Orbánról faggatta a Welt a Magyarországra költözött németeket: meglepődtek a válaszon
„Szerintem Orbán tisztességes politikus, aki kiáll hazájáért és polgáraiért. Németországban nagyon kevés politikus csinál ilyet” – vallotta a német nyugdíjas.
Az EU-n kívül működik az uniós kitoloncolás.
Fotó: Turkish Coast Guard / Handout / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP
A Politico riportban számol be arról, milyen történetekkel találkozott az EU kapuin kívül élő migránsokkal kapcsolatban. Sami, egy a lap szerint 26 éves szíriai fiatalember egy EU által finanszírozott törökországi menedékközpontban élt. Ennek kapuinál török rendőrök eszméletvesztésig verték, majd feltették őt egy buszra és elvitték a háborús zónába, ahonnan évekkel ezelőtt megszökött.
Ezt megelőzően három hónapig tartózkodott a törökországi menekültközpontban, ami a lap szerint „szörnyű” volt, ugyanakkor az EU zászlóin mindenen ott voltak, az ajtóktól, ablakoktól a szappanokig, párnákig, paplanokig.
Az EU a 2015-ös migrációs válság óta több emilliárd eurót adott Törökországnak
a Szíriából elmenekült több millió ember ellátására. Ez volt az EU eddigi legnagyobb humanitárius szerepvállalása, de ahogy a Politico megjegyzi, ez nem önzetlenség volt, hanem annak elérése, hogy minimalizálják az EU-ba tovább állni szándékozó migránsok számát.
Törökországban viszont elege van az EU pénzén eltartott migránsokból is, és elkezdte Szíriába, Afganisztánba és más országokba visszatoloncolni a menekülteket. Sok érintett migráns nemtörődömségről, kínzásokról és elutasításokról számolt be. Az uniós intézményeket ugyan rendre értesítették a problémákról, de a Bizottság figyelmen kívül hagyta a jelzéseket.
A cikkben bemutatott Sami és édesanyja 2019-ben ment át Törökországba, ahol megtűrték őket. De a törökök türelmének is vége szakadt mostanra, a szíriai és más migránsok tömege most már a politikai viták tárgya. Erdogan török elnök egymillió menekültet akar észak-szíriai „biztonságos zónákba” áttelepíteni.
Erdogan politikai ellenfele, Kemal Kilicdaroglu viszont az összes szíriait kiebrudalná Törökországból.
Törökországban most 32 „eltávolítási központ” működik, 20 ezer férőhellyel, amik a kitoloncolást szolgálják. Az Európai Bizottság szerint szükség van ezekre a központokra a migráció „menedzselése” miatt. A Politicóval azt közölték: nem születtek jelentések az EU által finanszírozott felszerelésekkel való visszaélésekről, de minden vádat kivizsgálnak, ha van rájuk bizonyíték.
Ali Yerlikaya török belügyminiszter augusztusban arról beszélt: az „irreguláris migránsok” kitoloncolása folyamatosan gyorsul, 14 hónap alatt 160 ezer embert toloncoltak ki, ez több, mint az összes EU-tagállam kitoloncolása együttvéve.