Az oroszok megerősítették: orosz területet támadtak amerikai ATACMS-rakétákkal az ukránok
Egy katonai létesítményt ért találat az oroszországi Brjanszki területen.
Ez „annak a jele, hogy eszkalálni akarják a helyzetet” – véli az orosz külügyminiszter.
A nyitókép illusztráció. (HANDOUT / SOUTH KOREA'S JOINT CHIEFS OF STAFF / AFP)
Az ukrán hadseregnek az oroszországi brjanszki régióra ATACMS rakétákkal mért csapása az Egyesült Államok részvétele nélkül nem valósulhatott volna meg – jelentette ki Szergej Lavrov kedden Rio de Janeiróban, a G20-csúcs alkalmából tartott sajtótájékoztatóján. Az orosz külügyminiszter ugyanakkor megjegyezte: nem tudja megerősíteni azokat az értesüléseket, amelyek szerint az Egyesült Államok hozta meg a döntést az ATACMS rakétákkal Oroszország belsejébe mért csapások ügyében.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy katonai létesítményt ért találat az oroszországi Brjanszki területen.
„Az, hogy az ATACMS-ot ma éjjel nem egyszer bevetették Brjanszk megyében, természetesen annak a jele, hogy eszkalálni akarják a helyzetet. És lehetetlen ezeket a csúcstechnológiai rakétákat az amerikaiak nélkül használni, ezt (Vlagyimir) Putyin (orosz elnök) már sokszor elmondta” – állapította meg. Reményét fejezte ki továbbá, hogy a Nyugat teljes egészében „el fogja olvasni” Oroszország aktualizált nukleáris doktrínáját. Mint mondta, Moszkva ennek megfelelően fog reagálni az amerikaiaknak az orosz terület belsejébe mérendő csapásai ügyében hozott döntésére.
Meggyőződésünk, hogy a nukleáris fegyverek elsősorban az elrettentés, a megelőzés, a nukleáris háború megakadályozásának eszközei. Mi így közelítjük meg ezt a helyzetet”
– mondta. Hangsúlyozta: Oroszország amellett száll síkra, „hogy ne következzen be nukleáris háború”.
Felidézte, hogy annak idején Mihail Gorbacsov szovjet és Ronald Reagan amerikai elnök közösen jelentették ki: egy nukleáris háborúnak nem lehetnek győztesei, és azt soha nem szabad kirobbantani. A frissített orosz doktrína értelmében egyébként egy atomfegyverrel nem rendelkező államnak egy atomfegyvert birtokló állam támogatásával Oroszország ellen intézett támadása olyan oknak minősül, amely miatt Oroszország atomfegyvert vethet be.
„Ha egy ország hagyományos fegyverekkel, de egy nukleáris állam segítségével támadja meg hazánkat, azt közös támadásnak fogjuk tekinteni” – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az ANI indiai hírügynökségnek, arra figyelmeztetve, hogy a következmények megfelelőek lesznek. Ez nagyon fontos üzenet – hangsúlyozta az elnöki szóvivő.
Az amerikai ATACMS rakétákkal Brjanszk megyére mért éjszakai csapásról az orosz védelmi minisztérium kedd délután számolt be. A Kommerszant című orosz lap szerint korábban Brian Nichols, az Egyesült Államoknak a nyugati félteke ügyeiért felelős helyettes külügyi államtitkára megerősítette azokat a médiajelentéseket, amelyek szerint Joe Biden elnök engedélyezte Ukrajnának, hogy amerikai fegyvereket használjon az Oroszország elleni mélységi csapásokhoz. Lavrov a sajtótájékoztatón felelős, a „brittől és a franciától vitathatatlanul eltérő” álláspont kifejeződésének nevezte Olaf Scholz német kancellár arra vonatkozó döntését, hogy az erős belpolitikai nyomás ellenére sem bocsát Taurus rakétákat Ukrajna rendelkezésére.
Donald Trump megválasztott amerikai elnöknek az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos álláspontjával kapcsolatban pedig kijelentette: „Itt nem tudok találgatni. Azt mondta, hogy ő a béke, nem a háború elnöke, és azok az emberek, politikusok, akik azt hirdetik, hogy békét akarnak, nem háborút, általában, úgy tűnik nekem, támogatásra méltóak”. Lavrov megjegyezte, hogy a nyugati országok megkísérelték az ukrán kérdést a G20-csúcs homlokterébe állítani, „de ezt a világtöbbség, a Globális Dél egyetlen országa sem támogatta”.
Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese a Telegram-csatornáján - még a brjanszki rakétatámadásra vonatkozó moszkvai védelmi minisztériumi bejelentést megelőzően azt írta, hogy a NATO agressziójának minősíthető, ha az orosz nukleáris doktrína aktualizálása után a szövetség rakétáival mérnek mélységi csapást Oroszországra. Hangsúlyozta: amennyiben az ukrán hadsereg NATO-rakétákat vet be, Oroszországnak joga van tömegpusztító fegyvereket használni a NATO fő objektumai és Kijev ellen.
Lehet, hogy a vénember Biden tényleg úgy döntött, hogy szépen távozik az életből, úgy, hogy magával viszi az emberiség jelentős részét”
– írta a volt elnök és kormányfő.
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
A G20 csúcson mondta a világ szemébe a véleményét a brazil elnök.