Peruban találkozik Joe Biden és Hszi Csin-ping: mutatjuk, milyen témák lesznek terítéken
Az amerikai és a kínai elnök Peruban találkoznak. Trump elnökségével várhatóan keményebb Kína-politikája lesz az Egyesült Államoknak.
Ez ki is verte a biztosítékot, tízezernyi tüntető sereglett a csúcstalálkozó helyszínére, Biden pedig megint bakizott.
Nyitókép: Xinhua/Huang Jingwen/ Xinhua via. AFP
November 13-17. között Peru fővárosa adott otthont az Ázsiai-Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) 31. csúcstalálkozójának. A találkozón az APEC mind a 21 tagállama részt vett – köztük az Egyesült Államok, Kína és Oroszország is – amelyek együttesen a világ GDP-jének közel kétharmadát, valamint a globális kereskedelem felét adják.
Az idei APEC-csúcstalálkozó hármas jelszava az „empower, include, grow”, tehát „felhatalmazás, befogadás, növekedés”. A találkozó kiemelt témái a kereskedelem és a beruházások, az innováció és a digitalizáció, valamint a fenntartható növekedés volt. Három dokumentumot is elfogadtak a limai csúcstalálkozót követően.
Köztük egy 19 pontból álló nyilatkozatot, amelyben a csoport összehangolt fellépésre szólított fel az éghajlatváltozás, az élelmiszer- és energiabiztonság, a Kereskedelmi Világszervezet reformja és az ellátási lánc hatékonysága terén.
Érdemes kiemelni, hogy a csúcstalálkozók általában nem hoznak látványos eredményeket, ugyanakkor a szervezet munkacsoportjai minden évben több száz ülést tartanak, ahol olyan szakpolitikai témákat amelyek nem feltétlenül kerülnek a lapok címlapjaira ugyanakkor fontos gyakorlati hatásuk van a világ nagyobbik felét egybefogó térség kereskedelmére.
A csúcstalálkozón számos fontos bilaterális megbeszélésre is sor került. Habár alacsonyabb szinten, de Oroszország is képviseltette magát a találkozón. Az orosz delegációt Alekszej Overcsuk orosz miniszterelnök-helyettes vezette, aki találkozott Gustavo Adrianzén Olaya perui miniszterelnökkel. Overcsuk elismerését fejezte ki a perui elnökségnek a gazdasági kérdésekre, többek között a szabadkereskedelmi övezetek lehetséges létrehozására, a gazdasági átláthatóság fokozására és a fenntartható növekedés biztosítására való összpontosításáért. Marat Berdyev orosz nagykövet elmondta, hogy az APEC-csúcstalálkozó nyilatkozat nem tartalmaz „mesterségesen átpolitizált narratívákat”.
Jenkik haza! – üzenték a perui tüntetők
A csúcstalálkozót tüntetések kísérték a perui fővárosban. Limában csütörtökön amerikai zászlókat égettek és Amerika ellenes szövegeket skandáltak a tüntetők, mint például: „Kifelé, imperialista jenkik”. Valamint a szervezetet bíráló transzparenseket emeltek a magasba, többek között azzal vádolva az APEC-et, hogy az a „diktatúrák” cinkosa. A hatóságok 13 000 rendőrt vezényeltek ki a fórum biztonságának garantálására.
Az APEC-csúcstalálkozó találkozott harmadszor és egyben utoljára Joe Biden amerikai és Hszi Csin-Ping kínai elnök is. Biden szerint a két világhatalom közötti stratégiai versenynek nem szabad háborúvá fajulnia: „Két országunk nem engedheti, hogy ez a verseny konfliktusba torkolljon. Ez a mi felelősségünk, és az elmúlt négy év során azt hiszem, bebizonyítottuk, hogy lehetséges ez a kapcsolat” – mondta. Biden szombaton elismerte, hogy mindig is voltak nézeteltérések Hszivel, de hozzátette, hogy a közte és a kínai vezető között folytatott megbeszélések „őszinték” és „nyíltak” voltak.
Joe Biden amerikai elnök pénteken találkozott a perui elnökkel. Biden gratulált Boluarténak a csúcstalálkozó idei perui megrendezéséhez, és elismerését fejezte ki országa és az Egyesült Államok közötti partnerségért.
A megbeszélések középpontjában a kábítószer-ellenes együttműködés, a gazdasági beruházások és a világűrrel kapcsolatos kezdeményezések megerősítése állt.
