Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Varsói látogatása során Frank-Walter Steinmeier arról beszélt, hogy a tervek szerint Berlinben emlékművet állítanának a nácik lengyel áldozatainak.
Nyitókép: Friedemann Kohler / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Az Euractiv arról számolt be, hogy Frank-Walter Steinmeier német elnök szerdán találkozott a varsói felkelés veteránjaival, és bocsánatot kért tőlük a felkelés 80. évfordulójának előestéjén tett lengyelországi látogatása során.
A lap ismertette, hogy a náci német megszálló erők elleni fegyveres felkelés 1944. augusztus 1-jén tört ki. A 63 napig tartó harcok során közel 200 ezer ember, főként civilek haltak meg, és a lengyel fővárost majdnem a földdel tették egyenlővé.
„Nincsenek szavak, amelyek kifejeznék ezt a borzalmat... Itt és most bocsánatot kérek” – jelentette ki Steinmeier a felkelés egyik első csatájának helyszínén összegyűlt veteránok előtt.
Varsói látogatása során Steinmeier beszélt arról, hogy
a német kormány tervei szerint Berlinben emlékművet állítanának a nácik lengyel áldozatainak.
Az Euractiv arra is kitért, hogy a lengyel történelem legtragikusabb eseményének tartják az eleve kudarcra ítélt felkelést, amelyet mintegy 50 ezer felkelő indított a náci megszállók ellen.
A német elnök mostani gesztusa azért is lehet részben előremutató, mert mint ismert Donald Tusk, Lengyelország miniszterelnöke és kormánya már korábban is sürgette Németországot, hogy nyújtson pénzügyi kártérítést az országnak a náci csapatok által a második világháború alatt elszenvedett veszteségekért.
Ez összecseng a kormányról decemberben leköszönt PIS kezdeményezéseivel is – írta a lap.