Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
A Politico elemzése szerint a volt amerikai elnök több kormányzati botladozása közvetett vagy közvetlen módon összefüggésben volt Ukrajna ügyeivel, így nem túl jó emlékeket táplál az ország iránt.
Trump több sérelmet hordoz magában Ukrajnval kapcsolatban, és ez kihathat újabb elnöki tevékenységére megválasztása esetén – írja a Politico. Az uniós lap emlékeztet, Trump első alkotmányos felelősségre vonásához (impeachment) 2019 decemberében egy Zelenszkij elnökkel folytatott telefonhívása vezetett: azzal vádolták meg, hogy
arra kérte az ukrán államfőt, hogy vizsgáltassa ki választási riválisa, Joe Biden fia, Hunter ukrajnai korrupciógyanús ügyeit,
és ezzel előnyös helyzetbe hozza magát a 2020-as elnökválasztáson.
Trump és tanácsosai meg voltak győződve, hogy Hunter Biden ügyei miatt Joe Biden elnöki aspirációit meglékelhetik, ezért a republikánus elnökjelölt nyomást gyakorolt a Zelenszkij-kormányzatra, az pedig úgy érezte, akkor tudja majd Amerika jövőbeli támogatását is megtartani, ha ennek enged. Végül azonban nem indult eljárás a Biden fiú ellen, nem találták bűnösnek az olajügyleteiben, ezt pedig Trump nem bocsátotta meg az ukrán kormánynak – írja az uniós portál.
Trump azért volt kénytelen 2016-ban leváltani kampányfőnökét, Paul Manafortot, mert egy amerikai hírszerzési lehallgatási ügyben, illetve egy ukrán korrupcióellenes vizsgálat során kiderült:
a menedzser a 2010-es évek elején az oroszbarát ukrán elnök, Viktor Janukovics pártjától jelentős összegeket kapott.
A Manafort-botrány 2016 késő nyarán nagyon rossz időben jött a kampányoló Trumpnak (Manfortot 2017-ben végül nem ezért, hanem 12 másik, amerikai földön elkövetett pénzügyi visszaélésért fogták perbe).
A harmadik kellemetlenség az elnökválasztásba való orosz beavatkozás körüli hisztéria volt, ami szintén rosszat tett Trumpnak: a Robert Mueller különleges ügyész vezette vizsgálódások elterelték a figyelmet. Trump tisztázódott, de a hírszerzés szerint az bizonyos, hogy orosz hackerek törték fel és hozták nyilvánosságra a Demokrata Nemzeti Bizottság e-mailjeit, amely kellemetlen helyzetbe hozta a kampányban Trump ellenfelét, Hillary Clintont. A Politicónak nyilatkozó Trump-közeli emberek szerint
az elnökjelölt stábjában erős volt a meggyőződés, hogy ezt igazából ukránok tették, hogy az oroszokat befeketítsék.
A Politico megjegyzi: Zelenszkij elnök szeretné megkapni a 60 milliárd dolláros amerikai katonai támogatást, amelyet a republikánus képviselők blokkolnak a Kongresszusban, ezért minden megtesz, hogy bizonyítsa, az Ukrajna-projekt még mindig amerikai érdek. Az ukrán elnöki hivatal optimista az ukrán-amerikai kapcsolatokat illetően, még akkor is, ha novemberben Trump nyeri az elnökválasztást - úgy vélik, Trump régi, ukrán-ellenes stábja már szétszéledt, új tanácsadók vannak mellette, és Ukrajna támogatásáról konszenzus van a két nagy amerikai párt között.
--