Egymást követik a korrupciós botrányok az Európai Unió háza táján
Botrányok sora Brüsszelben: mutyizások, közokirat-hamisítás, csalás – mindez csak néhány az elmúlt évek botrányaiból. Most pedig Brüsszel budapesti embere is lebukott.
Az antikorrupciós harcra általában kényesen ügyelő Európai Bizottságot nem zavarják saját elnökének kétes ügyei.
Idén az Európai Unió vezető testületei szinte minden kínálkozó alkalmat megragadtak, hogy beavatkozhassanak Magyarország belügyeibe. Az egyik ilyen meghatározó szereplő az Európai Bizottság volt. Mindeközben közel egy év alatt sikeresen eltussolták Ursula von der Leyen korábbi Pfizer-vakcinabeszerzéssel kapcsolatos korrupciós ügyeit – írta meg a Magyar Nemzet.
Az elmúlt egy évben Magyarországot intenzíven támadták a gyermekvédelmi törvény, a rezsicsökkentés, a kamatstop és az extraprofitadó ügyében, valamint az új migrációs paktum elutasítása miatt. Az EU részéről további kényes kérdésnek számít, hogy Magyarország finanszírozza-e az Ukrajnának szánt új pénzügyi csomagot, hogy beleegyezik-e a génmódosított és tiltott szerekkel kezelt ukrán gabona európai exportjába és nem utolsósorban az, hogy támogatja-e Ukrajna uniós csatlakozását.
Mindeközben tavaly súlyos korrupciós botrány robbant ki a bizottság elnöke körül a vakcinabeszerzések ügyében. A vád szerint 2021 márciusában Ursula von der Leyen előzetes tárgyalásokat folytatott a Pfizer vezetőjével, majd a továbbiakban SMS-ben egyeztetett a gyógyszeripari óriás vezérigazgatójával. Bár vizsgálat indult,
az elnök stábja nem találta meg a kérdéses SMS-eket.
Az uniós ombudsman szerint szándékosan hátráltatták a vizsgálatot, továbbá a bizottság tagjai nem feleltek meg az átláthatóságra vonatkozó uniós szabályoknak. Vera Jourová, a korábban magyarellenes kirohanásairól elhíresült uniós biztos, a rövid életű SMS-ek kapcsán kiállt és védelmébe vette von der Leyent. Ironikus módon később Jourovát korrupciós vádak miatt letartóztatták. Az ombudsman az ügy kapcsán megjegyezte, hogy a bizottság tagjai gyakorlatilag meg sem próbáltak átfogó kutatást végezni az ügyben.
Később a New York Times és a Bild is feljelentette az Európai Bizottság elnökét „SMS-ei miatt”. Frédéric Baldan, egy belga lobbista, 2023 áprilisában bírósági úton szintén feljelentette von der Leyent a Pfizer vakcinák beszerzése miatt. Baldan szerint
az elnök viselkedése többek között a belga kormánnyal szembeni közbizalmat is aláásta.
Baldan a feljelentésben azt is hangsúlyozta, hogy a Pfizer vakcinabeszállítóként kivételesen előnyös helyzetbe került a többi gyártóval szemben, hiszen csak a Belgium számára eljuttatott 40,4 millió koronavírus elleni oltóanyagból 27,9 millió darab az amerikai vállalattól származott.
Von der Leyen védekezése szerint nem vett részt az érintett tárgyalásokban, így az SMS-ek nem befolyásolták az üzletet. Az EU 35 milliárd dollár értékben vásárolt vakcinákat, ami nem kevés extraprofitot biztosított a Pfizernek.
Az Európai Parlament Covid-19 bizottsága felszólította von der Leyent, hogy számoljon el a vakcinabeszerzés ügyében, a parlament azonban gyorsan a vádlott segítségére sietett és elintézte, hogy zárt ajtók mögött kérdezzék ki az elnököt, így a korábbi korrupciós botrányok miatt szintén megtépázott EP nem biztosított teljes átláthatóságot az ügyben.
Az Európai Bizottság és a Pfizer közötti vakcinaüzlet részleteit a média teljes kizárásával, csak bizalmasan ismertették a képviselőkkel, titoktartás mellett.
***
Nyitókép: Thierry Monasse / Getty Images