Amerikai sorsdöntés – Itt a félidős választás az Egyesült Államokban
November 8-án jön el az igazság órája: kiderül, milyen véleményt mondanak az amerikaiak Joe Biden és a Demokrata Párt kétévnyi kormányzásáról.
Donald Trump két évig, a félidős kongresszusi választásokig a végrehajtó hatalom és a törvényhozási többség birtokában korlátok nélkül megvalósíthatja programját.
Nyitókép: Mike Johnson republikánus képviselőházi frakcióvezető beszél a Capitolium lépcsőjén Washingtonban 2024. november 12-én / fotó: Bryan Dozier/ NurPhoto via AFP
A CBS és a CNN előrejelzései szerint is megszerezte a Republikánus Párt a többséget a washingtoni törvényhozás alsóházában, a Képviselőházban. A 435 tagú Képviselőházban 218 mandátum kell a többséghez, és a prognózisok szerint a szavazatszámlálások alapján szerda este már biztosnak látszik, hogy
a jobboldal megszerzett ennyi mandátumot, de lehet, hogy a szám 220-222 mandátumnál fog megállni.
Ezzel Donald Trump megszerezte a „trifectát", vagyis az elnöki tisztség mellett a Kongresszus mindkét házában át tudja vinni az akaratát. Ez gyors és hatékony döntéshozatalt biztosít a végrehajtó hatalom feje számára, a két kamarában nem kell végeláthatatlan vitákkal időt veszteni az ország számára fontos döntések meghozatalára.
Donald Trump ambíciózus programmal veszi át januárban a kormányzást Joe Bidentől, ennek megvalósítása elől elhárult a törvényhozási akadály.
A kongresszusi többség azt is jelenti, hogy az elnök kinevezettjei szintén gyors kongresszusi jóváhagyásra számíthatnak, vagyis szinte azonnal megkezdhetik munkájukat a minisztériumokban, közhivatalokban.
A két hatalmi ág birtoklása a harmadik hatalmi ágra is hatással lehet:
az elnök a kongresszusi támogatással a háta mögött új bírákat nevezhet ki a Legfelsőbb Bíróságra, amely az amerikai alkotmányos rendszerben az alkotmánybíróság funkcióját is ellátja, így a fékek és ellensúlyok nemcsak a törvényhozásban, de az igazságszolgáltatásban is lazulnak majd a végrehajtó hatalom körül.
Legalábbis ez lesz a helyzet 2026-ig, amikor is félidős kongresszusi választást rendeznek, és amelynek eredménye hagyományosan megváltoztatja az elnöki ciklusnak a „mézes heteknek" tartott első felét:
a választók ugyanis két év után általában ítéletet mondanak a kormányzat felett,
és általában az ellenzék sikeresen visszaveszi az egyik kamarát, esetleg a teljes kongresszust, ezzel pedig leszűkíti az elnök politikai mozgásterét a ciklus második felében.
A BBC emlékeztet: Donald Trump hasonlóan kedvező helyzetben kezdte 2016-ban az első elnökségét, 2018-ig a Republikánus Párt kezén volt a Kongresszus mindkét háza. De Joe Biden 2020-ban szintén két évig élvezte ezt az előnyt, utána elvesztette azt.
A „trifecta" esetén az ellenzék két évre legalábbis eszköztelenségre ítéltetik, nem tudja hatékonyan akadályozni a neki nem tetsző jogszabályok elfogadását a két házban. Ugyanakkor látszik a 2024-es adatokon, hogy
Trumpnak nagyon szűk többsége lesz (a Szenátusban 52 szenátor a 100-ból),
ezért a hatékony kormányzáshoz nagyon kell figyelnie a Republikánus Párt hangulatára, a párt képviselőinek és szenátorainak támogatására, a frakciófegyelemre. Ennek egyik jele az, hogy ígéretéhez híven a konzervatívok szenátusi frakcióvezetője, a Trumpot sokszor bíráló veterán politikus, Mitch McConnell lemondott, utódja Trump embere, John Thune lett.
Mint ismeretes, az alsóházba, a Képviselőházba két évre választják a tagállamokat népességarányosan reprezentáló 435 képviselőt, a felsőház, a Szenátus 100 tagjának megbízatása pedig hat évre szól, és ide a negyvenmilliós Kaliforniától a bő félmilliós Wyomingig minden szövetségi állam egyenlően két-két szenátort küld.
Ezt is ajánljuk a témában
November 8-án jön el az igazság órája: kiderül, milyen véleményt mondanak az amerikaiak Joe Biden és a Demokrata Párt kétévnyi kormányzásáról.
--