Teljesen átalakult Európa: Orbán, Macron és Meloni is egy célt szeretne elérni
A Bloomberg szerint a legjobb helyzetben a magyar miniszterelnök van.
Ugyanakkor, ha az Egyesült Államok esetleg tömegesen hajtana végre ilyen kísérleteket, az Oroszországot is hasonlóra kötelezné – tette hozzá.
Oroszország a jövőben is tiszteletben tartja a kísérleti atomrobbantásokra vonatkozó moratóriumot, annak ellenére, hogy visszavonta az ezek tilalmát elrendelő szerződés ratifikálását – jelentette ki pénteken a moszkvai külügyminisztérium.
„A jövőben is tiszteletben tervezzük tartani a kísérleti atomrobbantásokról harminc éve életbe léptetett moratóriumot”
– írta közleményében a tárca, mindazonáltal hozzátéve, hogy ha az Egyesült Államok esetleg tömegesen hajtana végre ilyen kísérleteket, ez Oroszországot is hasonlóra kötelezné.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön írta alá az Átfogó Atomcsend-egyezmény (CTBT) orosz ratifikációjának visszavonásáról szóló törvényt. Oroszország ugyanakkor továbbra is „aláíró ország marad, valamennyi ezzel járó joggal és kötelezettséggel” – emlékeztetett a külügyminisztérium.
Az orosz katonai doktrína értelmében kizárólag védelmi célra lehet atomfegyvert alkalmazni, ha Oroszországot tömegpusztító fegyverekkel támadnák meg, vagy egy hagyományos fegyverekkel olyan agressziót hajtanának végre ellene, amely az „állam létezését fenyegetné”.
(MTI)
Nyitókép: GAVRIIL GRIGOROV / POOL / AFP