A demokrata pártvezetés azért döntött az előválasztási sorrend radikális megváltoztatása mellett, mert azt szerette volna, ha az egész Amerika demográfiai összetételét jobban reprezentáló, „sokszínűbb” tagállamban rajtol el a show, s ezt Dél-Karolinában vélték megtalálni. Valójában az állhat azonban a döntés mögött, hogy 2020-ban itt mutatkozott meg, milyen sok fekete támogatja Bident.
Ez azonban nem olyan egyértelmű, mint amilyennek tűnik. A New York Times és a Siena College felmérése szerint
ugyan Biden magabiztosan bírja a feketék 71 százalékának támogatását, hat billegő államban a feketék 22 százaléka Donald Trumpot támogatja.
Márpedig ez a legmagasabb támogatottság, amit a feketék közt egy republikánus elnökaspiráns elért az előző ötven évben.
Joe Biden két kihívójáról is érdemes megemlékezni. Egyikük egy bizonyos Dean Phillips, üzletember és minnesotai politikus, aki volt kongresszusi képviselő is. A másik egy bizonyos Marianne Williamson ezoterikus szerző, aki egyben kaliforniai politikai hivatalokat próbál megcsípni, eddig sikertelenül.
Egy darabig demokrata színekben játszott Robert F. Kennedy Jr., Kennedy elnök unokaöccse,
aki környezetvédelmi jogász, egyben a kovidjárvány idején vakcinaellenes aktivista is volt. Mivel ő populista vonalat visz, végül kiszállt a Demokrata Pártból és függetlenként versenyez.
A republikánusok február 24-én előválasztanak Dél-Karolinában, ami azért lesz izgalmas, mert
itt volt kormányzó Donald Trump egyetlen talpon maradt kihívója, Nikki Haley,
aki egyben Trump ENSZ-nagykövete is volt, de klasszikus neokon héjaként tartják számon. De hiába ez Haley otthona, Trump Dél-Karolinában is vezet Haley előtt a felmérések szerint, mégpedig átlagosan 30 százalékponttal.
A legfontosabb dátum az előválasztási naptárban egyébként március 5. lesz, ekkor van az úgynevezett szuperkedd, amikor idén a demokraták 15, a republikánusok 16 tagállamban tartanak egyszerre előválasztást.