Nyitókép: Frederick FLORIN / AFP
„Von der Leyennek 361 szavazat kell ahhoz, hogy megtarthassa állását. Sok szerencsét hozzá” – így szól a brüsszeli POLITICO elemzésének címe, melyben kiszámolják, mennyi esélye van hatalmon maradni az Európai Bizottság elnökének, a német kereszténydemokrata Ursula von der Leyennek.
Emlékeztetnek: 2019-ben igen szűk, kilencfős többséggel sikerült megerősítést nyernie a bizottsági elnöki poszton a német politikusnak, a mostani választások után előálló Európai Parlamentben pedig még keményebb menetnek tűnik a hatalmon maradás.
Nagyon valós esélye van annak, hogy a német konzervatívnak egyszerűen nem lesznek meg a szavazatai” – írja a brüsszeli lap.
Von der Leyennek újraválasztásához két politikai akadályt kell legyőznie: egyrészt kell az Európai Tanács minősített többségének támogatása (27-ből 15 tagállamé, melyek legalább az EU lakosságának 65 százalékát képviselik). Ez tűnik a kisebb problémának: Von der Leyen európai pártja, az Európai Néppárt (EPP) tizenkét kormányfőt ad, így legfeljebb az okozhat problémát, ha Emmanuel Macron francia elnöknek más jelöltje volna, vagy ha a szocialista Olaf Scholz német kancellár kilóg a sorból.
A nagy gond viszont az, hogy ha az Európai Tanács őt ajánlotta a posztra, akkor egyszerű többségre – 361 szavazatra – az EP-ben is szüksége lesz, melyet titkos szavazáson kell megszereznie. A titkos szavazás pedig egyszerre rejt lehetőségeket és kockázatokat.
A jelenlegi előrejelzések szerint az EPP továbbra is az EP legnagyobb frakciója lesz 170 fővel. De hogy ebből 361 fős többség legyen valahogy, ahhoz Von der Leyennek „fel kell néhány jóságot ajánlania a másik nagy centrista csoportnak”, azaz a szocialistáknak és a liberálisoknak; ez leginkább azt jelenti, hogy nagy hatalommal bíró gazdasági vagy kereskedelmi vezetői pozíciókat és parlamenti bizottsági elnöki posztokat kell az EPP-nek a számukra átadnia.
Ugyanakkor még így sem biztos, hogy kijön a matek: az előrejelzések most 390 körüli mandátumszámot valószínűsítenek a három centrista frakciónak összesen, amivel minden rendben is lenne, csakhogy mindig voltak és lesznek is kiszavazók.
A POLITICO úgy számol, hogy testvérek között is 10 százalék körüli lehet az egyes pártcsaládokban azok száma, akik a pártutasítás ellenére sem fogják megszavazni Von der Leyent. Ebben semmi újdonság nincs, 13-28 százalék között szokott alakulni a frakciófegyelmet nem tartó képviselők aránya. 10 százalékos kiszavazással számolva Von der Leyen máris 351 szavazatnál tart – azaz nincs meg a többsége.