Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
Lengyelország nem volt ott, ahol lennie kellett volna.
Nyitókép: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Pénteken összeültek a nagyok, hogy megvitassák az emberiség előtt álló kihívásokat: Berlinben tárgyalt Joe Biden amerikai elnök, Olaf Scholz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök Ukrajna „győzelmi tervéről” és a közel-keleti helyzetről. A német ellenzék vezető ereje, egyben Németország legnépszerűbb pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) ugyanakkor hiányolt onnan valakit – számol be az Euractiv.
A CDU-nak nagy szívfájdalma volt, hogy párttársuk, Donald Tusk lengyel miniszterelnök nem kapott meghívást a négyoldalú találkozóra,
miközben az Ukrajnát leginkább támogató országok egyikéről, GDP-arányos katonai kiadások tekintetében az EU rekorderéről van szó. „Gondolt valaki arra, hogy meghívja Donald Tusk lengyel miniszterelnököt? Őt nem hívták” – hánytorgatta fel nyilatkozatában Friedrich Merz pártelnök, aki szerint így a tárgyalás „a régi Nyugat kellemes kávépartijára” hasonlított, s nem vette figyelembe az új geopolitikai valóságot. Norbert Röttgen veterán CDU-s politikus, többszörös pártelnök-jelölt és volt miniszter szerint Tusk hiánya „súlyos hiba” volt, hiszen „Kelet-Európában van háború, Berlinben mégis csak nyugat-európai vezetők találkoznak”.
A berlini kormány egy magas rangú képviselője az Euractiv szerint már a találkozót megelőző héten jelezte, hogy
Tuskot „praktikus okokból” nem hívták meg a találkára,
de ez nem probléma, mert kormányával „ügyek széles skálájával kapcsolatban rendszeres a párbeszéd”.
Tusk nem az egyedüli neves hiányzó: a találkozóra nem hívták Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt sem, akit emiatt hazájában szintén felkérdeztek.