Donald Trump máris az ukrajnai háború lezárásáról tárgyal
Kezd kitörni a pánik Brüsszelben.
Donald Trump győzelme után sok nő a dél-koreai eredetű 4B mozgalom felélesztését fontolgatja.
Nyitóképünk illusztráció. (Lluis Gene/AFP)
Amióta világossá vált, hogy Donald Trumpot újraválasztják az Egyesült Államok elnökévé, az USA-ban megugrott az érdeklődés a 4B iránt – írja a CNN. Fiatal liberális nők a TikTokon és az Instagramon keresztül vitatják és osztják meg az információkat a dél-koreai feminista mozgalomról, amelyben a heteroszexuális nők elutasítják a házasságot, a gyermekvállalást, a randizást és a férfiakkal való szexet.
Ezt is ajánljuk a témában
Kezd kitörni a pánik Brüsszelben.
Ezek a nők azt mondják, feldühödtek és elegük van, hogy a férfitársaik többsége egy olyan jelöltre szavazott, akit szexuális visszaélésekért felelősnek találtak, és aki három konzervatív legfelsőbb bírósági bíró nevezett ki, ez pedig azzal járt, hogy az abortuszhoz való joguk csorbát szenvedett.
Válaszként lemondanak a férfiakról, és másokat is arra biztatnak országszerte, hogy csatlakozzanak hozzájuk.
A 4B a négy koreai szó rövidítése: bihon, bichulsan, biyeonae és bisekseu, ami azt jelenti, nincs házasság, nincs gyermekvállalás, nincs randizás és nincs szex férfiakkal. A 4B mozgalom 2015-2016 körül alakult ki Dél-Koreában Ju Hui Judy Han, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem nemi tanulmányok adjunktusa szerint. A főként a 20-as éveikben járó fiatal nők körében népszerű mozgalom a #MeToo és más feminista mozgalmak peremágazataként jött létre az országban tapasztalható durva nemi egyenlőtlenségekre adott válaszul.
2016-ban brutálisan meggyilkoltak egy nőt egy szöuli metróállomás közelében. Az elkövető állítólag azt mondta, azért ölte meg, mert úgy érezte, a nők semmibe veszik. Az eset miatt országos szinten hatalmas vita bontakozott ki arról, hogyan bánnak a nőkkel, és téma lett a nőgyilkosság, a bosszúpornó és a digitális szexuális bűncselekmények is.
A feminizmus és a nemek közötti különbségtétel kényes kérdés volt Dél-Koreában.
Az országban a nők körülbelül egyharmaddal kevesebbet keresnek, mint a férfiak,
ez a legnagyobb bérszakadék az OECD-országok között. És annak ellenére, hogy a világ egyik legfejlettebb gazdasága, a nők alig vannak jelen a vezetői és menedzseri pozíciókban.
A 4B mozgalom korábban decentralizált volt, különböző online és offline változatokban létezett, ami megnehezítette a valódi méretének a felmérését. Az évek során a mozgalom a queer és transznők szerepével kapcsolatos nézeteltérések miatt csökkent és széttöredezett. S bár a dél-koreai 4B mozgalom az elmúlt években többnyire lekerült a média címlapjairól, az amerikai választások újra felkeltették az érdeklődést iránta.