Miféle szerzet Kína elnöke, aki a héten hazánkba látogat?
Élt munkatáborban is, és elődeihez képest egészen tisztán beszéli a mandarint.
Hszi Csin-Ping magyarországi látogatása régóta érett. A kínai kapcsolatok ugyanis nem csak a gazdasági együttműködésről szólnak, de stabilitásról is a változó világrendben; egyben a keleti nyitás sikerét is mutatja a Magyarország-Kína viszony gyümölcsözőre fordulása.
Nyitókép: Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Emlékezetes, Hszi Csin-Ping kínai elnök hazánkba látogatott; a Magyarország-Kína közeledés a keleti nyitás meghirdetése óta nem látott ütembe kapcsolt. A változó világrendben ugyanis, amikor a Nyugat mellett egyre erőteljesebben bukkan fel a világgazdaság második legerősebb szereplője, Kína.
A kínai kapcsolatok dinamikusan fejlődtek a rendszerváltás után, ezt diplomáciai látogatásokkal is megfejelték, többek között
Medgyessy Péter regnálása alatt újranyitották a sanghaji magyar főkonzulátust; járt Kínában Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként, eközben a gazdaság terén Magyarországnak Kína a tizedik legfontosabb kereskedelmi partnere lett, s indult közvetlen járat Pekingbe. De az igazi aranykor csak ezután kezdődött.
Orbán Viktort már 2009-ben, akkor még ellenzéki vezetőként fogadta az akkor még alelnök Hszi Csin-ping.
Ezt is ajánljuk a témában
Élt munkatáborban is, és elődeihez képest egészen tisztán beszéli a mandarint.
Orbán aztán többször látogatott Kínába: a kormányváltás után egyből, 2010-ben, s aztán még jó pár alkalommal, sokszor tárgyalt az államfő mellett Ven Csia-pao majd Li Ko-csiang kínai miniszterelnökkel is, utóbbi hazánkba is látogatott.
Miután a magyar kormány meghirdette a „keleti nyitás” politikáját, még intenzívebbé váltak a kapcsolatok.
Orbán Viktor és Hszi Csin-ping találkozója Budapesten 2024. május 8-10 között azért is rendkívüli, mert harminc éve nem járt kínai államfő hazánkban.
Ráadásul a 30 évvel ezelőtti Kínához képest a hatalmas ország GDP-je ez idő alatt megharmincszorozódott, globális gazdasági hatalommá vált, a kínai beruházások pedig világszerte nagyon keresettekké, méghozzá Európa-szerte.
S jöttek is a hazai sikerek:
Ugyanebben az évben Orbán Viktor magyar, Aleksandar Vučić szerb és Li Ko-csiang kínai miniszterelnök megállapodtak a Budapest-Belgrád vasútvonal korszerűsítéséről, ami azóta is a régi egyik vezető projektje, s a napokban frissítették fel a kapcsolatokat.
Mindez csak folytatódott ezután.
Ezeket a gyümölcsöző megállapodásokat sikerült megfejelni az elmúlt években.
Így érkezett a kínai CATL akkumulátorgyára Debrecenbe 2022-es megállapodás szerint, az egyik zászlóshajó-gigaberuházásként, ezt követte a komáromi BYD elektromos járműgyár bejelentése.
Most pedig újabb megállapodások köttettek:
Ezt is ajánljuk a témában
Szijjártó Péter történelmi látogatásnak minősítette Hszi Csin-ping budapesti vizitjét.