Biden kiemelte az Egyesült Államok támogatását Peru kábítószer-ellenes erőfeszítéseihez, és bejelentette, hogy 65 millió dolláros biztonsági segélycsomagot nyújt, amely kilenc Black Hawk helikopter átadását is magában foglalja.
Az amerikai elnök egyik utolsó nemzetközi megjelenése meglehetősen dicstelenre sikerült, Bidenre percekig vártak a csoportképre összegyűlt vezetők, mire megjelent és elfoglalta a helyét a leghátsó sarokban a thaiföldi miniszterelnök és a vietnámi elnök között. Eközben Hszi Csin-Ping az első sorban középen a házigazda, Dina Boluarte perui elnök mellett kapott helyet.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai és a kínai elnök Peruban találkoznak. Trump elnökségével várhatóan keményebb Kína-politikája lesz az Egyesült Államoknak.
Jól jelzi, mekkorát fordult a világ, hogy a csúcstalálkozó szinte minden pillanatát arra használta ki a kínai elnök, hogy a globalizáció és szabadkereskedelem mellett szólaljon fel, miközben a találkozót végig beárnyékolta, hogy az Egyesült Államok régi-új elnöke, Donald Trump beiktatása után milyen korlátozó intézkedéseket fog bevezetni. Hszi APEC-nek címzett üzenetében arra sürgette a szervezet tagjait, hogy „bontsák le a kereskedelmet akadályozó falakat”, és bírálta a kereskedelmi korlátozásokat – elsősorban a vámokat – és azokat a „történelemben való visszalépésnek” nevezte. Bidennel való találkozóját követően
Hszi ígéretet tett arra, hogy együttműködik Donald Trump leendő elnökkel.
Elmondta, hogy Peking célja változatlanul a stabil kapcsolat marad Washingtonnal. „Kína kész együttműködni az új amerikai kormányzattal a kommunikáció fenntartása, az együttműködés kiterjesztése és a nézeteltérések kezelése érdekében” – fogalmazott.
A kínai elnök az APEC-találkozón találkozott első alkalommal Isiba Sigeru japán miniszterelnökkel. Isiba szerint a kínai elnök megerősítette, hogy Kína kész a két rivális állam közötti stabil és konstruktív kapcsolatok kiépítésére. Isiba elmondása szerint közölte Hszi-vel a térségben fokozódó kínai katonai tevékenységgel kapcsolatos aggodalmait, és kifejezte készségét egy kínai látogatásra. „Kína fejlődése lehetőséget jelent az egész világ számára, különösen a szomszédos országok, például Japán számára. Reméljük, hogy Japán és Kína együtt fog dolgozni azon, hogy jobban megértsék egymást, és meghatározzák a kétoldalú kapcsolatok helyes irányát. Azt is reméljük, hogy a két ország között létrejött fontos politikai konszenzus megvalósul” – mondta Hszi a találkozót követően. A kínai vezető azt is megjegyezte, hogy a két nemzetnek a megfelelő időben foglalkoznia kell a jelentős kérdésekkel, beleértve a történelemmel és Tajvannal kapcsolatos kérdéseket, valamint „konstruktív módon kell kezelniük, ellenőrizniük kell a nézeteltéréseket és meg kell védeniük a kétoldalú kapcsolatok politikai alapjait”.
Hszi pénteken kétoldalú megbeszélést folytatott Lawrence Wong szingapúri miniszterelnökkel, Paetongtarn Shinawatra thaiföldi miniszterelnökkel, Gabriel Boric chilei elnökkel és Christopher Luxon új-zélandi miniszterelnökkel is.
Ezt is ajánljuk a témában
A két ország egy új szerződés értelmében kész katonailag is támogatni egymást, ha az egyiküket megtámadják.
Yoon Suk Yeol dél-koreai elnök mind az amerikai, mind a kínai vezetővel tárgyalt. Véleményt cseréltek a két ország közötti kérdések széles köréről, beleértve a Koreai-félszigeten kialakult helyzetet és a Phenjan és Moszkva közötti katonai együttműködést. A csúcstalálkozó során Yoon arra kérte Kínát, hogy játsszon konstruktív szerepet az észak-koreai provokációk és a Phenjan és Moszkva közötti katonai együttműködés kezelésében. Hszi válaszában hangsúlyozta a békés problémamegoldás elvét a Koreai-félszigeten tapasztalható feszültség enyhítése érdekében, és megígérte, hogy szorosan együttműködik Yoonnal. „Kína is reméli a regionális helyzet enyhülését, és
nem akar feszültséget a Koreai-félszigeten”
– mondta Hszi.
