a kormány a Eurázsia keretében gondolkodik az, hogy ebben a térségben él az emberiség népességének hetvenes százaléka. 

A méret számít a piacon is, a gazdaságban is, a kereskedelemben is. Óriási előny, hogy egy térség foglalja magában a teljes emberiség hetven százalékát

– mondta a miniszterelnök. 

Ráadásul, ha Eurázsiával – és nem kelettel és nyugattal – számolunk, akkor ennek a térségnek a részesedése a világgazdaságból hetven százalék – világított rá a kormányfő. Hozzátette, itt található világ vezető tudományos klasztereinek háromnegyede. Itt található a világ húsz legnagyobb pénzügyi központjából tizenöt. És az új technológiákhoz szükséges nyersanyagok birtoklásában és feldolgozásában is ez a térség jár az élen.

Európában hiányzik az intellektuális erő

 

Európa az izgalmak kontinense”

– jegyezte meg – ennek összes kívánatos és balszerencsés következményével együtt. Ha igaz, hogy a következő időszak, évszázad az Eurázsia évszázada lesz, akkor a Orbán Viktor szerint szemet kell, hogy szúrjon, hogy Európa mégsem képes megtalálni a maga helyét ebben a gondolati kontextusban. A mai politikai vitákban ez sikertelen – jelentette ki. 

Egy része a nyugati vezetőknek nem látja be Eurázsia lehetőségét, egy másik része belátja, de nem tetszik neki” 

– fogalmazott a miniszterelnök. Ezek a politikai vezetők ezért a nyilvánvaló tények ellenére nem tudja, nem akarja elhelyezni magát ebben a kontextusban.

A miniszterelnök szerint emögött valószínűleg pszichológiai tényezők is vannak. „Nehéz lemondani a nyugati vezetőknek arról a pszichológiailag érthető, szinte hozzájuk nőtt felsőbbrendűségi tudatról, ahogyan ők szemlélik a világot. Hiszen mégiscsak több száz év óta a nyugati ember ahhoz szokott hozzá, hogy mi vagyunk a legszebbek, a legokosabbak, a legfejlettebbek és a leggazdagabbak és egyszer csak azt látni, hogy nem mi vagyunk a legszebbek, nem mi vagyunk a legokosabbak, nem mi vagyunk a legfejlettebbek, nem mi vagyunk a leggazdagabbak. Ezt látni és beismerni nem egyszerű feladat” – magyarázta.

Előbb vagy utóbb viszont le kell küzdeni ezt a problémát, ellenkező esetben Európa a világban zajló változások vesztese lesz – figyelmeztetett. Európa ma a világban zajló változások vesztese. 

Az Európai Unió, ha az Egyesült Államok tagállama lenne, akkor az Egyesült Államokon belül harmadik legszegényebb tagállam lenne vásárló-erő paritáson számolva. A világ öt legnagyobb gazdasága között egyetlen európai sincs, és az előrejelzések szerint 10 a legnagyobb gazdaságok közül is kifognak szorulni az európaiak, feltéve, ha Oroszországot nem soroljuk az európai országok közé. Európa a technológiai versenyben is lemaradt, a világ húsz legnagyobb technológiai központja között nincs európai. „Az európai innováció, amelyre oly büszkék voltunk, elpárolgott” – fogalmazott Orbán Viktor.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy az elmúlt években ötszörösére drágult a gáz, és másfélszeresére a kőolaj Európában. 

A miniszterelnök szerint ebben a helyzetben az európai elit jól láthatóan a régi dicsőség status quo-jának védelmére rendezkedett be. Amikor évekkel ezelőtt az Európai Tanács egyik ülésén Angela Merkel akkor német kancellár részéről felmerült, hogy Kínát, mint szisztematikus versenytársat tartsák számon, akkor megkérdezte, hogy „lehet-e tudni, hogy Magyarországot ki nevezte be ebbe a versenybe?” Mivel „nem tud róla”, hogy Magyarországnak szisztematikus riválisa lenne Kína, és egyáltalán nem gondolunk arra, hogy a világot úgy kellene elképzelni, hogy versenyt akarunk futni egy tőlünk teljesen különböző civilizációval. „Tudunk beszélni az együttműködésről, az érdekegybeesésről, a konfliktusokról, de hogy jön ide az, hogy mi úgy döntünk, hogy egy felemelkedőben lévő civilizációt a mi versenytársunknak minősítünk?” 

