Ne legyünk annyira hülyék, hogy unalomból, kalandvágyból leváltjuk a működő rendszerünket egy nárcisztikus sültbolondéra – már megint

2024. november 10. 06:00

Ezt üzeni nekünk Amerika népe.

2024. november 10. 06:00
null
Ungváry Zsolt
Ungváry Zsolt
Mandiner

(Nyitókép: AFP)

Az oszmán birodalomban minden meghódított föld a szultáné volt. Ezekből a szpáhik használatra kaphattak birtokot, de azt az uralkodó bármikor visszavehette. Így a kedvezményezettek igyekeztek minél rövidebb idő alatt minél többet kisajtolni a területből,

mit sem törődve az ott élők jólétével vagy a termőföld állapotával.

Nem gondolkoztak hosszú távon, ellentétben például a magyar feudális földesurakkal, akik tudták, hogy javaikat gyermekeikre hagyják, ezért érdemes vigyázni jobbágyra, földre, halastóra, épületre.

A demokrácia bizonyos mértékig talán jobban hasonlít a török rendszerre,

hiszen a megbízás mindig rövid ciklusokra szól, és még azon belül is örökös a bizonytalanság a koalíciós partnerek szeszélyei miatt. Ritka, ha valakinek ilyen körülmények között hosszú távú víziói vannak, s nem a napi túlélés az egyetlen gondolata. Az ilyen politikusokból lesznek általában a nagyhatású államférfiak, akik a napi ügyek intézésén túl messzebbre is tudnak tekinteni. 

A római köztársaság végnapjaiban világossá vált, hogy a mediterrán birodalmat nem lehet évente újraválasztott tisztségviselőkre bízni. Caesar átvágta ezt a gordiuszi csomót, s bár ő még személyesen elvérzett, azért minden hibájával, gyengeségével és visszataszító mellékszálaival együtt a császársággal Róma kapott még ötszáz évet.

A demokráciának mégis van egy remek tulajdonsága: a korrigáló képesség.

Ha a választók (nagyon nyilvánvalóan) mellé is nyúlnak, legközelebb vissza lehet csinálni az egészet.

Feltéve, ha azalatt nem omlott össze minden.

Trump visszatérése egyfajta korrekció.

Amerika népe azt mondta: bocsánat, 2020-ban tévedtem,

mégis jobb volt úgy, ahogy Donald csinálta. Sajnálatos módon azonban így elvesztegettek (s mivel az USA világhatalom, hát mondjuk ki bátran: elvesztegettünk) négy évet.

Ha nem törik meg a republikánus kormányzat folytonossága, talán nincs ukrán-háború

 és nem eszkalálódik a közel-keleti konfliktus, nem talál egymásra Oroszország és Észak-Korea. A kezeletlen migráció nem rontja az életminőséget a tengerentúlon és nem jelent biztatást a hasonlóan gondolkodó európaiaknak. Nem ül tort az elmebetegség ilyen szinten Nyugaton, és kevesebb gyűrűzik be hozzánk is; nem Pressman a nagykövet az örökös beszólásaival és kapcsolataink rombolásával,

nem kapnak segítséget hazai szélsőségeseink, beleértve a degenerációt hirdető youtubereket, Ilaria Salis elvtársait vagy a nemi aberrációkat promotáló fura celebeket.

Az érzés persze nem ismeretlen: 2002-ben nálunk is egy jól működő kormányzat bukott el a soros választáson. Hiába volt nyilvánvalóan a miniszterelnökségre termett, karizmatikus vezetőnk, mégis beleszaladtunk egy nyolc évnyi zsákutcába, az ezzel járó önbizalomvesztett „merjünk kicsik lenni” világba, a gyorsan elkaszált jóléti rendszerváltásból kinövő életszínvonal-esésbe, „nem fog fájni” megszorításokba,

december ötödike nemzeti katasztrófájába, a délben meg este hazudozó böszmébe, 2006 véres őszébe, a devizahitel-csapdába.

