Orbán Viktor és Gerhard Schröder Bécsben: „Az oroszok és az amerikaiak is az erő nyelvén beszélnek, ha a szaguk nem is ugyanolyan”
Schröder szerint a német és francia vezetőknek Orbánt kellene követniük. Tudósításunk a Weltwoche bécsi békecsúcsáról.
A két politikus egyetértett a diplomáciai megoldások fontosságát illetően, és bírálták az európai vezetők háborúpárti hozzáállását.
Nyitókép: Eva MANHART / AFP
A bécsi „Friedensgipfel” keretében Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Gerhard Schröder volt német kancellár az ukrajnai háború lezárásának esélyeit vitatták meg.
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Európa jelenlegi helyzetében képtelen békét teremteni, és reményét fejezte ki, hogy Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, legalább tűzszünetet hozhat a konfliktusban.
Ezt is ajánljuk a témában
Schröder szerint a német és francia vezetőknek Orbánt kellene követniük. Tudósításunk a Weltwoche bécsi békecsúcsáról.
Schröder felidézte korábbi békeközvetítői szerepét, amikor az ukrán fél Svájcon keresztül kérte fel őt közvetítésre Vlagyimir Putyin orosz elnöknél. Kiemelte, hogy a Donbasz régió kétnyelvűségének visszaállítása és Ukrajna NATO-tagságának kérdése kulcsfontosságú volt a tárgyalások során.
Javaslata szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa, kiegészülve Németországgal, biztonsági garanciákat nyújthatott volna Ukrajnának, míg Ukrajna a Donbasz kétnyelvűségének visszaállításával járulhatott volna hozzá a békéhez.
Orbán Viktor elismerte, hogy 2022 áprilisában közel álltak egy tűzszünet megkötéséhez, de egyes nyugati vezetők, különösen Boris Johnson brit miniszterelnök beavatkozása megakadályozta a megállapodást.
A magyar miniszterelnök békemissziója során Kijevben és Moszkvában is tárgyalt, de mindkét fél győzelemre számított, így a tűzszüneti javaslatok nem vezettek eredményre.
Ezt követően Orbán nemzetközi támogatást próbált szerezni a béke érdekében, Washingtonban, Pekingben és Donald Trumpnál is tárgyalva.
Bár Kína és Törökország támogatta a békekezdeményezést, az európai vezetők elutasították azt, és továbbra is a háború folytatása mellett álltak ki.
Ezt is ajánljuk a témában
Donald Trump pedig egy beszélő Molotov-koktél Roger Köppel szerint.
Orbán Viktor szerint az európai vezetők „megveszekedetten” le akarják győzni Oroszországot, és ebben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jár az élen.
A békét célzó kezdeményezéseket árulásnak és demokráciaellenesnek tartják, ami megnehezíti a konfliktus diplomáciai úton történő rendezését.
A „Friedensgipfel” során mind Orbán, mind Schröder hangsúlyozta a diplomáciai megoldások fontosságát, és bírálta az európai vezetők háborúpárti hozzáállását.
A találkozó rávilágított arra, hogy a béke elérése érdekében elengedhetetlen a nemzetközi együttműködés és a politikai akarat.