Kettészakadt a NATO: az egyik fele katonákat küldene tonnaszám Ukrajnába, a másik fele a magyar állásponton van
Macron továbbra is a katonák küldését szajkózza, de szerencsére még vannak európai háborút ellenző hangok.
A Blackrock, a Pimco, és egyéb befektetési óriáscégek kezdik elveszteni türelmüket.
Nyitókép: Ludovic Marin / AFP
Az ukrán vezetés úgy gondolkodott a háború kitörésekor: az orosz invázió kellős közepette ráérnek visszafizetni adósságukat a külföldi kötvénytulajdonosoknak. Csakhogy két év telt el, és a hitelezői cégek kezdik elveszteni türelmüket – írja a Wall Street Journal.
A lap szerint külföldi kötvénytulajdonosok egy csoportja lépéseket tett annak érdekében, hogy rákényszerítse Ukrajnát, hogy már jövőre megkezdje adósságainak visszafizetését. A csoport, amelynek tagjai a Blackrock és a Pimco befektetési óriások, kétéves halasztást adott Kijevnek 2022-ben, arra hivatkozva, hogy az Oroszországgal fennálló konfliktus addigra lezárul.
Mivel a harcok vége nem látszik, a hitelezők most felbérelték a Weil Gotshal & Manges ügyvédeit és a PJT Partners bankárait, hogy találkozzanak az ukrán tisztviselőkkel, és kössenek egy olyan megállapodást, amelynek értelmében Ukrajna jövőre ismét kamatot fizetne, cserébe pedig adósságának jelentős részét elengednék – mondták névtelen források a Wall Street Journalnak. A csoport birtokolja Ukrajna 20 milliárd dolláros kintlévő eurókötvényeinek mintegy ötödét – írta a lap.
Ezt is ajánljuk a témában
Macron továbbra is a katonák küldését szajkózza, de szerencsére még vannak európai háborút ellenző hangok.
Bár ez az összeg töredékét teszi ki Ukrajna teljes, 161,5 milliárd dolláros külső adósságának, a
kötvények kamatainak kiszolgálása évente 500 millió dollárjába kerülne az országnak
– mondták a kötvénytulajdonosok.
Amennyiben a kötvénytulajdonosok augusztusig nem jutnak egyezségre Kijevvel, Ukrajna fizetésképtelenné válhat. Ez rontaná az ország hitelminősítését, és korlátozná a jövőbeni hitelfelvételi képességét.