A kormányfő szerint még, ha egyesek így is gondolják,

nekünk Magyaroknak miért kellene ebben a versenyben részt venni, hiszen nem nevezetünk be ebbe a versenybe. 

A gondolkodásmód az európai elitben még mindig „a régi vágányon mozog”, miközben az európai gazdaság nem tud növekedni. A kormányfő meggyőződése, ha a Európa ebből a status quo védő logikából, amely egy kereskedelmi, politikai blokkosodáshoz fog vezetni, nem tud kitörni, és a blokkosodás helyett nem tud átállnia konnektivitás gondolkodási sémájára, akkor az a folyamat, hogy Európa a ma zajló változások vesztese, akkor ez hosszabb távon is fönnmarad.

Van magyar stratégia 

„Kellene egy jó európai stratégia” – jelentette ki. „Magyarországnak viszont csak ahhoz van politikai ereje, hogy a saját maga számára kigondolt stratégiát hajtsa végre. Mi részt tudunk venni egy európai diskurzusban, amely arról szól, hogy Európának milyen stratégiára lenne szüksége, de ez a nagypályás játékosoknak a terepe, amikor a döntést is meg kell hozni.”

A miniszterelnök jelenleg viszont nem látja azt az intellektuális erőt az európai elitben, amely a saját maga által felépített buborékból kitudna törni, és rövid időn belül megtudná határozni a viszonyát az eurázsiai valósághoz. 

És mit csináljunk akkor mi”

– tette fel a kérdést. „Semmiképpen ne várakozzunk” – mondta. Magyarországnak nem szabad arra várnia, hogy Európa egy olyan stratégiát alakít, amelybe majd mi megkeressük a helyünket, mert ilyet Európa nem fog kialakítani. Az egyetlen „halvány” kezdeményezés a francia elnökhöz kapcsolódik a miniszterelnök szerint, aki az Európai Politikai Közösség nevű formációt hozta létre, és amely nagyon sok hasonlóságot mutat azzal, amiről a a jegybank elnöke is beszél. De ez még egy kezdetleges, kidolgozatlan gondolat, és sok idő, amíg abból stratégia lesz – tette hozzá. 

„Magyarországnak ezért saját stratégiát kell kialakítania,

készen kell állnia, hogy az előttünk álló évszázad Eurázsia évszázada lesz. 

És ebben nekünk magunknak kell kijelölni a helyünket, nem egy európai stratégiából kell származtatni” – jelentette ki. „A jó hír az, hogy van ilyen stratégiánk – tette hozzá. Az összes vita, amely Magyarország és Brüsszel között fennáll, abból fakad, hogy van egy önálló stratégiája, amely az új realitásokból indul ki. Függetlenül attól, hogy mi a brüsszeli doktrína.

„Magyarország nem aknamező sétál, amikor az európia kapcsolatairól van szó, hanem végrehajt egy nagyon tudatos nemzetpolitikai és nemzetgazdasági stratégiát, amelynek markáns eleme, de nem kizárólagos, hogy Magyarország Eurázsiában van” – fogalmazott. 

Ezt természetesen nem teszi zárójelbe, hogy Magyarország a NATO tagja, hogy létezik Egyesült Államok, hogy

a magyar stratégiának nem csak Eurázsiában, Eurázsiához, hanem az Egyesült Államokhoz képest is meg kell határoznia magát

és ki kell alakítania a kapcsolat rendszerét, amely reményei szerint könnyebb lesz a következő adminisztrációval – mondta a miniszterelnök. 

A magyar stratégia abból indul ki, hogy Magyarország kedvező helyet foglal el Eurázsiában. „Ezért mi mindenkivel kereskedünk” – tett hozzá. Az elmúlt tíz évben a magyar export értéke úgy nőtt a kétszeresére, hogy egyszerre dupláztuk meg nyugati irányú kivitelünket és a keleti kivitelünket. „Vagyis ez a stratégia működőképes” – jegyezte meg. 

