A Nézőpont Intézet a 2023-as évre vonatkozóan is elkészítette a világsajtó Magyarországról szóló megjelenéseinek összesített elemzését, amelyet egy rendezvény keretében mutatott be február 15-én. Az esemény díszvendége volt Georg Gafron német újságíró és médiavállalkozó, aki 1977-ben egy autó csomagtartójában menekült el az NDK-ból a Német Szövetségi Köztársaságba, ahol sikeres karriert futott be a médiában.
A rendezvényt Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője nyitotta meg, aki köszöntőjében elmondta: az intézet elemzői azt próbálják kikutatni, hogy miért nem érti a világ Magyarországot.
A nyugati sajtó szemüvegén át
Az összesített elemzést Boros Bánk Levente elemzési igazgató foglalta össze, valamint ismertette a legérdekesebb megállapításokat. A szakember kijelentette: egyre nagyobb a Magyarországra irányuló figyelem, amelynek elsődleges oka az orosz-ukrán háború.
„Magyarország békepárti álláspontja volt az, amely elütött a nyugati országok politikájától és ez irányította még inkább Magyarországra a figyelmet”
– mondta az elemző.
Érdekesség például, hogy a korábban Magyarországgal alig foglalkozó orosz sajtó a háború óta többet ír a magyar helyzetről. Az orosz sajtó alapvetően semleges cikkeket közül a magyarokról, de a korábbiakhoz képest megnőtt a pozitív írások száma.
Az elemző öt nagyobb témát jelölt meg, amelyről leggyakrabban cikkeznek Magyarországgal kapcsolatban: az orosz-ukrán háború, az Orbán-kormány stratégiai döntései, EU és Magyarország, gazdaság és migráció. Boros Bánk Levente hozzátette:
a háború eltolta a fókuszt minden más témáról.
A nemzetközi sajtóban Magyarország legtöbbször negatívan jelent meg: 40% volt a negatív cikkek aránya, 38% a semleges, és 22% a pozitív.
Az elemző kiemelte: Németország hagyományosan kritikus Budapesttel, de érdekes módon a háború óta nem változott a német kritika aránya. A
legdrámaibb változás az angol nyelvű sajtóban következett be, amely teljesen Magyarország ellen fordult: 69% volt 2023-ban a negatív cikkek aránya. Mint elemzésükben is írják: „A háború – és benne a magyar békepárti pozíció – polarizáló volta legszembetűnőbb az angol nyelvű sajtóban érhető tetten. Míg 2021-ben és 2022-ben a semleges megjelenések voltak relatív többségben ezen a nyelvterületen, addig 2023-ban radikális fordulat állt be: mindkét (a pozitív híreket közlő és kritikus) tábor erősödött a korábbiakhoz képest, és a semleges megnyilvánulások száma 15 százalékra esett vissza (2021: 58 százalék, 2022: 60 százalék.)”
Szintén drámaian megromlott a lengyel sajtó képe Magyarországról: korábban 40%-ban pozitív cikkek jelentek meg a magyarokról, azonban 2023-ban, ez 9%-ra zuhant.
„Nem is akarják érteni, amit mondunk”
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár beszédében kijelentette: a nemzetközi sajtóban egyenlőtlen pályán kell játszaniuk a magyaroknak. „Nem is akarják érteni, amit mondunk” – mondta a nemzetközi médiával kapcsolatosan.