A németek alaposan bele akartak rúgni Orbán Viktorba – nagyon csúnyán pórul jártak
Azt kérik a magyar miniszterelnöktől, hogy tegye meg újra és újra.
A FAZ a Transparency International nevű civil szervezetet is idézi (nocsak!), miszerint Magyarország a legkorruptabb ország az Európai Unióban.
Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala
Magyarország egyre inkább a kívülálló szerepét tölti be az Európai Unióban – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). A német lap szerint Orbán Viktor miniszterelnök legutóbbi brüsszeli szereplése megerősítette nemzeti-konzervatív kormányának konfrontatív irányvonalát, ez pedig hátszelet adott legfontosabb ellenfelének, Magyar Péternek. A FAZ úgy fogalmaz, a Tisza Párt elnöke az elmúlt fél évben kitartóan rámutatott Orbán és környezete hatalommal való visszaélésére, ami az Európai Uniót is érinti.
Ezt is ajánljuk a témában
Azt kérik a magyar miniszterelnöktől, hogy tegye meg újra és újra.
Ezért az EU visszatartja a támogatásokat, Magyarország 20 milliárd eurónyi pénzügyi forrástól esik el.
A lap azzal folytatja, hogy a kis közép-európai ország évek óta semmibe veszi a jogállamiság normáit és a közösség más pilléreit. A legfrissebb példa erre a kiskereskedőkre kivetett különadó. Az EU Bizottsága a múlt héten kötelezettségszegési eljárást indított ezzel kapcsolatban. A Bizottság azzal érvel, hogy a különadó a külföldi vállalatok ellen irányul, és korlátozza a letelepedés szabadságát. Magyarország korábban vállalta, hogy eltörli ezt a különadót, ez azonban még mindig nem történt meg – indokolta a brüsszeli hatóság a kötelezettségszegési eljárás megindítását.
A FAZ emlékeztet, hogy a magyarországi élelmiszer-kereskedelemben aktív osztrák Spar kiskereskedelmi lánc felszólította a Bizottságot, hogy indítson eljárást Magyarország ellen a különadó miatt. A Spar Magyarország idén több mint 90 millió eurós különadóra számít. Tavaly ez a szám 70 millió euró körül volt, ami
47 millió eurós veszteséget eredményezett a magyarországi leányvállalatnak.
A lap szerint nem csak a nemzetközi kiskereskedelmet sújtják elvonások Orbán Viktor 2010-es hatalomra kerülése óta, amikor a kormány négy kulcsfontosságú ágazatban jelentett be államosításokat. Ezek közé tartozik a kiskereskedelem mellett a média, a bankok és az energia. Ugyanakkor a kormány nagyvonalúan támogatja az autóipart, az ország egyik kulcságazatát. Az iparágat nagymértékben uralják a német befektetők. Ők egyre nagyobb versenyben vannak a kínai vállalatokkal, amelyek Magyarországot választották Európa kapujának, különösen az akkumulátorgyártás területén.
Ezt is ajánljuk a témában
Rengeteg dicséretet kapott a német hozzászólóktól a magyar kormányfő a strasbourgi beszéde után.
A német újság a Transparency International (TI) civil szervezetet idézi, miszerint Magyarország a legkorruptabb ország az Európai Unióban. Már a második alkalommal végzett Magyarország az utolsó helyen az EU-ban. A helyzet pedig egyre rosszabb. A TI az előző évekhez hasonlóan az uniós államokra vonatkozóan kimutatja, hogy a hatalommal való visszaélés jelentősen csökkenti a gazdasági növekedést, az egy főre jutó bruttó hazai termékben (GDP) mérve.
Martin Péter, a TI Magyarország ügyvezető igazgatója rámutat:
Magyarország az egy főre jutó gazdasági teljesítményt tekintve csak Bulgáriát, Horvátországot és Romániát előzi meg,
míg Kelet-Európában Csehország, Lengyelország és Szlovákia teljesít jobban. Orbán nem érdekelt a korrupció felszámolásában és a jogállamiság újjáépítésében Magyarországon – írja a lap.
A magyar gazdaságot 2023-ig hosszú éveken keresztül a GDP-hez viszonyított nagyon magas beruházási arány jellemezte. Ugyanakkor azonban Magyarország gazdasági teljesítménye a regionális versenytársakhoz képest csak mérsékelten nőtt, a termelékenység pedig gyenge volt. Közben sikerült megfékezni a magas inflációt. Tavaly még mindig Magyarországon volt a legmagasabb az infláció az EU-ban, 17 százalékos. Azóta az infláció jelentősen lelassult, és megközelíti a jegybank három százalékos célértékét.