„Zelenszkij foglalkozzon csak Ukrajna ügyeivel” – kőkeményen kiosztotta az ukrán elnököt Mateusz Morawiecki
A volt lengyel kormányfő Donald Trump migrációs politikáját is kommentálta.
Teljes megfigyelés alatt álltam volna – írta az EP-képviselő.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Daniel Freund, a német zöldek európai parlamenti képviselője egy kifinomult megfigyelési eszköz célpontja lett, mindössze két héttel az uniós választások előtt és azt is megjegyezte, hogy a magyar kormányt sejti a háttérben – írta meg a Politico. A brüsszeli átláthatósági és integritási kérdésekben hangoskodó Freund – aki gyakran bírálja az Orbán Viktor vezette magyar kormányt – elmondta, hogy az Európai Parlament meghiúsított egy olyan támadást, amely teljes hozzáférést biztosított volna az elkövetőknek a digitális eszközéhez.
Teljes megfigyelés alatt álltam volna. A telefonom nagyjából mindenhová eljut, ahová csak megyek, és képesek lettek volna lenyomozni, lehallgatni, követni bármit, amit csinálok”
– mondta Freund.
Május 27-én Freund kapott egy e-mailt, amelyben valaki diáklánynak kiadva magát azt állította, hogy a Kijevi Nemzetközi Egyetemen szemináriumot szervez Ukrajna uniós csatlakozási esélyeiről. Felkérte Freundot, hogy „írjon egy rövid üzenetet”, amelyet megoszthat a hallgatókkal, és mellékelt egy linket, amelyre ha rákattintott volna, Freund ki lett volna téve a kémprogramnak.
Történetesen van egy azonos nevű fiatal nő, aki ezen az egyetemen tanul, de nem tudta, ki Freund, és nem ismerte fel a Google Mail fiókot, ahonnan az üzenet érkezett. „Meg vagyok döbbenve” – mondta. „Ez az e-mail biztosan nem tőlem származik” – tette hozzá. Freundot a Parlament figyelmeztette, hogy a link kémszoftvereket tartalmaz, amelyeket valószínűleg az izraeli Candiru cég készített, amelyet az amerikai kormány 2021-ben feketelistára tett.
„Nincs arra utaló jel, hogy honnan származik a támadás” – írta a parlamenti tisztviselő. A német EP-képviselő vezette azt a törekvést, hogy függesszék fel Magyarország uniós elnökségét, és felvetette annak lehetőségét, hogy ez lehetett a célkeresztbe állítás egyik lehetséges motivációja.
Nem mondom, hogy Magyarország volt az, de a lehetőségek közül ez tűnik a legvalószínűbbnek”
– mondta Freund.