A NATO folyamatosan terjeszkedett kelet felé, nem igaz, hogy nem provokálták az oroszokat

2024. augusztus 05. 06:35

Oroszország nem engedhette meg magának, hogy a Krímen amerikai katonai bázisok épüljenek.

2024. augusztus 05. 06:35
null
Bayer Zsolt
Bayer Zsolt
Magyar Nemzet

Nyitókép: Jonathan Raa / NurPhoto / NurPhoto via AFP

„Vessünk először egy pillantást arra, minek is köszönhetjük ezt a mocskos háborút. Jeffrey Sachs világhírű professzor Tucker Carlson műsorában részletesen levezette, hogyan provokálta ki az Egyesült Államok, hogy Oroszország megtámadja Ukrajnát. – Nem igaz, hogy Vlagyimir Putyin 2022-ben úgy támadta meg Ukrajnát, hogy ezt senki sem provokálta ki – mondta Jeffrey Sachs világhírű közgazdász-professzor és külpolitikai szakértő, a Columbia Egyetem professzora Tucker Carlson műsorában. Kiemelte: Az Egyesült Államok és a NATO évtizedeken keresztül provokálta Oroszországot azzal, hogy a katonai szövetség – 1990-es ígérete ellenére – folyamatosan terjeszkedett kelet felé. Putyin reakciója annak a vörös vonalnak az átlépése, amelyet Ukrajna NATO-csatlakozása jelentene.

Jeffrey Sachs részletesen levezette, az Egyesült Államok külpolitikája hogyan vezetett el oda, hogy Putyin végül megtámadja Ukrajnát. Felidézte, hogy 1990-ben a NATO ígéretet tett arra, hogy nem bővít és nem terjeszkedik tovább. Ennek ellenére már 1997-ben napvilágra kerültek azok a részletes tervek, amelyek lényege az volt, hogy a katonai szövetség – és ezzel együtt Washington – kiterjessze befolyását Európában és Eurázsiában. E célhoz nélkülözhetetlennek tekintették Ukrajna és Georgia csatlakozását a nyugati szövetségi rendszerhez. Ennek a tervnek volt egy fontos állomása, hogy 1998-ban a kelet-európai országok – beleértve Magyarországot – csatlakoztak a NATO-hoz, majd 2000-ben a balti országok is beléptek a katonai szövetségbe.

A professzor szerint ezek a lépések mind provokatív lépések voltak, mivel az Észak-Atlanti Szövetség egyre közelebb került Oroszország határaihoz. Az USA ezt követően is folytatta befolyásának kiterjesztését azzal, hogy 2002-ben egyoldalúan kilépett az orosz–amerikai béke egyik garanciájának tekintett ballisztikusrakéta-egyezményből. Ezt követően pedig rakétákat telepített először Lengyelországba és Romániába, majd később a kelet-európai országok nagy részében is NATO-bázisok épültek. Ebbe a sorba illeszkedett Belgrád bombázása is 1998-ban, amelynek valódi célja az volt, hogy az Egyesült Államok Délkelet-Európában is megvesse a lábát.

Az orosz elnök már 2007-ben, a müncheni biztonsági konferencián is arra hívta fel az Egyesült Államok és Európa vezetőit, hogy 1990-ben megígérték, a NATO nem terjeszkedik kelet felé. Ez Oroszország biztonságának garanciája. Európa közben egyre szorosabban és egyre több területen működött együtt Moszkvával, ez nyilvánvalóan nem volt érdeke Washingtonnak, ahol máig kitart az a meggyőződés, hogy az Egyesült Államok a világ egyetlen szuperhatalma, ezért bármit megtehet, amit csak szeretne – mutatott rá Jeffrey Sachs. Emlékeztetett, 2008-ban a bukaresti csúcstalálkozón is arról győzködték az európai vezetők az amerikaiakat, hogy szükségtelen és veszélyes a NATO bővítése Oroszország határáig.