Az APEC-csúcstalálkozó alkalmával Yoon kétoldalú csúcstalálkozót tartott Joe Biden amerikai elnökkel és Shigeru Ishiba japán miniszterelnökkel, valamint részt vett a dél-koreai-amerikai-japán csúcstalálkozón. A háromoldalú csúcstalálkozón Yoon, Biden és Ishiba megvitatták, hogyan lehetne folytatni a szorosabb háromoldalú együttműködést. Ezeken a tárgyalásokon hivatalossá tették a háromoldalú együttműködést koordináló új dél-koreai-amerikai-japán titkárság létrehozását.
„A Dél-Korea, az Egyesült Államok és Japán közötti háromoldalú együttműködés úgy épült ki,
hogy a kormányváltás után is folytatódjon”
– jelentette ki Biden a csúcstalálkozón. „Ez az én reményem és elvárásom is” – fogalmazott.
Dél-Korea, az Egyesült Államok és Japán vezetői szintén beszéltek az Észak-Korea és Oroszország közötti katonai kapcsolatokról. A háromoldalú csúcstalálkozót követően elfogadott közös nyilatkozatban a vezetők kijelentették, hogy „határozottan elítélik a KNDK és Oroszország vezetőinek döntéseit”.
Kína kikötőt épít, Washington aggódik
Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtökön a perui Chancayban felavatta Latin-Amerika első Kína által finanszírozott kikötőjét, amely egyértelműen az ázsiai szuperhatalom növekvő befolyásának szimbóluma a kontinensen. A Limától 80 kilométerre északra fekvő, 3,5 milliárd dolláros komplexum a kínai kereskedelem csomópontjaként szolgál majd. „Kína jelentős szerepet játszik gazdaságunk növekedésében” – mondta Boluarte a rendezvényen, miközben amerikai tisztviselők arra figyelmeztették, hogy a latin-amerikai országoknak „ébernek kell lenniük” a kínai befektetésekkel kapcsolatban. Hszi üzenetében azt mondta, hogy a kikötő segíteni fogja az összeköttetést Dél-Amerika és Kína között: „Tanúi vagyunk egy új szárazföldi-tengeri csatorna születésének Ázsia és Latin-Amerika között” – mondta a kínai elnök. Peru – Latin-Amerika egyik leggyorsabban növekvő gazdasága az elmúlt évtizedben – Kína negyedik legnagyobb latin-amerikai kereskedelmi partnere, 2023-ban közel 36 milliárd dolláros kétoldalú forgalommal. A Chancay kikötő Chilét, Kolumbiát, Ecuadort és más dél-amerikai országokat is kiszolgál majd, lehetővé téve számukra, hogy az Ázsiával folytatott kereskedelem során megkerüljék a mexikói és amerikai kikötőket. A kikötő több mint 10 nappal csökkenti majd a Kína és Peru közötti szállítási időt, és több mint 20 százalékkal csökkenti a logisztikai költségeket.
A házgazda, Dina Boluarte perui elnök, beszédében az inkluzív növekedés előmozdításának és az informális munka visszaszorításának szükségességére összpontosított. „Célunk, hogy kiegyenlítsük a versenyfeltételeket, és minden szükséges eszközt biztosítsunk a társadalmi, pénzügyi és kereskedelmi térbe való beilleszkedéshez” – mondta az elnök. Boluarte az APEC-ben az elnökséget is átadta Yoon Suk Yeol dél-koreai elnöknek.
A „diplomáciai nagyüzem” azonban ezzel még nem ért véget Latin-Amerikában, november hátralévő napjaiban az APEC 31. találkozóját a G20-ak vezetőinek 19. csúcstalálkozója követi majd, amelynek Brazília ad otthon, is jelzi, hogy az utóbb években Latin-Amerika is egyre nagyobb figyelmet kap az átalakuló világrendben egymással versengő nagyhatalmak részéről.
Ezt is ajánljuk a témában
Ismét csúcstalálkozót tartottak a BRICS-országok vezetői, akik új világrendet építenének.
***