Az oroszok annak ellenére, hogy bizonyos területeken tudnak előre haladni, alapvetően védekezésre és kivéreztetésre rendezkedtek be. A háború során megtanultak alkalmazkodni az új körülményekhez és az új nyugati fegyverrendszerekhez.
Kiderült, nem léteznek csodafegyverek. És ez mindkét félre igaz.
Az ukrán katonák többször is nyilatkozták, hogy akkor tudnak eredményesen harcolni, amikor új fegyverrendszereket kapnak, amelyek ellen az oroszok nem tudnak hatékonyan védekezni, ezért az nyugati támogatás és a fegyverek átadása kritikusan fontos számukra.
Ez jelenleg is beigazolódni látszik, ugyanis az áprilisban elfogadott amerikai segélycsomagban foglaltak fokozatosan megérkeznek az ukrán frontra és ennek látszik a hatása. Az ukrán haderő több ponton is igyekszik ellentámadni és ért is el bizonyos sikereket, de a kezdeményezést a fronton még nem tudja átvenni. A nyugati támogatás ugyan mérsékelni tudta a kialakult lőszerhiányt és komoly löketet adott az ukrán haderőnek, de az oroszok tüzérségi és légi fölénye továbbra is jelentős. Mindemellett az ukrán haderő legnagyobb problémája a jelentős emberhiány. Utóbbit nyugati segélyekkel nem lehet pótolni.
Hogyan bírja a társadalom a háborús viszontagságokat?
A kérdés összetett, ugyanis más-más helyzetben lévő ukránok másképp értékelik a helyzetet. A legutóbbi felmérések szerint a megkérdezettek 47%-a gondolja úgy, hogy az országban zajló folyamatok összességében rossz irányba haladnak és 33% véli úgy, hogy az irány jó. Gazdasági szempontból a megkérdezettek 64%-a ítélte rossznak a helyzetet.
Az ukránok továbbra is hisznek a győzelemben, de ennek mértéke régiónként változik.
A megkérdezettek 80%-a hisz Ukrajna győzelmében, nyugaton ez a mutató 84% keleten pedig 65%. A győzelem megfogalmazása azonban már más kérdés, ugyanis ha korábban a győzelem a teljes ukrán területek felszabadítása számított, addig most ez csak a megkérdezettek 42%-ára igaz. 2022-ben azok akik feladnák a területeket nem csak kevesen voltak, de hazaelleneseknek is nevezték őket, 2023 májusáig alig 8-10% volt aki erre hajlandó lett volna, a háború eseményei valamint a fronton bekövetkezett kudarcok, mint Bahmut elvesztése vagy a sikertelen 2023-as nyári ellentámadás fokozatosan növelte a lakosság pesszimizmusát, 2023 októberére a területi engedményekre hajlandók száma 14%-ra, év végére pedig 19%-ra nőtt.
Igaz, hogy a légi riadók kiterjednek az egész országra és az orosz rakéták és drónok lefedik az egész országot, de a harcok legnagyobb mértékben a frontvonalak mellett zajlanak, így a lakosság azon része, amely ennek nincs kitéve, a háborús sokk után ismét a szociális, gazdasági és politikai kérdésekre is tud figyelni.
Ukrajnában a háború bár bizonyos szempontból rutinná vált, de ennek ellenére a háborútól való fáradtság láthatóan növekszik.
Ennek egyik eleme az életszínvonal folyamatos romlása, és az energetikai rendszer rombolásával ezt tovább nehezítik a folyamatos áramkimaradások is, amelyek messze túlmutatnak azon, hogy olvadnak a fagyasztók és gyalog kell felmenni az emeletre.
Árammal működnek a víztisztító állomások is, ami a nyári hónapokban igen komoly kihívást jelent főleg a nagyvárosokban. A másik komoly tényező a továbbra is virágzó korrupció. A háború során sok kirívó esetnek lehettünk szemtanúi, és az ügyekben gyakran szerepeltek tisztek vagy magas beosztású politikusok. A helyi hadkiegészítő parancsnokságok vezetői elmondások szerint hatalmas pénzeket kapnak azoktól, akik megpróbálják kivonni magukat a mozgósítás alól, utóbbi igen fájó pont.
Ukrajnában mindennapossá váltak az „utcai mozgósítás” esetei,
amikor a hadkiegészítő parancsnokságok vezetői fényes nappal tuszkolják be a férfiakat a járművekbe és szállítják el őket.
Ez megtörténik a munkahelyeken, rendezvényeken, tömegközlekedésen is, ezért sokan vagy felmondtak és bujkálnak, vagy feketén dolgoznak, hogy ne kerüljenek kézre. Naponta több százan kísérelnek meg illegális határátlépést a mozgósítás miatt: a módszerek eltérőek, van, aki a Kárpátokon próbál átkelni Romániába, van, aki a Tiszán próbál át úszni; de voltak esetek, amikor katonai teherautóval rontottak át a magyar határon és adták fel magukat ukrán férfiak.