Hoppá: Győrfi Pál alaposan beolvasott a 444-nek!
Az OMSZ kommunikációs vezetője Kunetz Zsombor állításaira reagált.
A magyar családpolitikai rendszert méltatta egy amerikai szakértő a European Conservative-ban.
A világnak fel kellene figyelnie a magyar családpolitikára, mielőtt a demográfiai válság valóban visszafordíthatatlan lesz – írja Simon P. Kennedy, a Quadrant szerkesztője, a University of Queensland tanára, aki az MCC vendégprofesszora volt 2023-ban, a European Conservative-on. A cikksorozat első része a világ demográfiai válságát mutatta be.
Kennedy összefoglalja a Fidesz-kormány 2010 óta tett erőfeszítéseit. Mint írja: „Amit Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár ‘családi fordulatnak’ nevez, az a házassághoz kötődik. A családpolitikai csomagban szereplő juttatások és kifizetések nagy része ahhoz kötődik, hogy a párok házasok legyenek és maradjanak. Ennek figyelemre méltó eredményei vannak. A válások száma Magyarországon a 2010-es közel 24 ezerről 2022-re 17 500-ra csökkent, ami 27 százalékos csökkenést jelent. A leglenyűgözőbb azonban a házasságkötések száma. A 2010-es évben 35 500 házasságkötés történt. Ez a szám 2021-re több mint kétszeresére, 72 000-re emelkedett, majd 2022-re 64 100-ra csökkent.”
Az ausztrál Baby Bonus politikával szemben, ami a demográfiai csökkenés megállítását szolgálja, a magyar családpolitika sokrétű a szerző szerint:
„A rendszert úgy tervezték, hogy a felnőttkorig támogassa a gyermekeket. Egyes intézkedések a házasság kezdetétől kezdve segítik az anyagi stabilitást.
Az újdonsült házaspárok 24 hónapon keresztül havi támogatást kapnak. A heti 40 órát dolgozó, 25 év alatti magánszemélyek havi 75 000 forintig terjedő anyagi támogatást kapnak a kormánytól. Mindennek célja célja, hogy segítsék a fiatalokat a házasságra és a gyermeknevelésre való anyagi felkészülésben.”
Majd jön a babaváró hitel: „Amint megérkeznek a babák, a támogatások is megugranak. A párok akár 10 millió forintos, babaváró hitel elnevezésű kölcsönhöz is hozzáférhetnek, amely kamatmentes törlesztéssel jár, ha az igényléstől számított 5 éven belül megszületik a gyermek. Ezt a pénzt a családok szabadon költhetik el arra, amire akarják, és ha egy párnak három vagy több gyermeke születik, az állam kifizeti helyettük a teljes hitelt.”
Kennedy úgy találja, hogy az adókedvezmények különösen érdekesek, mivel
a négygyermekes családanyák egész életükre szja-mentességet kapnak,
s aki 30 éves kora alatt szül, annak elengedik az szja-t 30 éves koráig. Ezután a CSOK-ot ismerteti, majd a gyest és gyedet dicséri.
Hornung Ágnes családügyi államtitkár azt nyilatkozza az EC-nek, hogy hazánkban fontos ügy a lakhatás, ezért hívták életre a CSOK-ot. Hozzáteszi: hazánkban a nők foglalkoztatottsága 5 százalékkal az EU-s átlag felett van. Mint mondja:
a családpolitikát csinálni nehéz, de hosszú távú céljai vannak.
Sőt: az egész családpolitika gondolkodási mód is.
Kennedy szerint Hornung megjegyzése is jól mutatja, hogy „a nyugati embereket milyen gondolkodásra kondicionálták. A karrier elsőbbsége, és az az elképzelés, hogy a gyermekvállalás és a gyermeknevelés ennek akadálya, egy nagyon újkeletű kulturális konstrukció. A szakmai karriert befutó nők szélesebb körű kulturális jelenséget alkotnak, mert ez csak az elmúlt néhány évtizedben jelent meg, és az, hogy a nők ezt a családalapítás rovására kívánják tenni, még inkább korunk anomáliája. Ugyanígy a hedonizmus előtérbe helyezése a családalapítás nehéz és költséges munkájával szemben – a tengerentúli nyaralások és a rendszeres villásreggelik – látszólag megelőzik a gyermekvállalást. Az egészből egy dolog hiányzik: a gyermeknevelés öröme.”
Fotó: Pixabay