Brutális erőszakhullám söpört végig Németországon a Hamász terrortámadása után, mutatjuk a számokat!
„A Hamász támadását követően évtizedek óta nem tapasztalt szintre emelkedett Németországban a zsidók elleni gyűlölet" egy kormánybiztos szerint.
A német választók egyre jobban éreztetik: elegük van a tömeges migrációból. Ha Scholz és kormánya nem reagál az emberek aggodalmaira, egyre többen fordulhatnak az AfD felé. Nehéz dilemma előtt állnak a szociáldemokraták és koalíciós szövetségeseik.
A felmérések szerint ma már az AfD a második legnépszerűbb párt Németországban és a kormánykoalíció pártjai egy új választáson a szavazatok mindössze harmadát kapnák meg – írja Katja Hoyer történész a Spectator hasábjain.
Mivel egyre erősebbek Németországban a bevándorlással kapcsolatos aggodalmak, a Scholz-kormány fontolgatja, hogy elfogadjon egy olyan tervezetet,
amely a brit Ruanda-tervhez hasonlóan az EU-n kívüli országokba helyezné át a menekültkérelmek elbírálását.
„Ha ez sikerül, akkor a bevándorlási politikában olyan jelentős változás következhet be, amely az egész unióra kihatással lesz. Ha kudarcot vall, vagy úgy tűnik, hogy eleve elutasítják, az tovább erősíti az AfD-t, amely azt állíthatja majd, hogy a nagy pártok ígérete, miszerint foglalkozni fognak a választók aggodalmaival, nem más, mint üres locsogás” – írja Hoyer.
A történész szerint egyre többen vannak, akik dühösek a német kormányok bevándorlási politikája miatt. Hoyer beszámol arról, hogy van olyan ismerőse, aki azért költözött el Berlinből, mert egy konténer-falut telepítettek a kertje mellé, amely tele volt migránsokkal.
Az ilyen esetek egyre több embert tolnak el politikailag az AfD irányába.
A legutóbbi választásokon Hessen és Bajorország tartományokban, ahol a német választók egynegyede él, az AfD új támogatókat tudott elvinni a többi párttól – számol be Hoyer.
Nemrég sor került egy találkozóra Olaf Scholz kancellár és Németország tartományi vezetői között, amely során főszerepet kapott a bevándorlás kérdése. A történész leírása szerint a résztvevők szinte semmiben nem értettek egyet, és mindössze egy migrációs bizottság létrehozása mellett döntöttek.
„Ez nem valószínű, hogy meggyőzi a szavazókat, miszerint a jövőben nem fog olyan előfordulni, hogy nem használhatják a gyerekek a tornatermet, mert éppen menedékkérőket szállásolnak el benne" – írja Hoyer.
Csak idén 175 ezer ember nyújtott be menedékkérelmet Németországban, amely 80%-os emelkedés a tavalyi évhez képest.
A szerző szerint a bevándorlás kérdése jó támadási felületet nyújt a kereszténydemokratáknak. Hendrik Wüst, a CDU egyik potenciális kancellárjelöltje Észak-Afrikában építene menekültközpontokat, ahol el lehetne bírálni a kérelmeket. Azokat, akik már megérkeztek az EU-ba, vissza lehetne küldeni ezekbe a központokba. Scholz belegyezett a javaslat megvitatásába.
Azonban Hoyer szerint a szociáldemokraták szinte biztosan nem fogják elfogadni ezt az ötletet. De még ha át is menne, a szerző szerint nagy esély van rá, hogy a bíróságok megállítanák.
„Wüstnek azonban nincs sok vesztenivalója. Legjobb esetben egy olyan ötletet javasolt, amely meggyőzheti a választókat arról, hogy a bevándorlás kérdését komolyan veszik” – írja a Spectator szerzője.
Ha Németország megváltoztatja a bevándorlással kapcsolatos politikáját, az nagy hatással lenne az Európai Unióra.
„Több politikus máris egy uniós szintű rendszer létrehozását szorgalmazza, amely
megakadályozná, hogy az egyes államok saját intézkedéseket hozzanak”
– írja Hoyer.
Mint rámutat: sok ország már egyedül lépett. „Olaszország nemrég kötött megállapodást Albániával, hogy két központot építenek a migránsok számára. Ausztria migrációs és biztonsági megállapodást írt alá az Egyesült Királysággal egy ruandai típusú terv elfogadásáról."
Hoyer szerint akár elfogadják az új tervezetet, akár nem: Németországban egyre üresebben cseng Angela Merkel „Meg tudjuk csinálni!” mantrája, amelyet a 2015-ös menekültválság idején hangoztatott.
Nyitókép: dpa Picture-Alliance via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
„A Hamász támadását követően évtizedek óta nem tapasztalt szintre emelkedett Németországban a zsidók elleni gyűlölet" egy kormánybiztos szerint.