Igaz viszont, hogy ha nem tudjuk meg, mennyire alkalmatlan, ócska, erkölcstelen gazemberek ezek, talán nincs a 2010-es fényes visszatérés és az azóta is sorakozó kétharmadok. Lehet, hogy Trumpnak is kellett egy Biden, viszonyítási pontként meggyőzve az amerikaiakat: lehet ugyan a republikánusokat nem szeretni, de a demokratákra nem szabad az országot bízni.

Samu bácsiék földjén csak két ciklust vihet egy elnök, a mintákat mindig idegenben, és nem a magyar történelemben keresők föl is vetették ennek hazai meghonosítását, a kormányfőkre vonatkoztatva is. Csakhogy ami jól működik, azt minek lecserélni?

Nem az a cél, hogy minél többen lehessenek miniszterelnökök, hanem hogy az ország minél jobban teljesítsen,

legyenek felismerhető, a többség akaratával és a nemzet érdekeivel egybeeső irányok. Minek leváltani egy bizonytalanra, csakhogy ezt felmutathassuk a demokrácia valamiféle érdemeként? Az igazán nagy korszakok mindig egy-egy sokáig hatalmon lévő vezetőhöz kapcsolódnak (kétségkívül negatívan is, lásd a Kádár-érát). A többpártrendszer nem tesz igazán jót a nemzeti egységnek; nem véletlen, hogy akik ezt kitalálták és erőltetik, úgy is állítják be, hogy szinte mindig fele-felére osszák vele a társadalmat, ahol két, szinte azonos erejű tábor viaskodik egymással –

valakik pedig röhögnek a markukba.

Most tehát láttunk egy jó nemzetközi példát is, amikor a szabályozó mechanizmus visszavitte a rossz pályára állt vonatot a váltóhoz, ahol annak idején elkapcsolták; de vajon biztosak lehetünk abban, hogy mindig jóra fordul a helyzet? Ez különösen 2026 fényében válik érdekessé:

leszünk-e megint annyira hülyék, hogy unalomból, kalandvágyból, éppen amikor végre a világ is arra kezd fordulni, amerre mi tartunk, majd leváltjuk a működő rendszerünket egy nárcisztikus sültbolondéra?

És aztán majd próbáljuk kiböjtölni azt a négy (vagy több?) esztendőt, amíg a kizökkent időt helyre tudjuk tolni. 

Ne játsszunk vele!

Ezt üzeni nekünk Amerika népe.

(Mínusz Taylor Swift, George Clooney, Alvin és a mókusok, a Csipetcsapat és Magilla gorilla.)

***

Ezt is ajánljuk a témában

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 451 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
patikus
2024. november 17. 09:59
Ne legyünk annyira hülyék, hogy .... leváltjuk a...... rendszerünket egy nárcisztikus sültbolondéra – már megint. Hát ne is. Orbántolvaj még hibáival együtt is jobb, mint az önjelölt kihívói. (sajnos)
Laci DACH
2024. november 14. 10:01
..óriási tévedés - amerika semmit nem "üzen" magyarosrszágnak - nincs ilyenekkel elfoglalva.. micsoda baromság..ez már pökhendi nagyképüség, amit a fidesz csinál.. "assse" tudják amerikában hol van magyarország..
Extra Hungariam non est vita
2024. november 11. 17:30
Hihetetlen, hogy a magyar MPeter segg-nyalók milyen lelkesen állnak ki egy bűnöző, nárcisztikus bohóc mellett. Azért is érthetetlen, mert ha M Peterbeváltja a gazdasággal kapcsolatos ígéreteit, akkor a magyar (és az európai gazdaságnak) is annyi. És ne reménykedjetek abban, hogy ez a bohóc majd engedményeket tesz a te szép szemed és segged kedvéért.
viktorkiraly
2024. november 11. 13:18
Hihetetlen, hogy a magyar orbánsegg-nyalók milyen lelkesen állnak ki egy elítélt bűnöző, adócsaló, nárcisztikus bohóc mellett. Azért is érthetetlen, mert ha Trump beváltja a gazdasággal kapcsolatos ígéreteit, akkor a magyar (és az európai gazdaságnak) is annyi. És ne reménykedjetek abban, hogy ez a vörös bohóc majd engedményeket tesz Orbán Viktor szép szeme és segge kedvéért.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!