Európa néhány vezető jobboldali politikusa, köztük az olasz miniszterelnök, Giorgia Meloni szívesen fogadná a Fideszt Strasbourgban, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) táborában – írja a Bloomberg. A csoportot vezető Meloni és a volt lengyel miniszterelnök, Mateusz Morawiecki is tárgyalt ez ügyben az elmúlt hetekben Orbán Viktorral, a csatlakozás feltételeként szabva, hogy „a szókimondó magyar kormányfő” változtasson az álláspontján többek között Ukrajna kérdésében.
Egy ilyen lépés gyökeresen átformálhatná a brüsszeli politikát, hiszen a fideszes képviselőkkel együtt a nacionalista, euroszkeptikus és bevándorlásellenes ECR a júniusi európai parlamenti választások után
a harmadik legnagyobb frakcióvá válhatna az unióban, értelemszerűen nagyobb gazdasági-társadalmi befolyással.
„Beszéltem erről Orbán Viktorral, és úgy tudom, hogy fontolóra veszi az ECR-be való belépést. Ha így történik, azzal még inkább képessé válnánk a cselekvésre egy jobb Európáért” – mondta egy interjúban Morawiecki, a lengyel Jog és Igazságosság parlamenti delegációjának vezetője.
Az ECR ez esetben nyolcvan nyolcvan parlamenti mandátumot szerezhetne, ha ma tartanák az európai választásokat, legalábbis a Europe Elects közelmúltban végzett közvélemény-kutatása szerint. Az így kialakult nagy jobboldali koalíció számára ugyanakkor kihívás lenne az Ukrajnával kapcsolatos álláspontok összehangolása, „különös tekintettel arra, hogy Magyarországot az EU leginkább Kreml-barát kormánya vezeti, míg az ECR többi tagja határozottan támogatja Kijevet. Különösen igaz ez a Jog és Igazságosság pártra, amely jelenleg a legtöbb mandátummal bír az ECR-tömbben” – vélik a cikk szerzői.
Morawiecki szerint ugyanakkor a különbözéseknél fontosabbak a közös célok:
több jogkör az egyes országoknak, az uniós bürokrácia mérséklése, nagyobb biztonság a bevándorlás visszaszorításával, és kevésbé önkárosító politika minden területen.
Ez a stratégia, írja a Bloomberg, ugyanakkor kockázatot is rejt az európai politikában újonc Meloni számára, hiszen „az öt ciklus óta hatalmon lévő Orbánt – az EU leghosszabb ideje hivatalban lévő miniszterelnökét – nem könnyű megzabolázni. Különösen azért, mert maga is arra törekszik, hogy egyesítse a kontinens nacionalista pártjait”.