Ukrajnával véget ér a harci helikopterek korszaka?
A korábban félelmetesnek tartott gépezetek most inkább nevetség tárgyai, az Ukrajnában látottak egy korszak végét is jelezhetik.
Senkinek sem kellettek orosz fegyverek a dubaji nemzetközi vásáron.
Amerikai fegyvergyártók domináltak, orosz cégek csúnyán beégtek még a novemberi, Dubai Airshow-n, amit két év után rendeztek meg ismét a DWC Al Maktoum nemzetközi repülőtéren.
Hiába képviseltették magukat olyan orosz, állami kézben lévő nagyvállalatok, mint a Rostec, a United Aircraft Corporation vagy az Almaz-Antey – Londonban, Párizsban erre az ukrajnai invázió miatt nem volt lehetőségük –, a dubaji vásáron 0, azaz nulla darab értékesítési szerződést tudtak megkötni. Pedig elvitték a modernizált Il-76MD90 típusú teherszállító repülőgépüket, a továbbfejlesztett Mi-171A3 típusú helikopterüket, illetve a Kamov Ka-52-es harci forgószárnyasukat is. Utóbbiak harci értékét nemigen növeli, hogy az ukrán légvédelem tömegével szedi le őket.
Ezt is ajánljuk a témában
A korábban félelmetesnek tartott gépezetek most inkább nevetség tárgyai, az Ukrajnában látottak egy korszak végét is jelezhetik.
A Newsweek.com kapcsolódó cikke először arra hívta fel a figyelmet, hogy a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) kimutatása szerint az elmúlt években jelentősen visszaesett az orosz fegyverek iránti nemzetközi kereslet. De még ennek fényében is meglepő, hogy a Rosoboronexport nevű cég az Egyesült Arab Emírségből nulla darab kontraktussal tért vissza Moszkvába.
A portál egyébként ennek apropóján megkereste a védelmi tárcát, választ nem kaptak; egy, a neve elhallgatását kérő cégvezető viszont arra hívta fel a Reuters figyelmét, hogy az orosz cégeket partvonalra szorították a vásár területén – a központi standokat olyan vállalatok kapták meg, mint az amerikai Lockheed Martin, a Boeing vagy az európai Airbus. Előbbi 295 darab rendelést realizált, utóbbi nyolcvanhatot, egyébként.
Összehasonlításképpen: a 2021-es dubaji vásáron 1,3 milliárd dollár értékben kötöttek szerződéseket orosz cégek, 2017-ben pedig 10 milliárd dollárért.
Eközben december elején Vlagyimir Putyin az Egyesült Arab Emírségekben. Erről ITT írtunk bővebben.
Ezt is ajánljuk a témában
Még az égbolt is az orosz trikolór színeiben pompázott Abu Dzabiban.
Nyitókép: SERGEY GUNEYEV / POOL / AFP