Ukrajna sem akart kezdetben a nyugati szövetségi rendszer részévé válni, az ukránok az ország semlegességét támogatták. Nem véletlen, hogy Viktor Janukovicsot választották elnöknek, aki 2013-ban deklarálta az ország semlegességét. Ez persze Washington számára elfogadhatatlan volt, ezért a CIA akciójával felkelést szított Kijevben, majd 2014 elején megdöntötték a Janukovics-kormányt.

Ekkor kezdődött a világhírű professzor szerint az orosz–ukrán háború, hiszen 2014 óta zajlik fegyveres konfliktus az ország keleti területein. Oroszország pedig azért annektálta a Krímet, mert nem engedhette meg magának, hogy amerikai katonai bázisok épüljenek a félszigeten, ezzel veszélyeztetve a több száz éves orosz jelenlétet a térségben.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 185 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2024. augusztus 08. 23:18 Szerkesztve
A német ujraegyesítés során a szovjetek, Gorbacsov nagyon kooperatív volt, öszintén hitte, hogy egy új, békés világ következik. Nagyon naiv volt, oly annyira elhitt a nyugatiaknak mindent, hogy nem ragagszkodott semmiféle irásos megállapodásra. A németek neki köszönhetik, hogy az újraegyesítés vér nélkül simán lezajlott. Amikor Clinton és több nyugati vezetö megigérte neki, hogy a Nato nem fog kelet felé bövülni, már készen voltak a Nato keleti bövítésének rövid és hosszútávú tervei, eszükben sem volt betartani a hazug igéreteiket. Csunyán becsapták a szovjeteket. A Nyugat a Szovjetunió felbomlását ugyanis egy soha vissza nem térö, ragyogó alkalomnak értelmezte ahhoz, hogy a szovjeteket/oroszokat végleg legyözzék és megszerezzék a hatalmas ország természeti kincseit. Putyin nem csinál mást, mint ki fogja kényszeríteni a Nato akkori igéreteinek Oroszország számára legalább a legkritikusabb részét, Ukrajna semlegességét és meg fogja büntetni a hitszegöket. A háború részükröl jogos
kiss.istvan770
2024. augusztus 07. 15:17 Szerkesztve
Egy nyugati elemző vette magának a fáradtságot és összeszámolta, hogy NATO tagállamok vezetői 26-szor jelentették ki, hogy Oroszország provokálatlanul indított háborút. Ha nem tudnánk pontosan, hogy az 5 milliárd dollárt mire költötték Ukrajnában, akkor az erkölcstelen vezetők mentegetőzése alapján is bizonyítottnak vehetnénk a provokációt. De már az USA-ban is köztudott az OSF agymosása és az agymosottak kihasználásával a CIA által rendezett neonáci puccs. Az EU országaiban a nemzetállamok felszámolásán dolgoznak, de Ukrajnában a Banderista nácizmus volt politikailag, gazdaságilag és katonailag hasznos a bankár-multi milliárdos maffiának. Ilyen esetekben a demokrácia, erkölcs és emberélet nem számít, csak a remélt haszon.
mazsola-977
2024. augusztus 07. 14:43 Szerkesztve
Nagyon jó összefoglalás, többeknek kéne hirdetni, hogy ez a háború nem 2022 ben hanem a majdani puccsal 2014 ben kezdődött. Trump belátta hogy amit az USA az elmúlt évtizedekben csinált az elég gyomorforgató és szép lassan a fel világot szembefordiltja velük. Alig bízok benne, hogy sikerül nyernie, mert a teljes nyugat egységesen ellene dolgozik.
Akitlosz
2024. augusztus 05. 18:57
Ez már történelem. Ahogyan a Fidesz mondaná "A jövő elkezdődött." meg aztán "Előre menjünk, ne hátra!" Na, hát ez történik. A NATO Afganisztánt sem tudta legyőzni, Oroszországot sem fogja. Kiprovokálta ez a háborút, de megnyerni ezt sem tudja. Amerikának nem az a fontos, hogy háborúkat nyerjen, hanem csak az, hogy háborúk legyenek. Persze valahol messze Amerikától. Jót tesz a gazdaságnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!