Zöldpolitikai nagyüzem van Magyarországon
A Budapesti Nyilatkozat megvalósítása talán az EU számára is jó alkalmat teremt, hogy újragondolja a zöld átállás programját.
Sajtóhírek szerint tíz különböző uniós országból érkeznek majd Brüsszelbe tüntetők.
Az európai gazdatüntetések részben elérték a céljukat: a traktoros felvonulások, az út- és határlezárások hatására az Európai Bizottság javasolta a Közös Agrárpolitika (KAP) egyes környezetvédelmi követelményeinek enyhítését, elfogadva, hogy a mezőgazdasági szektor túlságosan sok környezetvédelmi előírást és adminisztratív terhet kapott. Ennek ellenére gazdacsoportok jelezték, hogy
az EP-választás előtti napokra újabb lezárásos tiltakozóakcióra készülnek,
kihasználva a kampányidőszak jelentette publicitást. A brüsszeli Európai Negyedben idén már három nagy gazdatüntetés zajlott, egy holland csoport, a Holland Gazda Védelmi Erő (FDF) június 4-re tömegdemonstrációt jelentett be. A csoport szóvivője az Euractiv-nak elmondta: azért a voksolás előtti napokra idősítik a rendezvényt, hogy tudatosítsák a választópolgárokban, hogy az EP-választáson egy másik jövőre is lehet szavazni.
Sajtóhírek szerint tíz különböző uniós országból érkeznek majd Brüsszelbe tüntetők.
Közben május 10-én Varsóban szintén lesz egy tömegdemonstráció, és ezen összehangolt tiltakozásoknak nem titkolt célja az, hogy az EU zöld programját működésképtelenné tegyék, az unió döntéshozóit rákényszerítsék a környezetvédelmi előírások nagy részének visszavonására.
A Régiók Bizottsága legutóbbi jelentése szerint a gazdálkodók lehetnek a felmérésekben feltörekvő jobboldali pártok fontos szavazóbázisa. A méréseket látják az európai jobboldali vezetők, nem véletlen, hogy az elmúlt időben az agrárvállalkozások legnagyobb pártolóiként jelennek meg a kampányban.
Andrés Ródriguez-Pose, a London School of Economics közgazdászprofesszora szerint
a jobboldal képes leginkább megszólítani a vidék mezőgazdaságból élő lakosait,
főleg azért, mert a jelenlegi brüsszeli agrárpolitika vesztesei ezek az emberek, és éppen ebben a szektorban a legnagyobb a gazdasági és ezzel összefüggésben az életszínvonalbeli visszaesés.
Két példa: Spanyolországban a Santiago Abascal vezette Vox párt - amely az ECR pártcsalád tagja - óriási támogatottságot élvezi vidéken, hasonlóképpen a Jordan Bardella vezette francia Nemzeti Tömörülés (Rassemblement National) is - amely az ID pártcsalád része - erre a választói szegmensre koncentrál a kampányában.
Korábbi nemzeti választások is ezt a tendenciát támasztják alá:
Portugáliában a jobboldali Chega a korábbinál négyszer annyi mandátumot szerzett a március 10-i parlamenti választásokon, főleg a vidéki területeken tört át, míg Lengyelországban az április 7-én tartott önkormányzati választáson a nemzeti-konzervatív Jog és Igazságosság párt (PiS) visszatért, a szavazatok 43%-át vitte el vidéken.
--