Lavrov: Amerikai részvétel nélkül nem történhetett volna meg az ATACMS-rakétacsapás (VIDEÓ)
Ez „annak a jele, hogy eszkalálni akarják a helyzetet” – véli az orosz külügyminiszter.
Minderre azután került sor, hogy Washington engedélyt adott az amerikai rakéták felhasználására Ukrajnának.
Nyitókép: Vyacheslav PROKOFYEV / POOL / AFP
Nukleáris óvóhelyek tömeggyártásába kezdett Oroszország. Az atombunkerek alapesetben 54, de kibővítve akár 150 embert is képesek befogadni – írja a Blikk.
A Kub-M modulok a meglévő közműhálózatokhoz csatlakoznak, ezek hiányában pedig két napig bírják.
A bejelentésre azután került sor, hogy orosz területen bevetették az amerikai ATACMS-rakétákat, amelyre válaszul Vlagyimir Putyin aláírta az orosz új nukleáris doktrínát, lehetővé téve, hogy hagyományos fegyverek bevetése ellen is használni lehessen az orosz atomot.
A Kub-M típusú óvóhelyek célja, hogy a hagyományos fegyverek robbanó- és repeszhatásai, az épületszerkezetek lezuhanó törmelékei mellett védelmet nyújtsanak egy nukleáris robbanás fénysugárzása és a terület radioaktív szennyeződése ellen – közölte az Összoroszországi Polgári Védelmi és Vészhelyzeti Kutatóintézet nyomán a brit Mirror, hozzátéve: kérdéses, ezek mennyire lennének hatékonyak.
Egy mobil óvóhelyen 54 ember fér el alapesetben, de további blokkok hozzáadásával 150-re is bővíthető a kapacitása. Egy óvóhely megközelítőleg 147 millió forintba kerül, és közúton vagy vasúton szállítható.
Az előkészített helyszínen történő elhelyezést követően a Kub-M modulok a meglévő közműhálózatokhoz csatlakoznak. Ezek hiányában két napig is képesek önállóan működni.
Minderre azután került sor, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyt adott az amerikai ATACMS-rakéták orosz területen történő bevetésére. Válaszul az orosz elnök szinte pillanatok alatt átírta az orosz új nukleáris doktrínát, lehetővé téve, hogy hagyományos fegyverek bevetése ellen is használhassanak orosz atomot.
Ezt is ajánljuk a témában
Ez „annak a jele, hogy eszkalálni akarják a helyzetet” – véli az orosz külügyminiszter.
Az erősödő feszültség miatt több országban komolyan számolnak az orosz–ukrán konfliktus eszkalálódásával.
A Mirror úgy tudja, Oroszország 11 időzónán átívelő bunkerhálózatot tart fenn magas rangú polgári és katonai tisztviselői számára az ország minden régiójában. Valamint földalatti nukleáris irányítóközponttal is rendelkezik, ahol akár évekig is meghúzhatja magát az orosz elnök és családja, Moszkvától nagyjából 1200 kilométerre.