A provokáció hatalma
Holland és Plummer állítása szerint azért választották a Van Gogh festményt, mert az emberek sokkal jobban felháborodnak egy műalkotás megsértésén, mint a bolygónk pusztulásán.
A két fiatal célja az volt, hogy ráirányítsák a figyelmet a klímaválságra. Akciójuk során azt kérdezték: „Mi ér többet, a művészet vagy az élet?”
A provokáció tudatos volt – a „Just Stop Oil” mozgalom részeként meg akarták mutatni, hogy a radikális cselekedetek képesek elérni a társadalmi figyelmet.
A brit kormányzat kemény kézzel súlyt le
A brit hatóságok nem hagyják válasz nélkül az egyre gyakoribb klímaaktivista akciókat. A lap kitér arra, hogy a demonstrálók gyakran állítanak le forgalmas autópályákat, akadályoznak sporteseményeket, vagy éppen kulturális szimbólumokat támadnak meg, mint amilyen a Stonehenge vagy Van Gogh festménye.
Ezért a brit kormány egyre szigorúbb szabályokat vezetett be a demonstrációk visszaszorítására, és számos aktivistát – köztük Hollandot és Plummert is – letartóztatták és bíróság elé állították.
Környezetvédelem vagy bűncselekmény?
A Politico szerint a közvélemény megosztott a klímaaktivisták radikális módszereivel kapcsolatban. Egyesek hősként tekintenek rájuk, akik megpróbálják megmenteni a bolygót, mások viszont
a társadalmi rendet fenyegető bűnözőként látják őket.
A cikk alig leplezett szimpátiával jelzi: Holland és Plummer számára az eljárás során az volt a legnagyobb csalódás, a bíróság nem engedte meg, hogy a klímaválságot védelmi érvként használják fel. A bíró kijelentette, hogy a motivációik nem mentesítik őket a jogsértés alól.