Orbán volt a középpontban a cseh köztévé vitájában
A volt cseh miniszterelnök, Andrej Babis Orbán Viktor politikáját valósítja meg Csehországban – mondta Petr Fiala jelenlegi kormányfő a cseh közszolgálati televízióban.
Ukrajnának el kell számolnia a támogatással, a magyar pénzek ügyében pedig helyretették a Bizottságot a tagállamok.
Váratlanul gyorsan véget ért csütörtök késő délelőtt az Európai Tanács rendkívüli csúcstalálkozója, miután a tagállami kormányfők nyitottak Magyarország kompromisszumos javaslata felé, s az uniós pénzeink ügyében is előrelépés történt.
Emlékeztetőül: a decemberi EU-csúcson a tárgyalóasztalon az Európai Unió többéves költségvetésének felülvizsgálata szerepelt, melynek keretében az Európai Bizottság 64,6 milliárd euró többletbefizetést kért a tagállamoktól. Ennek tetemes részét, 50 milliárd eurót egy Ukrajnának szánt négyéves támogatási csomag tett ki.
Magyarország ezt a felülvizsgálatot decemberben megvétózta,
mert nem látta értelmét annak, hogy az Európai Unió a gyorsan változó katonai helyzettől függetlenül négy évre előre elkötelezze magát egy fix összeg kifizetése mellett anélkül, hogy bármiféle lehetőség lenne időközben a felülvizsgálatra, elszámolásra, módosításra.
Bóka János uniós ügyekért felelős miniszter lapunknak januárban elmondta: az teljesen elképzelhetetlen, hogy Magyarország változatlan formában megszavazzon egy olyan javaslatot, amit decemberben egyszer már elutasított. Orbán Balázs decemberben Brüsszelben világossá tette, hogy ha a tagállamok Ukrajna finanszírozását az uniós költségvetés felülvizsgálatának keretében szeretnék megvalósítani, akkor meg kell oldaniuk azt a problémát is, hogy Magyarország nem fér hozzá a költségvetés szerint neki járó források egy részéhez.
A miniszterelnök ugyanakkor jelezte, hogy Magyarország Ukrajna támogatását magát nem ellenzi,
a januári egyeztetések során pedig a magyar kormány kompromisszumos megoldást ajánlott: hozzájárulnak négy évre az ötvenmilliárdos támogatáshoz, ha a Tanácsban évenként felülvizsgálja azt.
A mostani csúcson Magyarország mindkét kifogása – az ukrajnai támogatás rendszeres felülvizsgálata, valamint az uniós forrásokhoz való hozzáférésünk – kapcsán engedett nekünk a többi tagállam, így a kompromisszum gyorsan megszülethetett.
Orbán Viktor reggel Magyarország álláspontjáról az olasz, a francia és a német kormányfőkkel, valamint az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnökeivel egyeztetett.
Magyarország először is elérte, hogy az Ukrajnának nyújtandó támogatást szigorú felülvizsgálati rendszer mellett folyósítsák,
s Ukrajnának el kelljen számolnia a támogatással:
az Európai Bizottságnak évente részletes jelentést kell majd adnia az Ukrajnának folyósított segély felhasználásáról, s ezt a jelentést az Európai Tanács elé kell vinnie.
Másrészt pedig az Európai Tanács állam- és kormányfői
világos üzenetet küldtek az Európai Bizottságnak és az Európai Parlamentnek is arról, hogy a brüsszeli intézmények a Magyarország uniós forrásaival kapcsolatos eljárásokban nem terjeszkedhetnek túl a jogi kereteiken.
A kiszivárgott dokumentum szerint a Tanács „a kondicionalitási eljárás alkalmazása kapcsán emlékeztet 2020. decemberi konklúzióira”. 2020-ban, a jogállamisági kondicionalitási mechanizmus bevezetésekor az Európai Tanács ezt az eszközt azzal a céllal hagyta jóvá, hogy az „védje az Unió költségvetését, ideértve a Next Generation EU-t, a józan pénzügyi menedzsmentet és az Unió pénzügyi érdekeit”. A kormányfők kikötötték, hogy a mechanizmus alkalmazása
objektív, fair, elfogulatlan és tényalapú lesz, garantálja a jogszerű eljárást, a diszkriminációmentességet és a tagállamokkal való egyenlő bánásmódot”.
Emellett leszögezték azt is, hogy az eljárás megindítását kiváltó tényállások „homogén elemek zárt listájaként olvasandók és alkalmazandók, és nem nyitottak más természetű szempontokra vagy eseményekre, a szabályozás nem érvényes általános hiányosságokra”.
Az, hogy a Tanács konklúziójában a 2020-as döntésre emlékeztet, világosan mutatja, hogy a tagállamok jelentős része szerint az Európai Bizottság – és kiváltképp az Európai Parlament – egyáltalán nem úgy értelmezi a jogállamisági eljárást, ahogyan azt az uniós jog szerint értelmezniük kellene, és olyan dolgokra is használják, amelyekre nem használhatnák.
A Tanács ezen politikai döntése arra enged következtetni, hogy az elkövetkezendő időszakban jelentős változások várhatók a Magyarország uniós forrásaival kapcsolatos eljárásokban.
„Tegnap éjszaka, ma reggel kaptunk egy ajánlatot, és végül kitárgyaltunk egy ellenőrző mechanizmust, amely garantálja a pénzek ésszerű felhasználását, és garanciát kaptunk arra, hogy Magyarország pénze nem kerülhet Ukrajnába. Hosszú tárgyalás után ezt az ajánlatot elfogadtuk” – kommentálta a döntést Facebook-oldalán Orbán Viktor miniszterelnök.
Nyitókép: Ludovic MARIN / AFP