Egyre többen elégedetlenek a demokráciával Európában, Oroszország viszont egyre népszerűbb
Új felmérés készült a közhangulatról – nagyon furcsa társaságba került Magyarország.
Még az Egyesült Államokhoz köthető intézetek és szervezetek szerint is negatív irányba változott Amerika megítélése a világban; köztük egy olyan helyen, ahol senki sem számított volna rá.
Nyitókép: Getty Images Rudy Sulgan
***
Jelentősen csökkent az Egyesült Államok pozitív megítélése a világban, a múlt héten közzétett 2024 Democracy Perception Index szerint, amelyet a német Latana vállalat készített el az Alliance of Democracies (Demokráciák Szövetsége) civil szervezet megbízásából. Az Alliance of Democracies élén Anders Fogh Rasmussen volt NATO-főtitkár áll. Az index 53 ország 63 ezer lakosának megkérdezésével összegezte a demokráciával, a geopolitikával és a globális hatalmi szereplőkkel kapcsolatos attitűdöket.
Az Egyesült Államok népszerűsége világszerte csökken, s különösen érdekes az, hogy az európai országokban is romlott Washington megítélése. „Joe Biden elnökké választása óta először, hogy több európai országban is negatív megítélés alá került az Egyesült Államok” – mondta a Polticónak Frederick DeVeaux, a Latana vezető kutatója.
Különösen nagyot romlott Washington megítélése Ausztriában, Svájcban, Németországban, Törökországban.
Az Egyesült Államok rendkívül rossz megítélés alá esik muzulmán országokban is, főként az Izraelnek nyújtott amerikai támogatás miatt.
Eközben Ázsiában, Észak-Afrikában, a Közel-Keleten és Latin-Amerikában is tovább növekszik Kína pozitív megítélése, így Peking globális megítélése nettó pozitív lett, az európai szkepticizmus ellenére. Oroszország képe is javulásnak indult a legtöbb régiójában – leszámítva Európában.
Európa többsége továbbra is támogatja az Oroszországgal való gazdasági kapcsolatok megszakítását, míg a világ országainak többsége fennakarja tartani kapcsolatait Moszkvával. Hasonló a helyzet Kínával kapcsolatban is, a világ többsége elutasítja azt az állítást, hogy meg kell szakítani a gazdasági kapcsolatokat Kínával, ha megszállja Tajvant.
Oroszország és Kína javuló helyzete azt jelenti, hogy a legtöbb közel-keleti, észak-afrikai és ázsiai országban ugyanolyan pozitívan ítélik meg, mint az Egyesült Államokat.
Ezekben a kérdésekben egyértelműen látszik a globális észak és a nyugati országok közötti szakadék.
Miközben az Egyesült Államok a közvélemény számára a globális színtéren továbbra is az első helyen áll, a(z egykori) nyugat-európai szövetségesek lakosságán belül repedések mutatkoznak, míg más régiókban Oroszország és Kína népszerűsége növekszik.
Ezt is ajánljuk a témában
Új felmérés készült a közhangulatról – nagyon furcsa társaságba került Magyarország.
Az Egyesült Államok belső megítélése is negatív képet fest a Pew Research Center nemrégiben végzett felmérése szerint.
Az amerikai felnőttek többsége úgy gondolja, hogy az Egyesült Államok nem képes megnyerni a geopolitikai befolyásért folyó versenyt.
Továbbá az amerikaiak közel fele (47 százalék) szerint az Egyesült Államok befolyása a világban az elmúlt években gyengült, és csak minden ötödik ember szerint erősödött, míg 32 százaléka szerint az Egyesült Államok befolyása nagyjából változatlan maradt.
Ez szöges ellentétben áll a Kínával kapcsolatos nézetekkel: Az amerikai felnőttek kétharmada szerint az ázsiai nagyhatalom befolyása erősödött az elmúlt években. Körülbelül minden ötödik amerikai szerint Kína globális befolyása stabil, és csak minden tizedik amerikai szerint gyengült Kína befolyása.
Az Ukrajnában zajló háború közepette az orosz befolyással kapcsolatos vélemények erősen megoszlanak: körülbelül egyenlő arányban mondják az amerikaiak, hogy Oroszország befolyása erősödik (38 százalék) és gyengül (37 százalék). Csak körülbelül minden ötödik amerikai szerint változatlan a helyzet.
Ezt is ajánljuk a témában
A kritikák nem hoztak eredményt, most már figyelmeztetés is érkezett a tengerentúlról.
***