Beruházások területén pedig Magyarország talán a legszínesebb képet mutatja. Németországból olyan 25-26 milliárd dollárnyi működőtőke érkezett, az Egyesült Államokból 9 milliárd, Kínából 10 milliárd, ami az év végére már 13 lesz, jövőre pedig tovább fog nőni, Kínát Dél-Korea követi, és utána következik minden más ország.

Ez jól mutatja, hogy Magyarországnak van egy stratégiája, amely a kereskedelemben és a beruházások területén is testet ölt. Magyarország sikeresen diverzifikálja a kereskedelmét, igaz lassabban a kelleténél, de sikeres, és sikeresen és gyorsan diverzifikálta a befektetéspolitikáját. Ezekhez hasonlóan a magyar stratégiának fontos része, hogy diverzifikálni kell az energiabeszerzéseket is. És természetesen Magyarországnak részt kell vennie, minden fontos eurázsiai fórumon is. 

A miniszterelnök szerint az, hogy jövőre világszinten is jelentős beruházások fogna elkészülni Magyarországon, az igazolni fogja ennek a stratégiának a helyességét.

Ez jól mutatja, hogy nemcsak van egy stratégiánk fejben és papíron, hanem ennek a végrehajtásában is jó ütemben haladunk előre

– jelentette ki Orbán Viktor. Hozzátette, hogy jövőre további 300 kormányzat által támogatott beruházás is elindul. 

Kevés olyan ország van Európában, ahol ilyen szabadon lehet beszélni ezekről a kérdésekről, mint ahogy Magyarországon, véli a miniszterelnök.

Mi ennek az oka? Mi vagyunk az élő eurázsiai gondolat”

– mondta. „Hiszen mi egy Ázsiából érkező nép vagyunk, és közben ízig-vérig nyugati, európai néppé váltunk” – jegyezte meg. Ezért szerencsés időszak előtt áll Magyarország – zárta gondolatait Orbán Viktor. 

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

 

Összesen 90 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
fenris
2024. november 21. 15:47
na, idáig a ellenzéki "elit" nem ér fel, de egy léptékkel lejjebb se
contractor-2
2024. november 21. 14:57
"A siker évszázada előtt állunk!" Csak még előbb letudjuk a 3. VH.-t. Akik túlélik, azoknak lesz munkája pár száz évig.
csapláros
2024. november 21. 14:41
gilou-au-claviersurvivor 2024. november 21. 11:53 ..."Én nem, te viszont orkszopó szaros moszkovita nyugger vagy. Téged már nem érint, hogy mi lesz a jövő."... Római ésszel anno a brit és ír szigeteken letelepült és a kereszténységet felvett kelták, akik a kolostoraikba gyűjtötték Róma peremvidékei mellett (arab, szeldzsuk, perzsa kultúrák), és őrizték az ókori világ tudásanyagát ugyancsak BARBÁROK voltak, mint amilyen "római", LIBERÁLNÁCI ésszel nézed le az esetleges nyugger létére is lemoszkovítázott ÚJ GENERÁCIÓT. Te már halott ember vagy szarfaszú, bármennyire is rángatod itt és polírozod a Jancsidat...
csapláros
2024. november 21. 14:22 Szerkesztve
de Francerollotomasi 2024. november 21. 10:24 ..."Lehet választani, így van. Orbán : a valóság kendőzése szavakkal. A posvány, az állóvíz, a mozdulatlanság. Magyar : a tenni akarás."...NEKTEK szarfaszúaknak reszeltek NYUGATON. Orbán azt mondta, ami már a '80-as években is nyilvánvaló volt: először a világ pénzügyi központja helyeződött át a new-yorki tőzsdéről az ázsiai Kis Tigrisek világába, miközben nyugati ésszel riogattak a "sárga veszedelemről". Afrikát akkorra már Kína gyarmatosította, most meg a Kelet a gazdasági hatalom központja. A népek a Szilícium-völgyről áradoztak, de Japán már a XXI. század technopolisz hálózatát építette, és mi is Tajvanról szereztük be a tőkés embargót kijátszva a személyi számítógépeket. A mocsárban a nagy béka éppen a 70-es évek végi és a Horn és Gyurcsány időszak volt és éppen az Orbán CSAPATTAL, 2010-től indult meg nálunk a mozgás. Poloskapeti nagyon akar, de többre nem jut, mint a Szaró Lenin szobor Hódmezővásárhelyen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!