BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Idegen drónok keltettek felbolydulást az ukrán határhoz közeli Mihail Kogălniceanu légitámaszponton, ahol több ezer NATO-katona állomásozik.
Nyitókép: Jakub Porzycki/AFP
A román légierő csütörtökön közölte, hogy szerdán este az őrség a repülőtér irányítótornyától mintegy 4-5 kilométernyire észak-északnyugatra alacsonyan, kis sebességgel szálló drónt észlelt. Vélhetően kereskedelmi felhasználású drónról van szó, így nem kellett bevetni az elektronikus zavarórendszert. A légierő egyúttal felhívta a figyelmet, hogy a hatályos törvények értelmében a katonai objektumok környékén csakis előzetes hatósági engedéllyel lehet repülési tevékenységet végezni.
A feketet-tengeri támaszpont környékén már a hét elején is több drónt észleltek. Összesen három, pilóta nélküli eszközt láttak, ekkor már elektronikai hadviselési eszközöket is bevetettek, de végül megszakadt a radarkapcsolat a drónokkal.
A román katonai illetékesek szerint bár Oroszország kiemelt figyelmet tanúsít a Konstanca megyei NATO-támaszpont iránt, vélhetően nem orosz kémeszközökről van szó.
Ugyanakkor Gheorghiţă Vlad tábornok, a hadsereg vezérkari főnöke még februárban annak kapcsán, hogy több ízben is román területen robbantak fel Ukrajna ellen bevetett orosz harci drónok, arról beszélt: a román hadseregnek nincs törvényes alapja arra, hogy lelője azokat a támadó drónokat, amelyek behatolnak Románia légterébe.
„Jelenleg a román hadsereg békeidőben nem folytathat harci műveleteket. Ehhez rendkívüli állapotot, ostromállapotot vagy hadiállapotot kell hirdetni. A román hadsereg nem működtethet fegyverrendszereket azokon a katonai létesítményeken vagy kiképzési területeken kívül, amelyekkel jelenleg rendelkezünk”
– írta meg a Krónika.
A vezérkari főnök szerint egy új törvénytervezeten dolgoznak, amely lehetővé tenné a hadsereg számára, hogy békeidőben is katonai műveletet hajtson végre. Szerinte a román légteret engedély nélkül használó légi járművekkel szembeni fellépés módjáról szóló törvény értelmében a drón pilóta nélküli légi járműnek minősül, így a hadseregnek ugyanazokat a szabályokat kell betartania, mintha hagyományos repülőgép lenne, azaz vadászgépeket kell felküldenie, amelyeknek jelezniük kell az érintett légi jármű számára, hogy megsértette az ország területét vagy légterét.