Nyitókép: AFP/Michaela Stache
***
A tagállamok által jelölt biztosok listáját kérte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az egyes országokból, azonban itt is, mint mindenütt, vannak biztos befutó veteránok, vattaemberek és újoncok is. A Politico összeszedte, kikből állhat össze a bizottsági elnök új csapata.
Egyébként egy férfit és egy nőt jelölhetnek a tagállamok, közülük azonban csak egy kap valódi szerepet az új Bizottságban.
Mint írják, több kormány inkább a már bejáratott emberét küldi az EB főhadiszállására, így biztosan biztos marad például
- a szlovák Maroš Šefčovič,
- és a lett Valdis Dombrovskis,
és valószínűleg az lesz
- a horvát Dubravka Šuica
- és a holland Wopke Hoekstra, aki Frans Timmermanst váltja.
A francia és a görög jelöltek személye egyelőre bizonytalan, ahogy az is, hogy a spanyolok reményeinek megfelelően, Teresa Ribera zöldminiszterük kaphajta-e az energia- és klímaügyi portfóliót.
S vannak újoncok: a svédek az EU-miniszterüket, Jessika Roswallt, a finnek Henna Virkkunen európai parlamenti képviselőt, Szlovénia Tomaž Vesel volt számvevőszéki elnököt, Írország Michael McGrath pénzügyminisztert, Csehország pedig Jozef Síkela ipari és kereskedelmi minisztert küldte.
Akárhogyis, két jelöltet még senki nem terjesztett elő, ahogy a kérés szólt – emlékeztet a Politico. Ugyanakkor, teszi hozzá, ez nem azt jelenti, hogy ne zajlana intenzív alkudozás a személyekről és tárcákról, akár az érintettek imázsa védelmében.
Más esetekben az országon – általában koalíciós kormányokon – belül dúl a harc a jelölésekért, így van ez a litvánoknál és a lengyeleknél; a bolgároknál és a belgáknál pedig épp kormányalakítás zajlik, ami nehezítő körülmény.
Azért elképzelése a tárcákról sokaknak van: a franciák és az olaszok a kereskedelmi és a versenyügyi tárcára fenik a fogukat, de lehet, hogy gesztusként Meloniék kapják meg a szimbolikus „mediterrán portfólió” helyett. Ugyanígy kényes kérdés az agrár- és az élelmiszeripari portfólió.
Ciprus kifejezte érdeklődését az új, a Földközi-tengerrel foglalkozó biztosi pozícióra, amely a bevándorlási kérdésekért, valamint a közel-keleti és észak-afrikai biztonsági helyzetért felelős.