Megkérdeztük az ellenzéki pártokat Magyar Péter botrányáról – a reakció nem is lehetne sokatmondóbb
A három legfontosabb kérdésben voltunk kíváncsiak az álláspontjukra.
Fokozódik a konfliktus az Európai Néppárt és a szocialisták között.
Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet
Az új európai biztosjelöltek meghallgatása kapcsán alakultak ki viták az Európai Parlament nagy pártcsaládjai között. Különösen az Európai Néppárt és hagyományos szövetségesei, a baloldal között jelentek meg törésvonalak.
Teresa Ribera a spanyol baloldali kormány által jelölt biztos, akit szintén meghallgattak a minap a Európai Parlamentben. A háromórás faggatás során a spanyol jobboldal képviselői a madridi kormány vitatott intézkedéseit, illetve a spanyolországi áradások kezelésének problémáit kérték számon a baloldali biztosjelöltön.
A meghallgatás után aztán az Európai Néppárt képviselői kritikusan nyilatkoztak Ribera teljesítményéről.
Ezzel szemben viszont a baloldaliak a Meloni-féle konzervatív ECR pártcsaládhoz tartozó olasz biztosjelölt, Rafaelle Fitto, valamint a Fidesz által jelölt Várhelyi Olivér elé gördítenek akadályokat, egyelőre sikerrel.
Riberáról és a többi vitatott biztosjelöltről egyelőre nincs döntés.
Von der Leyen most az eddig mögötte álló három régi pártcsalád, a Néppárt, a szocialisták és liberálisok vezetőivel tárgyal a kialakult helyzetről. Von der Leyennek nem mindegy, mi történik,
hiszen az ő második Bizottságának megalakulása van egyelőre veszélyben.
Kérdés, az Európai Bizottságba jelölt biztosokat végül esetleg a Néppárt és a tőle jobbra álló pártcsaládok szavazataival fogják-e megválasztani, ha tovább tart az EPP és a szocialisták közötti perpatvar; vagy pedig a régi szövetségesek találnak valami megoldást, amivel tovább tud folyni a centrumhoz közeli együttműködés. A baloldal mindenesetre folyamatosan hallatja a hangját, hogy eltántorítsa az EPP-t a jobboldal felé való nyitástól.